שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

החקלאים הם כלבי השמירה של השטחים הפתוחים

הארגונים הירוקים ומגיני הסביבה תוקפים את החקלאות, ובפרט זו המושבית, בטענה כי היא גוזלת את השטחים הפתוחים של מדינת ישראל. ההיפך הוא הנכון: המרחב הכפרי מגן על השטחים הפתוחים מפני הערים שלוטשות אליהם עיניים ומנצל מי קולחין במקום להזרימם לים

החלטות חדשות שהתקבלו על ידי מועצת מינהל מקרקעי ישראל בנוגע לזכויות המגורים והתעסוקה בנחלות במושבים, גררו מתקפה שלא במקומה מצד הארגונים הירוקים ומגני איכות הסביבה, שטענו כי ההחלטות פוגעות בשטחים הפתוחים והריאות הירוקות במדינת ישראל.

 

טענה זו הינה כמובן מופרכת מיסודה. ההחלטות האחרונות, שתפקידן להסדיר את זכות המגורים לבעלי הנחלות במושבים, עניינן אך ורק בחלקת המגורים של חברי המושבים - בדומה לבתיהם של תושבי העיר. הן אינן פוגעות בשטחי החקלאות במשבצת האגודה. הסדרת הזכויות במושבים תחזק את המרחב הכפרי ותבטיח כי תושביו ימשיכו לשמור ולעבד את שטחי החקלאות שלהם, ולא ייכנעו ללחצי העיור. זהו בעצם האינטרס של כל אחד מאיתנו שרוצה באיכות הסביבה.

 

על מנת להבין עד כמה שגויה הטענה כי החלטות המינהל יפגעו באיכות הסביבה, צריך ללמוד את התועלות הירוקות שמייצר המרחב הכפרי הן למדינת ישראל בכלל והן למרחב העירוני בפרט.

 

המרחב הכפרי במדינת ישראל משרת מטרות לאומיות כמו שמירה על קרקעות המדינה, אספקת מזון מגוון, שמירה על גבולות המדינה, ומטרות "ירוקות" כמו שמירה על שטחים פתוחים, מקורות המים ומשאבי הטבע.

 

יתרה מזאת, ברמה הלאומית, המרחב הכפרי עושה שימוש במי הקולחין בחקלאות ובכך מונע הזרמתם אל הים. הדבר מקטין את הזיהום של חופי מדינת ישראל ומונע פגיעה בבריאות המתרחצים. לולא החקלאות ויכולתה לקלוט את מי הקולחין, כמות המים המוזרמת לים הייתה גדולה פי כמה.

 

המושבים במרכז הארץ, שהינם מושא למתקפות חוזרות ונשנות מצד קבוצות לחץ חברתיות, הם בחזקת הריאה הירוקה של גוש דן. המושבים הללו, בעזרת השטחים אשר מעובדים על ידם, מעניקים ליישובים העירוניים הסמוכים להם איכות חיים בזכות הנוף הכפרי הירוק, שתורם רבות ויתרום בעתיד לאיכות חיים גבוהה בכל אזור המרכז.

 

על כן נדרשת מדיניות של השלטון המרכזי שנותנת עדיפות לשמירת השטחים הפתוחים במרחב הכפרי כנגד לחצי העיור. הערים במרכז הארץ, ששטח שיפוטם סמוך למושבים, לוטשות עיניהן אל אותם השטחים החקלאיים במושבים, וכבר רואות בדמיונן את בניני המגורים המגדילים את העיר על חשבון השטח הירוק.

 

תנועת המושבים והמרחב הכפרי הינם חלק מקווי ההגנה הנדרשים לשמירה על השטחים הפתוחים, וחלק מהגופים העיקריים המופקדים על המדיניות של שמירת שטחים פתוחים וריאות ירוקות - ומימושה הלכה למעשה.

 

הכותב הוא יושב ראש אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
הערים לוטשות עיניים. ארכיון
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים