שתף קטע נבחר

חוק סינון אתרים עבר בקריאה ראשונה

ברוב של 46 חברי כנסת מול 20 מתנגדים, עבר חוק סינון האתרים של משרד התקשורת ומפלגת ש"ס. על פי ההצעה ספקיות האינטרנט יחוייבו לספק סינון לכלל הגולשים, אלא אם ביקשו מפורשות אחרת. מגיש ההצעה, ח"כ אמנון כהן: ההגיון הבריא ניצח

הצעת חוק סינון אתרים (892) של מפלגת ש"ס ושר התקשורת עברה היום (ד') בקריאה ראשונה בכנסת ברוב של 46 חברי

כנסת מול 20 מתנגדים בלבד. ההצעה תועבר שוב לדיון בוועדת הכלכלה ולאחר מכן לקריאה שניה ושלישית.

 

הצעה (לקריאת נוסח החוק) מבקשת לתקן את חוק התקשורת (בזק ושידורים), ולחייב את ספקית אינטרנט להציע למנויים אפשרות לקבל תוכנת סינון, ללא תשלום נוסף. למנויים יתאפשר לבחור לא להתקין את תוכנת הסינון. מנוי חדש שלא יודיע אם הוא מעוניין בתוכנת הסינון - ייחסמו בפניו אתרים.

 

בנוסף, במידה שהטכנולוגיה תאפשר דבר כזה, יפעילו הספקיות שירות סינון מקוון בצד שלהן לכלל המנויים, למעט מנויים שהזדהו כבגירים מול הספקית וביקשו מפורשות שלא לקבל סינון.

 

עוד נקבע בהצעת החוק כי שר התקשורת יהיה רשאי לקבוע תקנות לביצוע החוק - לרבות תכונות ומאפניינים על אמצעי הסינון, אמצעי העברת ההודעות למנויים, וכן אמצעי הזיהוי כבגיר.

 

חבר הכנסת אמנון כהן מש"ס, שהגיש את הצעת החוק מסר בהודעה לתקשורת: "ההגיון הבריא ניצח. המדינה אינה מתנערת מאחריותה לילדיה בתחום תכני האינטרנט כמו גם בתכני הטלוויזיה והקולנוע". כהן הוסיף כי "במקום שמאות אלפי הורים יצטרכו להיות מודעים ואקטיביים כדי לחסום את ילדיהם בפני צפייה בפורנוגרפיה ואלימות קשה, יצטרכו חובבי הפורנו להיות פעילים ולהרים טלפון אחד בסה"כ, כדי לבקש שלא להתקין את חסימת האתרים"

 

עוד על חוק סינון אתרים

 

ש"ס לחצה לקיים את ההצבעה

סיעת ש"ס ניסתה אמש (ג') להעביר את החוק במחטף. על כוונותיה נמסר לפני הצהרים בישיבת ועדת הכלכלה, אבל כשפורסם סדר היום של ישיבת המליאה, חוק הסינון לא נכלל בו, והוא לא הגיע אפילו למזכירות הכנסת. אבל במהלך הישיבה החלה לפתע התרוצצות באולם לאחר שהשר אלי ישי לחץ לקיים את הקריאה הראשונה, לפני נעילת הישיבה. הלחצים הופעלו על יו"ר הכנסת דליה איציק שחייבת לתת את הסכמתה לכל תוספת לסדר היום. יו"ר סיעת הליכוד ח"כ גדעון סער התנגד, מאחר שח"כים רבים עזבו את המשכן. הוא הסכים לפשרה שהדיון יתקיים אבל ההצבעה תידחה

למחרת.

 

יוזם החוק ח"כ אמנון כהן (ש"ס) טען שהוא בא להציל 60% מילדי ישראל שבאים במגע עם האתרים הפוגעניים והוריהם אינם יכולים למנוע זאת. החקיקה אמנם איננה הכלי הראוי בעיניו - אבל מאמציו להגיע להסדר עם ספקי האינטרנט ב-3 השנים האחרונות נכשלו ולא הותירו בידו ברירה אלא להגיש את החוק.

 

"החוק יהפוך אותנו לאיראן"

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) שמתנגד לחוק אך נותר בוועדה במיעוט, אמר שעם כל הכבוד לכוונות הטובות של ח"כ כהן, יוזמתו, בגיבוי שר התקשורת אריאל אטיאס מש"ס, הביאה הצעת חוק חשוכה וקיצונית, בשעה שניתן היה לצמצם את חשיפת הצעירים לאתרים בצורה שתפגע כמה שפחות בזכויות היסוד של הפרט ובחופש הביטוי.

 

"ספקי האינטרנט היו מוכנים לחלק חינם את תוכנת הסינון לכל משפחה, לפי הדרך הנורמטיבית שנקטו בעולם" , הפריך ארדן את טענת כהן והזהיר ש"ההצבעה על החוק תהיה פוליטית בעזרת העבודה שנהפכה לסרח עודף של קדימה. החוק יהפוך אותנו לסוג של איראן במתן הסמכות לשר להחליט שמועצת חכמי התורה של ש"ס תקבע איזה אתרים יש לפסול

ולחסום ללא פיקוח או בקרה ציבורית של הכנסת על שיקול דעתו".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר שהצעת החוק מרחיקת לכת בהטלת צנזורה שלא ראויה למדינה חופשית. "במתן הסמכות הגורפת לשר אנו יוצרים את המנגנון הזה שיוביל למדרון החלקלק ולתוצאה האיומה המאפשרת לשלטון לקבוע מה נראה ומה לא. יש דרכים יותר אפקטיביות ודמוקרטיות נגד הפצת הפורנוגרפיה ברשת במקום המערכת המסיבית של צנזורה שמזכירה משטרים לא ראויים".

 

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) אמר לכהן שהוא רשאי לחנך את ילדיו בדרך הראויה בעיניו, אבל "אינך יכול לכפות את אורחות חייך על כולנו. תן להורים לדאוג לילדיהם ואל תתערבו בחייהם הפרטיים". ח"כ נסים זאב (ש"ס) האשים את האינטרנט אשר מפטם את הילדים ברעלים שגורמים לתופעות האלימות והאונס בבתי הספר. "לאסור כניסת ילדים לקולנוע עד גיל 18 זה בסדר ובבית הכל הפקר? הילדים יודעים טוב יותר מהוריהם איך לחטוא, כך שהאחריות המוסרית למנוע זאת מהם היא שלנו".

 

ח"כ אליהו גבאי (מפד"ל) טען ש"רוב מחנכי ישראל יצביעו בעד החוק שהוא מידתי כי ההורים כבר לא יכולים להטיל את מרותם על הילדים". לעומתו, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) אמר כי החוק הזה לא נועד להגן על קטינים ומוטב היה לאמץ את ההצעה המאוזנת של המועצה לשלום הילד, שנדחתה בגלל שהיא לא המועצה לשלום ש"ס. "לשר התקשורת יש אג'נדה אחרת שאין לה אח ורע והיא גורמת נזק למטרה שלכם. אפשר היה להגיע לסינון מוסכם אבל הוא דורש שתוף פעולה שבדרך הזאת לא תקבלו אותו".

 

בהכנת הידיעה השתתפו ניב ליליאן ואהוד קינן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתנגדים: מדובר בצנזורה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
צילום: אלון נוריאל
אמנון כהן: ההגיון הבריא ניצח
צילום: אלון נוריאל
מומלצים