שתף קטע נבחר

המשטרה צותתה בשנה שחלפה לכאלף בני אדם

מנתונים שנמסרו לוועדת החוקה בכנסת עולה, כי מתוך 1,484 בקשות שהגישה בשנה שחלפה המשטרה לקבלת היתר לביצוע האזנות סתר, סירבו בתי המשפט להעניק היתר רק ב-11 מקרים. בסך הכל צותתה המשטרה ל-958 בני אדם, גידול של 23% לעומת השנה שלפניה. יו"ר הוועדה, ח"כ בן ששון: מוטרד מהנתונים

האם בתי המשפט הפכו לחותמת גומי של המשטרה בדרך לאישור ביצוע האזנות סתר? נתונים שנמסרו לוועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת חושפים כי מתוך 1,484 בקשות לקבלת היתר לביצוע האזנות סתר, סירבו בתי המשפט להעניק היתר רק ב-11 מקרים. לשם השוואה, בשנת 2006 הוגשו לבתי המשפט 1,255 בקשות לביצוע האזנות סתר. אז רק 7 בקשות שכאלה נדחו.

 

על פי הנתונים של שנת 2007, מבין 1,484 הבקשות שהוגשו, 11 לא אושרו ו-98 בקשות אחרות אושרו, אך לא בוצעו מסיבות טכניות וחקירתיות. בסך הכל אושרו ובוצעו 1,375 האזנות ל-958 בני אדם, לעומת 778 בני אדם להם בוצעה האזנה בשנת 2006. עוד עולה מן הנתונים כי המשטרה האזינה בשנת 2007 ל-1,925 קווים לעומת 1,205 בשנת 2006.

השוואה נוספת בגידול בהאזנות ניתן למצוא בהשוואה לנתוני שנת 2002 אז הוגשו 1,095 בקשות לביצוע האזנות סתר. רק 6 בקשות נדחו על-ידי בתי המשפט.

 

יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית לעניין האזנות סתר, ח"כ מנחם בן-ששון, אמר בעקבות ממצאי הדו"ח: "אני מוטרד מאוד מהממצאים, המורים על שימוש הולך וגובר באמצעי חקירה, הנחשב לפוגעני ביותר". לדבריו, "האזנת סתר לא פוגעת רק בחשודים אשר נגדם מתנהלת חקירה ואשר טרם הוגש נגדם כתב אישום. למעלה מכך, היא פוגעת באנשים תמימים שמנהלים שיחה ובחלומותיהם הגרועים ביותר לא מעלים על הדעת שיושבים אנשים ומאזינים לסודותיהם הכמוסים".

 

בן ששון הדגיש, כי "מה שלא מופיע בדו"ח הזה ובקודמיו הוא הנתון לגבי מספר האנשים ששיחותיהם נחשפו להאזנת סתר. אפשר רק לתאר שמדובר בנתון מדאיג עוד יותר. ועדת החקירה הפרלמנטרית טרם סיימה את דיוניה, אולם הממצאים הללו מחזקים את התחושה כי יש מקום לעצור את הסחף על ידי קידום תיקוני חקיקה".

 

לדבריו, "בשבועות הקרובים יתקיימו דיונים נוספים, על מנת לסיים את העבודה ולהתחיל בעבודות החקיקה. מחובתי לפעול לכך שאישורים להאזין יינתנו רק כאשר אין חלופה פוגענית פחות וכאשר יש לכך הצדקה מבצעית. אני מאמין שכאשר נהיה לאחר מלאכת תיקוני החקיקה, הליכי האישור יהיו מוקפדים ומאוזנים יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן ששון. מוטרד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים