שתף קטע נבחר

חשד: תלמידי בי"ס יסודי התעללו מינית בחבריהם

שתי פרשות מחרידות נחשפות היום. באשדוד, התלוננו ילדים על שורת מקרי התעללות מינית, שבהם אולצו לבצע זה בזה מין אוראלי תוך איומים, והדבר צולם בטלפון נייד. הורים מחו: "מורות הסתירו, המנהלת לא דיווחה לנו". משרד החינוך: "היא פעלה מיידית". בכפר סבא חשודים שני תלמידי כיתה ב' כי הפשיטו תלמידה והתעללו בה

מי שומר על ילדי בית הספר? שני מקרים קשים של התעללות מינית בין כותלי בית הספר היסודי נחשפו היום (ה') במקביל באשדוד ובכפר סבא. בשני המקרים, תלמידים התעללו מינית בחבריהם ללימודים.

 

הורים בבית ספר יסודי באשדוד סיפרו כי שורת אירועים קשים הוסתרה מהם בחודשים האחרונים. לראשונה בחודש נובמבר, נהג תלמיד באלימות מינית כנגד ילד מכיתה אחרת. מכיוון שהורי הילד אינם שולטים בשפה העברית, הם לא פנו למשטרה, ועל-פי טענת הורים, מורות בבית הספר שידעו על המקרה לא דיווחו עליו מחשש למקום עבודתן.

 

המקרה הוביל לחשיפת מקרים נוספים, שגם אותם הקפידו בבית הספר לנסות ולפתור בעצמם. על-פי חשד ההורים, אילץ תלמיד כיתה גבוהה שני תלמידים מכיתה נמוכה יותר לבצע מין אוראלי האחד בשני. במעשים צפו חלק מילדי כיתה נוספת, ואף צילמו זאת בטלפון הנייד של אחד התלמידים.

 

אחד ההורים סיפר כי "אחת הילדות רצה וסיפרה למורה על ההתקהלות, והיא באה כשהדברים כבר נגמרו. איכשהו הצליחו להחרים את הטלפון מהתלמיד, והדבר דווח למנהלת". רק השבוע החלו ההורים למחות באופן נמרץ, ובאו בהפגנתיות לבית הספר, כשלטענתם הדיווח לגורמים הרלוונטיים אירע באיחור.

 

לדברי גורמים בבית הספר, המנהלת כינסה ישיבת חירום שבה נזפה במורות על כך שדברים כאלו מתרחשים. לשאלה מדוע היא עצמה לא טיפלה ופרסמה ברבים, או לפחות הביאה לידיעת הורי השכבות הנמוכות את המקרה שאירע בנובמבר, ענתה לדברי אותם גורמים כי "המקרה טופל ודווח למי שצריך".

 

לדברי הורים, לפחות שבעה מתלמידי הכיתות הבוגרות נוהגים להטיל מורא על תלמידי הכיתות הנמוכות. לדבריהם, המקרה האחרון אינו היחיד שהתרחש בבית הספר ולא דווח למשטרה. "הילד שלי שמע על המקרים האלה וחשב שזה משחק", סיפרה אחת האמהות. "הילדים הגדולים איימו על הקטנים שאם לא יבצעו את המין האוראלי, הם 'לא יודעים מה הם יעשו להם'".

 

"אמרו לי שהבן רק רצה לעשות פיפי"

אם אחרת, שבנה נפל קורבן להתעללות לכאורה, סיפרה: "את הבן שלי לקחו מאחורי אולם הספורט, שם אין מורה תורנית בהפסקות. אני לא יודעת אם אמרו לו או שידלו אותו, אבל הוא הוריד את המכנסיים והתחתונים לידם. שמעתי את זה עוד באותה הפסקה והתקשרתי לבית הספר, רכזת השכבה אמרה שהיא מטפלת בזה. כשהיא חזרה אליי, היא אמרה לי שהבן שלי רק רצה לעשות פיפי. לדבריה, היא תחקרה את התלמידים הבוגרים יותר וזה גם מה שהם אמרו לה".

 

מפקד משטרת אשדוד, סגן-ניצב דני אלגרט: "הורים של תלמידים הגיעו להגיש תלונה. משהוסבר להם כי עקב גיל המעורבים, לא יטופל הנושא במסגרת הפלילית. הם החליטו לפעול מול גורמי הרווחה בבית הספר וברשות המקומית. הנושא נדון עם מנהלת בית הספר שפעלה בהתאם לשיקול דעתה בנושא, בדרך שמניחה את דעתנו. אם יש להורים תלונות על דרך הטיפול, הם יכולים להבי אותן לידיעתנו".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מתייחס למעשה בחומרה רבה ביותר ומגנה אותו בכל תוקף. המנהלת דיווחה מיידית לכל הגורמים הרלוונטיים, ופעלה מיידית על מנת לטפל בו בדרך הראויה ביותר. בין היתר, כונסה ישיבת חירום עם גורמי המקצוע לשם התוויית דרכי הטיפול. בתוך כך, ננקטו צעדים משמעתיים מול התלמידים המעורבים ובמקביל נערכו שיחות חינוכיות עם כלל תלמידי בית הספר.

 

"הצוות החינוכי בבית הספר מלווה ומתודרך על ידי גורמי מקצוע באשר להמשך מעקב וטיפול במקרה, על כל המשתמע. ככלל, מנהלי בית ספר אינם מגישים תלונות במשטרה נגד תלמידים. במקרה שבתוך בית הספר קורה אירוע חמור בעל נופך פלילי, מנהלי בית הספר, לצד הטיפול החינוכי במקרה בהיבט המשמעתי והמניעתי, מבהירים גם להורי התלמידים את זכותם להגיש תלונה במשטרה".

 

כפר-סבא: הילדה לא הצליחה להימלט והופשטה

בכפר סבא, נחקר חשד להתעללות של תלמידים בכיתה ב' בבת גילם. על פי החשד, בחודש שעבר רדפו התלמידים אחר שתי תלמידות כשמקלות בידם. אחת הצליחה להימלט, והשנייה נתפסה, ותוך כדי איומים אולצה לפשוט את בגדיה. בנוסף, על-פי החשד, התלמידים נגעו בגופה באמצעות המקלות.

 

עם גילוי המקרה, הוא דווח להנהלת בית הספר, שעירבה בנושא את גורמי הרווחה ואת משרד החינוך.

 בגלל חומרת המעשים עורבה בנושא פקידת סעד לחוק הנוער. הוריהם של כל התלמידים קיבלו דיווח, ולילדים נערכו שיחות.

 

דובר מחוז מרכז במשרד החינוך, אבי הראל, מסר בתגובה: "מייד עם היוודע המקרה נערכו שיחות עם התמידים והוקמה ועדה בין מקצועית שבסיום עבודתה הוחלט על דרכי טיפול בתלמידים ובתלמידה. במקביל, התלמידים הופרדו זה מזה. כמו כן, נרשם שיתוף פעולה עם ההורים על מנת לקבוע המשך דרכי הטיפול".

 

במשטרה אומרים כי האירוע נודע להם מהתקשורת והם פתחו בבדיקה, למרות שהילדים הקטנים אינם רשאים לעמוד לדין לפני גיל 12.

 

המידע הראשוני על האירוע באשדוד התקבל באימייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
הילדים אינם רשאים לעמוד לדין פלילי (אילוסטרציה)
צילום: סי די בנק
ההורים טוענים: הסתירו מאיתנו
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים