שתף קטע נבחר

ישראל על הדו"ח: חייבים לעצור את איראן

בתגובה רשמית ראשונה לדו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, קוראים בישראל לקהילה הבינלאומית "שלא להתעורר מאוחר מדי" לנוכח המשך מאמצי האיראנים להשגת נשק גרעיני. "הדו"ח מבהיר שטהרן ממשיכה להפר את החלטות מועצת הביטחון"

"דו"ח מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית חוזר ומאשר את חששות מדינת ישראל והקהילה הבינלאומית כי איראן מתמידה בחתירתה לנשק גרעיני", כך נטען הערב (שבת) בתגובה הרשמית הראשונה של ישראל לדו"ח שפורסם ביום שישי על ידי ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ד"ר מוחמד אל-בראדעי, אותה פרסם משרד החוץ.

 

בדו"ח הסוכנות נקבע כי איראן סיפקה מידע חדש על תוכניתה הגרעינית, אך עדיין לא מדובר במידע "מלא ומגובש". על פי הדו"ח, איראן "שקופה" יותר מבעבר אך לא באופן שיוכיח כי פעילותה הגרעינית אינה לשם ייצור פצצות.

 

עוד נכתב בתגובת משרד החוץ: "הדו"ח מבהיר כי איראן ממשיכה בהעשרת אורניום ובפעילויות אחרות שקשורות בפיתוח נשק גרעיני, תוך הפרת החלטות מועצת הביטחון של האו''ם.

 לפיכך, נדרש המשך חקירה מקיפה ומעמיקה של מכלול פעילויותיה הגרעיניות של איראן, על מנת להבטיח שתישלל ממנה האפשרות להשיג נשק גרעיני".

 

שרת החוץ, ציפי לבני, הנחתה בסוף השבוע את שגרירויות ישראל ברחבי העולם להמשיך במאמצים להחריף את הסנקציות על איראן. כפי שפורסם ב-ynet, דרשה ישראל לכנס בהקדם את מועצת הביטחון של האו"ם, כדי לדון בהחרפת העיצומים. 

 

גורמים מדיניים בכירים הסבירו הערב שהדו"ח האחרון מוכיח את טענת ישראל. "אין ספק שאיראן מאיימת על שלום העולם ובתוך כך על ישראל. על העולם להתעורר עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי. הזמן הולך ואוזל ומועצת הביטחון של האו"ם חייבת להתכנס כדי להכריז על העיצומים", אמר גורם רשמי בירושלים.  

 

"איראן מייצרת טילים בעלי יכולת לפגוע בכל נקודה על פני כדור הארץ. היא ממשיכה בתהליך העשרת האורניום, ואף משדרגת את יכולותיה, תוך המשך ההצהרות האנטי-ישראליות החמורות", הוסיף הגורם המדיני.

 

אולמרט יזכה לאוזן קשבת ביפן

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, התייחסה אמש לדו"ח החדש, ואמרה כי הוא מכיל "סיבות מצויינות" להתקדמות לעבר החרפת הסנקציות על טהרן. לדברי רייס, הדו"ח רק מחזק את דרישת ארצות הברית להמשיך ולהעניש את איראן על רקע סירובה להקפיא את הליך העשרת האורניום.

 

ביום שני הקרוב צפויים להתכנס נציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם - ארה"ב, בריטניה, צרפת, רוסיה וסין - ועימם נציגי גרמניה, כדי לדון בנושא. הציפייה היא שבתוך שבועות אחדים יוטל סבב שלישי של סנקציות על טהראן, חלקן של מועצת הביטחון וחלקן על ידי מדינות המערב, אשר יגבילו את הסחר ואת קשריהן הכלכליים עם ממשל אחמדי-נג'אד.

 

ראש הממשלה אהוד אולמרט צפוי להמריא מחר לטוקיו בירת יפן. בין היתר, יעסוק אולמרט בביקור בצורך בהחרפת העיצומים כנגד איראן - על כך ידון עם ראש הממשלה היפני יסואו פוגודה ועם הקיסר איקיהיטו. הוא צפוי למצוא בטוקיו אוזן קשבת לדרישות ישראל, מכיוון שיפן הייתה מהדוחפות לסנקציות כנגד הגרעין הצפון קוריאני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. הנחתה את הדיפלומטים לפעול
צילום: דניאל בראון – ג'יני
אחמדי-נג'אד. ממשיך להשמיץ את ישראל
צילום: רויטרס
אל-בראדעי. איראן שקופה יותר, לא מספיק
צילום: איי פי
מומלצים