שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  7 שנות קסאם: תלמידי שדרות מתקשים להתרכז
  יותר ויותר מתלמידי שדרות מעדיפים לגשת לבחינות מחוץ לעיר, ואחוז הזכאים לבגרות עולה בהתמדה. מנהל בית ספר בעיר מספר כי חל שינוי רציני ביכולת התלמידים להתרכז בשיעורים. תלמיד י"ב: "אי אפשר להסביר לילד מתל אביב כמה זה מלחיץ ומפחיד כשנופל קסאם באמצע שיעור"

  כיצד משפיע המצב הבטחוני על תלמידי שדרות? כבר יותר משבע שנים שילדי העיר סופגים רקטות - בדרך לבית-הספר, באמצע יום הלימודים ובמהלך בחינות. על פי נתוני בחינות הבגרות האחרונות בשדרות, בשנה האחרונה פחת מספר התלמידים הנבחנים בעיר עצמה, ואחוז הזכאים עולה בהתמדה. אולם מנהל באחד מבתי הספר טוען כי יש שינוי ביכולת התלמידים להתרכז בלימודים.

   

  מאז שהחלו הפלסטינים לירות קסאמים, מקבלים תלמידי שדרות הטבה אחת בלבד: תוספת זמן לבחינות הבגרות של 25% ממשך הבחינה. במקרה של נפילת טיל במהלך בחינה, כפי שקרה בשנה שעברה במהלך בחינות בגרות, זוכים התלמידים לזמן נוסף. במקרה המדובר, הם יכלו לבחור את הציון הגבוה מבין המגן או הבגרות לציון הסופי.

   

  התלמידים מעדיפים להיבחן מחוץ לעיר, היכן שרקטות לא נוחתות בזמן בחינה. לאורך השנים האחרונות חלה ירידה של ארבעה אחוזים במספר התלמידים הנבחנים בשדרות עצמה. בשנת 2002, כך לפי נתוני משרד החינוך, 93.33 אחוז מתלמידי העיר נבחנו בבחינות הבגרות בשטחהּ, ואילו בשנת 2006 נבחנו בעיר 89.75 אחוז מהתלמידים בלבד. בהתאם, ב-2001 אחוז הזכאים לבגרות היה 57.93, וב-2006 הוא כבר עמד על 61.8 אחוז.

   

  התלמידים מתקשים להתרכז בשיעור

  אלי אדרי, מנהל התיכון הדתי אמית בשדרות, שבו לומדים כ-600 תלמידים, אמר: "אני ממלא תפקידים שונים בבית הספר זה עשר שנים, וזו השנה הרביעית שאני מנהל. כבר בחודש הראשון בתפקידי כמנהל נחת קסאם ממש קרוב לבית הספר. עם השנים, מאז ההסלמה במצב הביטחוני, חל שינוי רציני מאוד ביכולת התלמידים להתרכז בלימודים.

   

  "עם זאת, יש להם גם יותר אחריות, בגרות, ניצול זמן של תלמידים, מגמות עלייה ושיפור מבחינת אחוזי בגרות, ללא קשר להקלות שניתנו. תוספת זמן לא יכולה לשנות ציון באופן דרמטי", הוסיף אדרי.


  פגיעת קסאם ליד בית ספר. חושבים על המשפחה (צילום: זאב טרכטמן) 

   

  אדרי מספר כי במבחן הבגרות האחרון באנגלית הודיעו לאחד התלמידים כי קסאם פגע בחדרו בבית. התלמיד יצא עם מלווה לראות את הנזקים ולאחר מכן ביקש לחזור להיבחן. "הוא לא קיבל הטבה מיוחדת מלבד האפשרות להרגיע את הוריו", אמר.

   

  לדברי אדרי, "התלמידים מעדיפים ללמוד ולהיבחן בשדרות, מבלי לפגוע בתענוג האדיר שהיה ביציאה להיבחן בבאר שבע. היציאה החוצה גורמת ניתוק מלאכותי ממה שקורה בעיר, במיוחד אם שומעים באמצע על אזעקת 'צבע אדום' בשדרות. הם לא מסוגלים לחשוב שהמשפחה בשדרות והם מחוצה לה".

   

  "לפעמים אני מדמיין אזעקה באמצע השיעור"

  נדב בניטה, תלמיד בכיתה י"ב בתיכון הדתי בעיר, מספר על השגרה שבין הקסאמים: "ברגע שנשמעת אזעקה ואתה בתוך הכיתה, כל התלמידים רצים לאן שאפשר, מתחבאים או בצמוד לקירות או מתחת לשולחנות. זה מאוד מלחיץ, כי אתה לא יכול להתרכז ומאבד ריכוז בשיעור או באמצע מבחן.

   

  "לא מזמן נפל קסאם בתוך בית הספר ובשטח שקרוב אליו. אי אפשר להסביר לילד שגר בתל אביב ולא מכיר קסאם עד כמה זה מפחיד ועד כמה זה מלחיץ. פתאום אתה באמצע שיעור ומתחיל לחשוב מה אם ההורים והאחים שלי, או אם חס וחלילה לא קרה משהו לחבר שיצא מהשיעור. יש טראומות כתוצאה מהמצב. אני אישית נמצא בדיכאון. כל פעם שאני נוהג ויש אזעקה אני קופץ מחוץ לאוטו. היו מקרים שדמיינתי שאני שומע אזעקות באמצע נהיגה או שיעור", אמר.

   

  לדברי בניטה, ההקלות שמקבלים התלמידים אינן מספיקות. "תוספת זמן לא ממש מספיקה, כי בגלל המצב אי אפשר ללמוד באופן רציף. כך יוצא שאנחנו מגיעים למבחן הבגרות עם פערים אדירים בחומר בהשוואה לילד שגר במרכז, למשל. גם היום היו אזעקות צבע אדום והתחבאנו מחוץ לבית הספר".

   

  הרגע הכי טראומתי עבור נדב ארע לפני כשבועיים, כשראה את האחים רמי ואושר טויטו, שנפצעו מפגיעת קסאם. "עברתי לידם ברגל עם חבר. כעבור חמש דקות בלבד שמענו סירנות, וכשחזרנו למקום שממנו באנו, ראיתי אותם מסתכלים עליי מתוך האמבולנס, כשהם מלאים דם. חמש דקות לפני וחמש דקות אחרי זה עולם אחר. זה פשוט מתסכל", סיכם.  


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צבע אדום בזמן הבחינה
  צילום: אמיר כהן
  פחד ולחץ בלימודים. פצועה בשדרות
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים