שתף קטע נבחר

לראשונה: אנציקלופדיית נשים ביהדות

משרה אמנו ועד דבורה הנביאה, מהנרייטה סאלד ועד גולדה מאיר - אלפי נשים בהיסטוריה היהודית השפיעו על החברות שבהן חיו. כלת פרס ישראל פרופ' אליס שלוי ובעלה משה עמלו על אנציקלופדיה חדשה שכוללת יותר מ-2,000 ערכים על נשים יהודיות. את סיפורה הטרגי של קלרה אימרווהר שמעתם?

האם אי פעם שמעתם על שרה שנירר, שרה עזריהו, חנה מייזל-שוחט? האם סיפורה הטרגי של קלרה אימרווהר מוכר לכם? ומה ידוע לכם על מהפכניות כגון רוזה לוקסמבורג, אמה לזרוס ואמה גולדמן? אלפי נשים בעולם כולו, ובכל הזמנים, תרמו תרומה חשובה לחברות שבהן חיו, ובמקרים רבים לעם היהודי ולארץ ישראל. הן היו חלוצות, מהפכניות, מחדשות, אך כמעט אינן זוכות לאזכור אפילו במהדורות החדשות של אנציקלופדיות יהודיות או בספרי תולדות עם ישראל.

 

אנציקלופדיה שיצאה לא מכבר, פרי יוזמתם של משה שלוי ואשתו - זוכת פרס ישראל פרופ' אליס שלוי, עושה עם נשים אלו צדק. Jewish Women : A Comprehensive Historical Encyclopedia (אנציקלופדיה לנשים ביהדות) הוא חיבור מעמיק ומקיף, על נשים וקורותיהן ביהדות.

 

הרעיון לאנציקלופדיית נשים עלה בראשו של משה שלוי כשנתקל בשנות ה-90, באחד הירחונים שאליו היו מנויים, בביקורת ספרים שנכתבו על ידי נשים או על נשים. "נדהמתי מכמויות החומר המודפס שכלל ספרות בדיונית וספרי עיון של נשים

ושאלתי את עצמי - איך משתלטים על זה?", הוא מספר על התהייה שהפכה לצעד הראשון לקראת החיבור המקיף שעבד עליו עם בת זוגו.

 

שלוי הוא "איש של אנציקלופדיות", ובעברו מעורבות באנציקלופדיית היודאיקה, האנציקלופדיה העברית ובאנציקלופדיה של השואה. לאחר שעלה בדעתו הרעיון לכתוב אנציקלופדיית נשים ביהדות - קרא בקפידה את חמישה-עשר כרכי היודאיקה, דף אחר דף, וחישב את כמות האינפורמציה המופיעה בהם על נשים או תחומים הקשורים בהן. "התברר לי שמתוך כ-13 מליון מילים, רק 400 אלף התייחסו לנשים", מתאר שלוי.

 

הטרגדיה של אימרווהר

מתוך רצון לתקן את העוול וכדי לערוך סדר בתחום נשים ומגדר, הגה בתחילה שלוי אנציקלופדיה עולמית שתקיף נשים מכל העמים ומכל התקופות. אולם לאחר שנוכח כי פרויקט שאפתני זה לא ניתן לביצוע, החליט להסתפק בתחום שבו יש לו מקורות וידע – חקר הנשים היהודיות.

 

וכך נולדה האנציקלופדיה הייחודית. משה שלוי היה היוזם ואוסף החומר, ואילו אליס מילאה תפקיד בתחום העריכה. התוצאה היא אנציקלופדיה דיגיטלית (על תקליטור) הכתובה אנגלית וכוללת מעל אלפיים ערכים (3,200,000 מילה), ביוגרפיות ומאמרים תמאטיים - רובם פרי מחקר חדשני ומעודכן; כל אחת ואחת מהנשים המוזכרות בתנ"ך זוכה לערך העוסק גם בפרשנות המדרש אודותיה, לצד נשים יהודיות בתקופות שונות ודעותיהם של גדולי התורה בענייני נשים. כאלף מחברות ומחברים כתבו ערכים לאנציקלופדיה, המלווה גם באיורים.

 

אחד הערכים באניצקלופדיה נוגע לקלרה אימרווהר, שנולדה בגרמניה בשלהי המאה ה-19. היא הייתה האישה הראשונה שקיבלה דוקטורט בכימיה באוניברסיטה גרמנית ושימשה כמדענית. כשקיבלה את תואר הדוקטור, הצהירה שלעולם לא תעסוק במשהו המנוגד להשקפת עולמה. במהלך השנים נישאה למדען - כימאי אף הוא, וסייעה לו במחקריו. בפרוץ מלחמת העולם הראשונה פיתח בעלה את הלוחמה בגז, והיא התווכחה איתו רבות על כך. ככל הנראה - על רקע זה - בשנת 1915, כששב בעלה מהקרב הראשון בו נעשה שימוש בגז, היא לקחה את אקדחו והתאבדה.

 

Her-story

בשל היותה דיגיטלית האנציקלופדיה ידידותית למשתמש - החיפוש בה יכול להיעשות גם באמצעות קטגוריות: תחומי עניין (היסטוריה, משפט וכדומה), תקופה בהיסטוריה (ימי הביניים, המאה ה- 19 וכדומה), גיאוגרפי (לפי מדינות), ועוד.

 

"זו תרומה גדולה מאוד לתחום של לימודי נשים ועושה צדק עם ציבור שלם שבמשך כל הדורות לא זכה להכרה שראוי לה", אומר פרופ' שלוי. "ההישג הגדול של החיבור הזה הוא הצגת ה-Her Story". שלוי אף טוענת כי האנציקלופדיה משקפת את

הצמיחה של תחום חקר נשים ומגדר שקיבל תאוצה משנות ה-80 ואילך.

 

האנציקלופדיה בעריכת פרופ' פאולה היימן מאוניברסיטת ייל ופרופ' דליה עופר מהאוניברסיטה העברית. את האנציקלופדיה ניתן לרכוש בעלות של 99$ באתר הבא. על החיבור החדש תוכלו לקרוא בראיון עם פרופ' שלוי שמתפרסם היום באתר "קולך ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זה הוא שדחף. אליס ומשה שלוי
צילום: ברוך גיאן
האנציקלופדיה
עטיפת הספר
מומלצים