שתף קטע נבחר

מי קובעת את דת הילד - אם ביולוגית או פונדקאית?

שאלה:

 

מה קובע את דת הילד במקרה של לידה פונדקאית? מדובר במצב שבו האב יהודי והאם אינה יהודיה המבקשים להביא ילד לעולם מאם פונדקאית יהודיה. האם דתו של הילד תקבע על פי האם הביולוגית שביציותיה הופרו או על פי דתה של האם הפונדקאית? (מורן)

 

תשובה:

 

שאלה זו הינה מסוג השאלות להן אין תשובות חד משמעיות על פי ספרות ההלכה ממנה אנו שואבים את פסקי ההלכה בימינו, אולם רבים מגדולי ישראל בדור האחרון התיחסו לשאלה זו.

 

באופן עקרוני, אדם שאשתו לא יכולה ללדת ראוי לו לקיים מצווה חשובה זו של פריה ורביה גם על ידי אם פונדקאית. אולם יש לבדוק טוב מי היא האם הפונדקאית, כדי שלא תיווצר בעיית ממזרות בהמשך הדרך. חוקי המדינה דורשים רישום כזה ועל כן אין בכך בעיה. מכל מקום, לגבי השאלה הנוכחית, מכיוון שאין למצב כזה מקור הלכתי ברור, נוטים גדולי הפוסקים לחומרה וחוששים שמא בעלת הביציות היא אם הוולד ולא האם הפונדקאית היא אם הוולד ועל כן ילד זה ידרש לגיור לחומרה אם ירצה להיות יהודי על פי ההלכה.

 

ישנו גם מקור קדום המתאר לכאורה לידה פונדקאית, כאשר רבי יונתן בן עוזיאל אומר שרחל ולאה החליפו בינהם את יוסף ודינה,כדי שרחל תלד את יוסף (מובא בספר נשמת אברהם חלק ד עמוד טז) אם הנושא מעניין אותך כדאי לעיין בקובץ "תחומין" כרך ה וכרך י, במאמריו הרחבים של הרב זלמן נחמיה גולדבברג. (משיב: הרב אלי קפלן)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים