שתף קטע נבחר

גורם מדיני: "לפעול נגד טהרן לפני שיהיה מאוחר"

ל-ynet נודע כי ישראל מתכוונת לתבוע כינוס של מועצת הביטחון של האו"ם לדיון בסבב סנקציות שלישי, לאחר פרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. "אנו מקווים שבסוכנות מודעים למחיר שעלול העולם כולו לשלם, על הגישה המקלה שהיא נוקטת כלפי איראן", אמר גורם מדיני בכיר. בתוך כך, העבירה ארה"ב בפעם שנייה בשבועות האחרונים מידע רגיש על תוכנית הגרעין האיראנית לסוכנות הגרעין

ישראל תבקש לכנס בהקדם את מועצת הביטחון של האו"ם, כדי לתבוע עיצומים נוספים נגד איראן - כך נודע אמש (יום ה') ל-ynet. הבקשה לכינוס מועצת הביטחון תתרחש לאחר פרסום דו"ח נוסף של מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ד"ר מוחמד אל-בראדעי, בימים הקרובים.

 

גורם מדיני בכיר אמר ל-ynet כי הדו"ח צפוי להתפרסם כבר בסוף השבוע, או בתחילת השבוע הבא. "אנו מקווים שבסוכנות לאנרגיה אטומית מודעים למחיר שעלול העולם כולו לשלם, על הגישה המקלה שהיא נוקטת כלפי איראן", אמר הגורם. "ישראל מאמינה, ופעלה בכיוון זה רבות בחודשים האחרונים, שיש צורך דחוף בסיבוב שלישי של סנקציות כנגד איראן. יש לכנס בהקדם את מועצת הביטחון של האו"ם על מנת להחליט על עיצומים כאלה".

 

לדברי הגורם, "הצהרותיהם של אחמדי-נג'אד וראש משמרות המהפכה לשעבר מעידות כאלף עדים על מהות המשטר המסוכן, הבלתי אחראי והגזעני השולט כיום בטהרן. דברים אלה רק מוכיחים את הצורך הדחוף בהידוק הפיקוח והידוק הסנקציות. איראן היא לא רק סכנה לישראל, אלא לכל העולם. יש לפעול כדי שלא יהיה מאוחר מדי, לפני שייפגשו המוטיבציות של איראן עם יכולותיה".

 

בלשכת שרת החוץ, ציפי לבני, ציפייה דרוכה לקראת פרסום הדו"ח של אל-בראדעי. במשרד החוץ מעריכים שגם דו"ח זה, כמו דו"חות קודמים, יקל עם איראן. במקביל לפעילות ההסברה הנרחבת של ישראל, מתקיימים מגעים שוטפים עם שש המדינות האמורות להכריע בסוגיית העיצומים החדשים על איראן, גרמניה וחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם: ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת ואנגליה. רוסיה וסין עדיין אינן נלהבות להטלת סנקציות נוספות על טהרן.

 

בתוך כך, העבירה הלילה ארה"ב לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מידע על תוכניות פיתוח הנשק הגרעיני של איראן. מדובר בפעם השנייה בשבועות האחרונים שוושינגטון מוסרת מידע שכזה לסוכנות הגרעין. דיפלומטים בווינה אמרו כי ארה"ב הסכימה לאפשר לאיראן להתעדכן במידע שנמסר, על מנת שתוכל להגיב על הטענות. אולם, איראן לא הראתה שום עניין בפרטים.

 

במקביל, נמשך ה"רחש בחש" במסדרונות האו"ם בסוגיית הסנקציות על איראן. דיפלומטים מסרו כי נציגי בריטניה, צרפת וגרמניה הצליחו לגבש טיוטת הצעת החלטה הנוגעת להרחבת הסנקציות. ההצעה כוללת, בין היתר, איסור על תנועה של גורמים בממשל האיראני ומעקב מלא על פעולות בנקים איראנים. שגריר צרפת באו"ם, ז'אן-מוריס ריפר, אמר כי הוא מקווה שההצבעה על הרחבת הסנקציות תתקיים במהלך השבוע הבא. 

 

אולמרט יעדכן את היפנים

ראש הממשלה אולמרט עסק בנושא האיראני במהלך ביקורו לפני כעשרה ימים אצל קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. אולמרט, שימריא ביום ראשון לפגישות עם קיסר יפן איקהיטו וראש הממשלה, יסואו פוקודה, מתכוון לשתף גם אותם במידע ובהערכות ישראל באשר לאיום האיראני. על פי המידע שבידי ישראל ועל פי הערכות המודיעין שבידה, ממשיכה איראן בניסיונה לפתח נשק גרעיני. זאת, תוך הסוואת התהליך כניסיון ליצירת אנרגיה גרעינית אזרחית.

 

אולמרט צפוי לומר ליפנים שאיראן ממשיכה בייצור טילים המסוגלים לפגוע בכל נקודה על פני כדור הארץ. במקביל הם פועלים להעשרת אורניום, למרות שהם מקבלים דלק גרעיני המיועד לאותה מטרה מרוסיה. הערכות המודיעין הישראלי מצביעות על כך שאיראן מתכוונת לממש את יכולותיה הגרעיניות בטווח הקרוב, כדי ליישם טכנולוגיה של גרעין צבאי. בשלב זה מצדד אולמרט, כך הוא צפוי לומר בטוקיו, להמשיך במאמצים הדיפלומטיים לסכל את תכנית הגרעין האיראנית.

 

עם זאת, כפי שהתבטא אולמרט לאחר פגישתו עם הקנצלרית מרקל בברלין, כל האופציות שמורות בידי ישראל כדי להגן על אזרחיה. "אנו פועלים יחד עם מדינות אחרות כדי ליצור מאמץ כולל של הקהילה הבינאלומית שמטרתו לעצור את איראן בניסיון להשיג נשק גרעיני", אמר. "נשיא ארה"ב בוש אמר שאין לפסול אף אופציה, ואני חושב שזו הגדרה שאפשר לקבל אותה. מעבר לכך, אין לי מה להוסיף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ומרקל. "פועלים גם עם מדינות אחרות"
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
לבני. ציפייה לדו"ח סבא"א
צילום: איי פי
אחמדי-נג'אד. "משטר מסוכן"
צילום: רויטרס
מומלצים