שתף קטע נבחר

הפרלמנט האירופי: להסיר את המצור מעל עזה

מחוקקי האיחוד האירופי קבעו כי בידודה של רצועת עזה מסכן את האוכלוסייה הפלסטינית וכי הענישה הקולקטיבית נכשלה. חברי הפרלמנט, נטולי השפעה על מדיניות החוץ של האיחוד, קראו לחמאס להימנע מירי רקטות הקסאם ולישראל להפסיק את הסיכולים הממוקדים

חברי פרלמנט האיחוד האירופי קראו הערב (יום ה') לישראל להסיר את המצור מעל רצועת עזה. הצירים קראו לממשלת ישראל להימנע מענישה קולקטיבית וטענו כי בידודה של הרצועה, המסכן את האוכלוסייה הפלסטינית, נכשל.

עם זאת, יצוין כי למחוקקים האירופים אין השפעה על מדיניות החוץ של האיחוד.

 

"מדיניות הבידוד של הרצועה נכשל, הן ברמה הפוליטית והן ברמה ההומניטרית", נקבע בהחלטת הפרלמנט. המחוקקים האירופים קראו לחמאס להימנע מירי רקטות חמאס לעבר יישובי עוטף עזה וקראו לממשלת ישראל "לחדול מהפעולות הצבאיות המסכנות את אזרחי הרצועה ולהפסיק את הסיכולים הממוקדים".

 

שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה בתגובה כי "אירופה חייבת להבין שחמאס אינו ארגון שמעוניין בהקמת מדינה". לבני, שנועדה עם עמיתה הרומני, אמרה כי "כל תמיכה בחמאס, גם אם אינה ישירה, מחלישה את אלה המעוניינים בהסכם שלום".

 

קביעת הפרלמנט האירופי עומדת בניגוד לדבריו של פרנקו פרטיני, סגן נשיא הנציבות האירופית לענייני משפט, חירות וביטחון. רק לפני כחודש אמר בתדרוך לכתבים ישראלים כי המצור על עזה מוצדק. לדבריו, "הצעדים שהובילו להפסקות החשמל בעזה אינם פשע מלחמה". בהתייחסו ליחסים הקרירים בין ישראל לאירופה בשנים האחרונות, אמר פרטיני "איני אומר שלישראל היה רקורד נקי וחסר טעויות, אך אירופה שגתה כאשר הרבתה להאשים את ישראל והטילה עליה את האחריות למצב".

 

חברי הפרלמנט התייחסו גם לסכסוך הפלסטיני הפנימי. הם קראו לנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), לפתוח בשיחות עם חמאס - הנכלל ברשימת ארגוני הטרור של האיחוד. בחמאס מעוניינים לפתוח בשיחות עם פתח בניסיון לפתור את המשבר הפנימי ברשות הפלסטינית.

 

בעבר הצהיר אבו מאזן כי לא יקיים מגעים עם חמאס עד אשר יסיר את שליטתו מרצועת עזה, ויסכים לקיים בחירות חדשות לנשיאות ולפרלמנט. אבו מאזן אף האשים את חמאס במצב הקשה ברצועת עזה. "השתלטות החמאס הרסה ומנסה להרוס את חלומותינו, את עתידנו ואת השאיפות הלאומיות שלנו", טען אבו מאזן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: European Communities©
דגלי מדינות האיחוד. ארכיון
צילום: European Communities©
מומלצים