שתף קטע נבחר

"עסקת הטיעון - סטירת לחי מצלצלת לקורבנות"

ארגוני נשים וסיוע לנפגעי תקיפה מינית מתחו ביקורת על החלטת בית המשפט העליון לאשר את עסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר, ואמרו כי ההחלטה תגביר עוד יותר את המגמה של קורבנות שלא להתלונן. "נוכחנו לדעת את הפער בין החוק לצדק", אמרו בארגונים שמתכוונים לצאת לפעולות מחאה

מנכ"לית איגוד מרכזי סיוע לנפגעי תקיפה מינית, טל קרמר-ודעי, הגיבה להחלטת בג"ץ הבוקר (ג') לאשר את עסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר, משה קצב, ואמרה כי ההחלטה תוריד עוד יותר את המגמה של קורבנות להתלונן במשטרה.

 

"נוכחנו לדעת את הפער בין החוק לצדק. מבחינת הציבור בכלל וציבור נפגעי תקיפה מינית בפרט - זהו מסר של חוסר תקווה, ייאוש וחוסר אמון במערכת המשפטית. דעת המיעוט של נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, מדגישה את בעייתיותה של עסקת הטיעון הזו", הוסיפה קרמר-ודעי.

 

דפנה הולץ-לכנר, המייצגת נפגעות תקיפה מינית, אמרה כי "אם עד היום לנפגעות תקיפה מינית היה קשה לבוא בשערי משטרת ישראל ולהגיש תלונה והן שקלו זאת מאה פעם - כעת הן ישקלו זאת 700 פעם וכנראה לא יגישו תלונה כלל. הרבה אנשים יסתובבו כעת ברחובות כי מי שיותקף על ידם, לא יעז להגיש תלונה".

 

"יום עצוב והרה גורל"

בארגוני נשים קיבלו בתדהמה את החלטת של בג"ץ לאשר את עסקת הטיעון והם מתכוננים לצאת עוד היום לפעולות מחאה ברחבי הארץ. מנכ"לית התנועה הפמיניסטית "אחותי", שולה קשת, אמרה ל-ynet כי היא מאוכזבת מאוד מההחלטה. "קיווינו שבית המשפט לא יפקיר את כל הנשים בישראל. זהו יום עצוב מאוד בחייה של המדינה, פשוט נורא ואיום. בית המשפט העליון צריך להתגבר על חוסר המודעות החברתית ואנחנו נצא לפעולות מחאה", הוסיפה קשת.

 

המרכז הפמיניסטי "אישה לאישה" הודיע כי ההחלטה לאשר את עסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר הוא "יום עצוב והרה גורל שאנו יכולות רק להתחיל ולשער את מידת השפעתו על דמותה של החברה הישראלית בכלל ועל מעמד האשה בפרט. הנשים בישראל חטפו היום סטירה מצלצלת שהמסר שלה נשמע למרחוק - אין לשים מבטחנו בשלטון החוק. קצב הינו עבריין מין מורשע, רמון הינו עבריין מין מורשע ושניהם זכו להגנת החוק ותמיכת בעלי ההון והשלטון וזאת כאשר כל אישה שלישית מותקפת מינית בישראל. גופן ונפשן של נשים אינו הפקר".

 

יו"ר נעמת, עו"ד טליה לבני, אמרה כי אישור עסקת קצב היא "רעידת אדמה הממוטטת את אמון הציבור במערכות החקירה והמשפט בישראל". לבני קראה למדינה לבחון את ביטול הליך השימוע שהפך לדבריה "להליך לעשירים ומיוחסים בלבד". ארגון "קולך" הודיע כי "אישור עסקת הטיעון למרות הפגמים שנפלו בה, יתרום לחיזוק קוצר ידה של המערכת הפלילית לתת מענה למתלוננות על עבירות מין. מדובר בהחמצת הזדמנות של המערכת להישיר מבט אל עיני כל אזרחי המדינה ולהגיד – ניתן פה לכל נרדף ולכל נרדפת, ניתן לנפגעות להשמיע את קול זעקתן, ניתן לשופטים לשמוע את הצדדים ולהוציא דין אמת לאמיתו".

 

במערכת הפוליטית נחלקו הדעות ביחס להחלטת בית המשפט העליון: ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) אמר כי "ביהמ"ש עצר לינץ' ציבורי כנגד נאשם, שניהלו גורמים בחברה הישראלית מתוך מניעים של רייטינג תקשורתי ופופולאריות פוליטית. זהו ניצחון לשיקול המקצועי של היועץ המשפטי לממשלה ובסופו של דבר גם של המתלוננות, שהצליחו להוכיח שבישראל ניתן למצות את הדין ולהרשיע גם מי שמכהן במשרה הציבורית העליונה במדינה".

 

ח"כ חיים אורון (מרצ) אמר כי "בית המשפט העליון לא פתר למעשה בהחלטתו את המחלוקת הקשה והשאלות בתיק קצב נשארו עומדות ותלויות. אל ליועץ המשפטי לממשלה לתת יד לטענה החצופה של עורכי הדין של קצב, שמדובר בעבירות שאין עמן קלון. באמצעות שאלת הקלון ניתן אולי יהיה לבחון את ההאשמות לגופן ואי קביעת קלון - משמעו המשך תשלומים של למעלה ממיליון שקל בשנה עבור שירותים שקצב צריך לספק לציבור שלא רוצה בהם".

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי אישור עסקת הטיעון היא "סטירת לחי למתלוננות ומתן לגיטימציה להכפשתן ולהפקרתן. גם בית המשפט העדיף את כבודו של הנשיא, על פני כבודן, חרותן ושלומן של הנשים הנפגעות. הדבר יביא לכך, שיותר נשים לא תתלוננה כנגד בעלי שררה, בגלל שמסתבר שאין שיוויון בפני החוק".

 

יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ מנחם בן-ששון (קדימה) בירך על ההחלטה ואמר כי הוא שמח ששיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה קיבל את אישורו של ביהמ"ש. "מנגד יש לי ביקורת קשה בעניין ריבוי עסקאות הטיעון ועל התחושה

הרווחת של החמצת הצדק והמשפט בצורה בלתי מאוזנת", הוסיף בן-ששון.

 

ח"כ רן כהן (מרצ) אמר כי "יש מקרים בהם החלטות בית המשפט אינן עומדות במבחן השכל הישר כפי שהציבור מבין אותו. הציבור יודע שעסקת קצב פסולה ומי שנפגע מאישורה, בנוסף למתלוננות, הוא אמון הציבור במערכת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תמר קרמר
קרמר-ודעי. פחות תלונות
צילום: תמר קרמר
צילום: אלי אלגרט
המחלוקות נותרו בעינן. אורון
צילום: אלי אלגרט
ביהמ"ש עצר את הלינץ'. איתן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים