שתף קטע נבחר

דיווח: 10,000 חיילים טורקים חדרו לצפון עיראק

תחנת טלוויזיה בטורקיה דיווחה כי כוחות גדולים של צבא טורקיה יצאו למתקפה נגד הכורדים בצפון עיראק. מצבא טורקיה נמסר כי הכוחות מלווים במטוסי קרב

טורקיה יוצאת למהלך התקפי רחב: כעשרת אלפים חיילים טורקים נשלחו אתמול (יום ה') לצפון עיראק למתקפה נגד הכוחות הכורדים - כך דיווחה תחנת טלוויזיה טורקית.

 

בהודעת צבא טורקיה נמסר כי הכוחות הרגליים יצאו להתקפה עם חיפוי אווירי של מטוסי קרב, כשמטרת המבצע היא ללכוד כוחות גרילה."הכוחות החמושים מטורקיה, שפעילותם חשובה ליציבותה של עיראק, ישובו לארצם במהירות האפשרית - ולאחר שישיגו את מטרתם", מסר גורם צבאי בכיר בטורקיה.

 

רשת טלוויזיה בטורקיה דיווחה כי החיילים נכנסו לעומק של 10 קילומטרים בצפון עיראק.

 

עיראק מסרה שלא ידוע לה על הפעילות ההתקפית ולא קיבלה כל מידע על כך מהכוחות המוצבים בגבולות. ראש הממשלה העיראקי, נורי אל-מליכי, ביקש מאנקרה לכבד את הגבול הבינלאומי ולא להפציץ מטרות בארצו.

 

טורקיה הציבה כ-100 אלף חיילים סמוך לגבול עם עיראק, לאחר שבאוקטובר שעבר אישר הפרלמנט לממשלה לצאת למבצע גדול בצפון עיראק. ארצות הברית ועיראק הזהירו את טורקיה כי מבצע צבאי יערער קשות את היציבות באזור.

 

לפני כשבועיים הפציצו מטוסי קרב טורקיים כ-70 מטרות של המורדים הכורדים בשלושה כפרים בצפון עיראק. 

 

בדצמבר 2007 חדרו 300 חיילים טורקים את הגבול לצפון עיראק באזור הררי, קילומטרים ספורים מהגבול. מקורות צבאיים

מסרו כי החיילים היו חמושים בנשק קל בלבד. על פי הדיווחים אז, החיילים הטורקים זיהו כמה מורדים כורדים, שלטענתם עסקו בתיכנון פיגוע, והתעמתו איתם. לא דווח על נפגעים לאף אחד מהצדדים.

 

מזה תקופה שטורקיה מבצעת תקיפות אוויריות על מה שלטענתה הינן עמדות שבהן מחזיקים לוחמי "מפלגת פועלי כורדסיטן" (PKK), ארגון המורדים הכורדים הלוחם למען עצמאות למיעוט הכורדי המתגורר בטורקיה. לטענת אנקרה, בצפון עיראק ישנם כ-3,000 מורדים שמוציאים לפועל פיגועים בעומק טורקיה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טנקים טורקים בגבול עיראק
צילום: רויטרס
כוחות המורדים
צילום: AFP
מומלצים