שתף קטע נבחר

טורקיה: ניסוג מעיראק רק אחרי השלמת המבצע

יועצו הבכיר של ראש ממשלת טורקיה אמר במהלך ביקור בבגדד כי טורקיה לא תקבע לוח זמנים לנסיגה עד אשר בסיסי הטרור יסולקו מצפון עיראק. מוקדם יותר דרש שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס מאנקרה לקצר את אורכו של המבצע הצבאי שהיא מנהלת בצפון עיראק, ולהתחשב בריבונותה של עיראק

טורקיה לא תקבע לוח זמנים לנסיגת כוחות מצפון עיראק עד אשר ינתן מענה לאיום הטרור הכורדי. כך אמר היום (ד') שליחו של ראש ממשלת טורקיה בכיר במסיבת עיתונאים שקיים בבגדד. השליח, אחמט דבוטוגלו, יועצו הבכיר של רג'פ טאיפ ארדואן לנושאי מדיניות חוץ, בא לעיראק כדי להיפגש עם נשיא עיראק ג'לאל טלבאני, ועם שר החוץ הושיאר זבארי - שניהם כורדים, ולדון עימם במבצע הצבאי שמנהלת טורקיה בצפון עיראק.

 

"מטרתינו ברורה, משימתנו ברורה, ולא ייקבע כל לוח זמנים לנסיגה עד אשר בסיסי הטרור יסולקו מצפון עיראק", אמר דבוטוגלו.

  

שעה קלה לפני דבריו של דבוטוגלו, קרא שר ההגנה של ארצות הברית לטורקיה לצמצם את פעילותה הצבאית נגד המורדים הכורדים בצפון עיראק. השר, רוברט גייטס, שייפגש מחר עם בכירים באנקרה אמר כי אסור לטורקיה לחשוב שרק פעילות צבאית תסייע להתמודד עם המורדים הכורדים - וכי עליה למצוא דרכים לשפר את המצב הכלכלי והחברתי. "חשוב מאוד שהטורקים יקצרו את המבצע הזה למינימום הנדרש ואז יעזבו את עיראק. עליהם להתחשב בריבונותה של עיראק", אמר גייטס לעיתונאים בניו דלהי, שם הוא מבקר. "מבצע קצר הוא בעיני מבצע שנמשך ימים, או שבוע-שבועיים. ולא חודשים", הבהיר גייטס.

 

אתמול גינתה עיראק את המבצע הצבאי הטורקי ודרשה מאנקרה להפסיק מיד את מה שכינתה "הפרת ריבונותה". ביום חמישי שעבר חצו את הגבול מטורקיה אלפי חיילים טורקים, במבצע צבאי רחב-היקף נגד תשתיות המורדים הכורדים, הנאבקים עשרות שנים על הקמת מדינה עצמאית כורדית בדרום-מזרח טורקיה.

 

אנקרה טוענת כי נאלצה לצאת למבצע לאחר שהרשויות בעיראק והכוחות האמריקנים המוצבים בשטחה לא הצליחו למנוע מכ-3,000 מורדים כורדים להשתמש בצפון עיראק כבסיסי אימונים ולהוציא משם פיגועים נגד חיילים ואזרחים בשטחה של טורקיה.

 

גורמים רשמיים בארצות הברית אמרו כי אנקרה הודיעה לבגדד ולוושינגטון על המבצע המתוכנן קודם לביצועו. אבל מאז,

קרא גייטס לטורקיה לשפר את התקשורת עם עיראק ולשמור על המשכיותה. "פעולה צבאית לבדה לא תפתור את בעיית

הטרור שממנה סובלת טורקיה", אמר גייטס. "יש בהחלט מקום לפעילות ביטחונית - אך יש ללוות פעילות זו ביוזמות כלכליות ופוליטיות כדי להתמודד עם כמה מהבעיות שיוצרות את האווירה לפעילות המורדים הכורדים", ציין השר.

 

בתוך כך הודיע צבא טורקיה כי במהלך הלילה, הרגו חיילים טורקים 77 מורדים כורדים. חמישה חיילים נהרגו אף הם. מאז תחילת המבצע נהרגו 230 מורדים כורדים - ו-24 חיילים. כן נהרגו שלושה מאבטחים שעבדו בשירות הממשלה.


פורסם לראשונה 27/02/2008 11:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דבוטוגלו. מטרתנו ברורה
צילום: רויטרס
גייטס. כמה ימים או שבוע-שבועיים
צילום: AFP
משוריין טורקי בצפון עיראק
צילום: AP
מומלצים