שתף קטע נבחר

מדריך: המכשירים והתכשירים להסרת כתמי עור

רגע לפני שהחורף עוזב אותנו, ושני רגעים לפני שמורידים את הבגדים וחושפים את הגוף בחוף הים - השיטות להסרת כתמים ולהבהרת העור. פילינג, לייזר, IPL וכמובן נגיעה מהטבע הם חלק מהטיפולים המומלצים. איפה, למה וכמה

אנחנו מבחינים בהם מיד אחרי הקיץ, אף על פי שאנחנו יכולים להישבע שהקפדנו למרוח את העור בקרם הגנה. הם מבצבצים בפתאומיות אחרי ההריון (כאילו לא הספיקו הוורידים ברגליים) וכמו עוד הרבה מתנות – הם מגיעים אחרי שהוספנו עוד שנה לגילנו. אלה הם כתמי הפיגמנטציה, משפחה ענפה של כתמי עור, הגורמת לתאים המלנוציטיים לייצר עודפים של פיגמנט המלנין.

 

גם בגזרת הלוחמה בכתמים (כמו אחותם החורגת – הקמטים), מצטרפים לזירה חומרים פעילים חדשים, קרמים וסדרות טיפולים. עונת החורף היא התקופה המומלצת ביותר לטיפולים האלה, כי הם כוללים קילוף של שכבת העור העליונה שמשאיר את העור דק ורגיש במיוחד לחשיפה לשמש.

 

קצת לפני שהחורף בורח, הנה מדריך לטיפול בכתמי הפיגמנטציה מן הקל אל הכבד, החל מקרמים וסדרות הבהרה, שמשווקות חברות הקוסמטיקה וכלה בטיפולי פילינג בעוצמות שונות. הבחירה בסוג הטיפול תלויה בסוג הכתמים, במקורם, בכמותם, בצבעם ובעומקם. מומלץ תמיד להתחיל בשיטות הקלות יותר ולבדוק את השפעתן על העור. חשוב לציין כי לפני הטיפולים כדאי להיבדק אצל רופא עור כדי לשלול פתולוגיה רפואית של הכתמים ובמהלכם יש להימנע מחשיפה לשמש. ולא לשכוח – לגנטיקה תפקיד מרכזי בתהליך ונגדה טרם נמצא הקרם המתאים.


קרמים על המדף

חומרי הקוסמטיקה להבהרת כתמים כוללים, בין השאר, רטינול (נגזרת של רטין A אך פחות אפקטיבי ממנו), הידרוקינון וחומצה קוג'ית, חומצות אלפא לסוגיהן (לקטית, גליקולית, פירובית) וחומצה אזלאית, שפוגעות בתהליך ייצור פיגמנט המלנין. השפעת הרכיבים האלה על העור תלויה בריכוז שלהם בתוך הקרם. במוצרי המדף הריכוז בדרך כלל אינו גבוה בשל הצורך להתאים אותם לקהל הרחב ובהיעדר היכולת להתאים אותם באופן אישי. הריכוז הנמוך של החומרים הפעילים עשוי במקרים רבים להביא לתוצאות מאכזבות.


לא נמצא תכשיר ומכשיר נוגדי גנטיקה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)  

 

תכשירים רפואיים

רופא עור יכול לאבחן את סוג הכתמים, עומקם וצבעם ובהתאם לכך לרקוח קרמים משילוב של כמה חומרים פעילים. אחת הנוסחאות המקובלות לקרמים כאלה היא הידרוקינון, חומצה קוג'ית ורטין A, שגורם לקילוף עדין של שכבת העור העליונה ובכך מאפשר החדרה יעילה יותר של החומרים לעור. נוסחה מקובלת נוספת היא "קליגמן", על שם הרופא שפיתח אותה. היא מכילה רטין A, הידרוקינון והידרוקורטיזון, סטרואיד חלש שמוריד את האדמומיות הנלווית לעתים לפעילותם של הרטין A וההידרוקינון. הנוסחה מכילה לפעמים גם נוגדי חמצון כמו ויטמין C, ויש לה חלופות שונות בהתאם לסוג העור ולאופי הכתם.

 

את התכשירים יש למרוח על העור מדי ערב והתוצאות אמורות להיראות לעין כעבור חודשיים, אז אפשר להמשיך במריחת הקרם במשך כחודשיים נוספים. אם כעבור חודשיים לא אובחן שיפור משמעותי במצב הכתמים, מומלץ לעבור לאפשרות הבאה: טיפולי הבהרה קלים.

 

  • מחיר: 100־200 שקל ל־30 גרם

 

טיפולי הבהרה קלים

הטיפולים האלה מתבצעים במכוני קוסמטיקה רפואית או על־ידי רופאים, ומבוססים על פילינג קל להשלת השכבה האפידרמית של העור ולהחדרת

 חומרים שמעכבים את יצירת המלנין בתוך התא המלנוציטי. חומרי ההבהרה מבוססים על שילוב של חומצות כמו חומצת פירות, חומצה לקטית וחומצה גליקולית לצד חומרים שמונעים את הפיגמנט, שהמוביל בהם הוא הידרוקינון.

חומרי פילינג אחרים עשויים להיות מבוססים על חומצה גליקולית בריכוז של 30%־70%, או על ג'סנר, חומר המשלב שלוש חומצות: רזורצינול, חומצה לקטית וחומצה סליצילית. סוג נוסף של פילינג קל הוא פילינג TCA ((Threechloro Acetic Acid, בריכוזים של 10%־20% מהחומצה.

 

יש לציין כי קוסמטיקאיות מורשות לעבוד עם חומרים פעילים בריכוזים נמוכים ולכן טיפול ההבהרה הוא קל. תדירות הטיפולים משתנה בהתאם להרכב החומרים ונעה משישה טיפולים אחת לשבוע, עד לסדרה של 3־5 טיפולים עם הפסקה של שבועיים או ארבעה שבועות בין טיפול לטיפול. בין הטיפולים במכון יש למרוח מדי יום קרמים משלימים לטיפול ביתי שניתנים על־ידי הקוסמטיקאית.

 

  • מחיר: 2,000־5,000 שקל בהתאם למספר הטיפולים, כולל קרמים לטיפול בבית

 

פילינג בינוני

את פילינג ה־TCA הקל אפשר להעצים באמצעות העלאת הריכוז שלו ל־20%־30%. במקרה כזה טיפול אחד עשוי להספיק. חשוב להדגיש שפילינג כזה מבוצע על־ידי רופא כי הוא דורש מיומנות גבוהה וריכוז החומרים שבו עלול לגרום לצלקות או לשינוי בגון העור.


(צילום: אינדקס אופן)

 

כאשר מדובר בפיגמנטציה עמוקה יותר ובעור בוגר שיש בו קמטים, אפשר לבצע פילינג בריכוז TCA של 35% בשילוב עם ג'סנר, כטיפול חד־פעמי. גם במקרה הזה נדרשת מיומנות גבוהה של הרופא בנוסף להכנה של 4־6 שבועות לפני הטיפול, שכוללת מריחת רטין A על העור ו/או תרכובות "קליגמן".

 

פילינג עמוק אינו מומלץ לבעלות פיגמנטציה שמקורה הורמונלי (עקב הריון או שימוש בגלולות). הוא גם אינו מתאים לבעלות עור כהה בשל הסבירות הגבוהה שיגרום להיפר־פיגמנטציה (התפתחות מואצת של כתמים). הפילינג מתאים לטיפול בכתמים של צלקות אקנטיות וקמטים, אך יש להביא בחשבון סיכונים כגון זיהומים, צלקות והבהרה גדולה מדי של העור.

 

  • מחיר: 5,000־8,000 שקל

לייזר ו־IPL

במקום פילינג אפשר לנסות טיפולי לייזר או טיפולים בשיטת IPL, המשחררים לעור אנרגיית חום שפוגעת במלנין ובתאים המכילים אותו. בעוד שמכשירי הלייזר מייצרים קרניים באורך גל אחד, מכשירי ה־IPL פולטים קרניים באורכי גל שונים ולכן מאפשרים הפעלת אנרגיה מדויקת ונקודתית על הכתמים, בהתאם לעומקם. ככל שהגל ארוך יותר, חדירת האנרגיה עמוקה יותר ומשפיעה על כתמים עמוקים יותר. בדרך כלל מדובר בסדרה של 2־4 טיפולים.

 

מחיר: 2,000־8,000 שקל, תלוי בגודל שטח הטיפול

 

חומרים טבעיים

על־פי הרפואה הסינית, כאשר הגוף עמוס רעלים כתוצאה מתזונה לקויה, זיהום אוויר, עישון, קרינה ועוד, הכבד והכליות שאמורים לסלק אותם מתקשים לתפקד כהלכה. העור, שמשמש כאמצעי נוסף לסילוק רעלים, עובד במקרה כזה שעות נוספות וכאשר הרעלים מופרשים דרכו, עלולים להופיע כתמים ופצעונים בנוסף לחוסר ברק ולקמטים.

 

כדי לזרז את פינוי הפסולת מהגוף, מומלץ לצרוך סיבים תזונתיים שנמצאים בפירות וירקות, בדגנים מלאים ובקטניות. מומלץ גם לשתות חליטות של צמחי מרפא כגון אכילאה, שן הארי וקורנית. כמו כן יש להמעיט באכילת מזונות מעובדים כמו קמח לבן, אורז לבן וסוכר לבן ולהימנע ממזונות מטוגנים,

 ממשקאות קלים, מחומרים משמרים ומממתיקים מלאכותיים.

 

כדי להימנע ממריחת תכשירים עשירים בחומצות או בתרכובות כימיות, אפשר לנסות שמנים טבעיים שעשויים להבהיר את העור, או לפחות למנוע התרבות של כתמי פיגמנטציה. הנה רשימה חלקית:

 

שמן שומשום משחרר פסולת ורעלים מהעור, מגן מקרינת שמש ומסנן אותה. בשילוב עם שמן אתרי מאשכוליות הוא יעיל גם להמסת נקודות שומן בעור.

 

שמן מקדמיה עשיר בוויטמין E ובחומצות שומן בלתי רוויות, כמו אומגה 3 ואומגה 6. הוא חיוני למניעת התחמצנות התאים ויעיל מאוד לעור יבש ולכתמים לאחר טיפולי הקרנות וכימותרפיה. שמן זה מגמיש את העור ושומר על האלסטיות שלו בשל האחוז הגבוה של חומצה פלמיטולאית, וקרוי גם "שמן הצלה".

 

שמן בורג' מכיל את הכמות הגדולה ביותר בטבע של חומצה גמא לינולית וחומצות שומניות נוספות החיוניות לחיזוק ממברנת (מעטפת) התא. הוא יעיל לכתמי עור קשים.

 

שמן סטלריה מופק מגרעינים ומגבעולים של צמחים מטפסים. הוא מכיל חומרים פעילים היעילים להבהרת כתמי עור.

 

  • יעוץ מקצועי: ד"ר מיקי שוחט, מומחה לרפואת עור, לרפואה אסתטית וללייזרים; ד"ר דב קליין, מומחה לכירורגיה פלסטית ולאסתטיקה; ד"ר (N.D) קובי שמיר, מומחה לרפואה סינית ולנטורופתיה קוסמטית, וטכנולוג ראשי במעבדות תפוח טכנולוגיות טבעיות


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חורף. נצלו את הזמן, לפני שמגיע הקיץ
צילום: גולן דרורי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים