שתף קטע נבחר

תל-אביב: מנסרים את הפסיפס של גוטמן

עיריית תל-אביב החלה בעבודות ניסור והעברה של פסל הפסיפס של נחום גוטמן הממוקם בכיכר ביאליק. הסיבה: הפסל מסתיר את חזית בניין העירייה הישן. בהסכמת משפחת גוטמן הוחלט להעביר את הפסל לשדרות רוטשילד

עוברים ושבים שהגיעו אתמול לכיכר ביאליק בתל-אביב לא יכלו שלא להבחין בעבודות הניסור המאסיביות שמבצעת העירייה בפסל הפסיפס הצבעוני המפורסם שבנה נחום גוטמן ושממוקם בלב הכיכר.

 

אילן שחורי, עיתונאי וחוקר תולדות תל-אביב, הגיע למתחם בזמן עבודות הניסור ולא האמין למראה עיניו. "מדובר בשלושה עמודי פסיפס צבעוניים המוקפים במעגל פסיפס ומתארים את 4,000 שנות ההיסטוריה של תל-אביב. לוקחים פסל שנבנה לפני 32 שנה ומפרקים אותו לחתיכות. גוטמן תרם את הפסל לתל-אביב כארבע שנים לפני מותו ובנה אותו עבור המקום הספציפי. עכשיו העירייה פשוט החליטה שלא מתאים לה יותר שהפסל יעמוד בכיכר, אז היא מעבירה אותו, מה שעלול לפגוע בשלמותו".

 

מעיריית תל-אביב נמסר בתגובה כי ההחלטה להזיז את הפסל התקבלה לפני שנה. "מאחר שהפסל של גוטמן מסתיר את החזית של בניין העירייה הישן, הממוקם בחלק האחורי של הכיכר, ומאחר שבקרוב יעבור בניין העירייה הישן שיפוץ שיסב אותו להיות מוזיאון לתולדות העיר תל-אביב-יפו, הוחלט שבמקום הפסל תוקם מזרקה ביולוגית, שתהיה שחזור למזרקה המקורית שהיתה במקום. ההחלטה להזיז את הפסל נתקבלה בתיאום מלא עם משפחת גוטמן, והרעיון הוא להעביר את הפסל למקומו הטבעי בסמוך לבית גוטמן, בשדרות רוטשילד, בכניסה לנווה-צדק".


פסל הפסיפס בשנת 1975 (צילום: יעקב סער, לע"מ) 

 

ומה באשר לאפשרות שהניסור והמעבר יגרמו נזק לפסל? "כשגוטמן בנה את הפסל הוא נעזר בחברה איטלקית המתמחה בפסיפס. עכשיו הדור השני של המשפחה הגיע במיוחד מאיטליה והם מפקחים על הניסור והשיפוץ", נמסר מהעירייה. "הפסל יועבר בימים הקרובים לאחסון, שם ישהה כשנה עד שיכשירו את השטח אליו הוא אמור לעבור בשדרות רוטשילד. פרוייקט השיפוץ במתחם ביאליק יסתיים עד סוף שנת 2008".

 

פרופסור מנחם (חמי) גוטמן, בנו של נחום גוטמן, סיפר ל-ynet: "העירייה פנתה אלי בצורה מכובדת מאוד והציעה מספר מקומות חלופיים, כולל האפשרות להשאיר את הפסל במקומו הנוכחי. היו לי חששות מסויימים, אבל אחרי שהחברה האיטלקית בדקה את העניין לעומק החלטנו שהמעבר לרוטשילד דווקא יכניס לפסל חיים חדשים, גם בעקבות מיקומו החדש וגם בזכות השיפוץ שיעבור".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נחום גוטמן. 4,000 שנות היסטוריה
צילום: לע"מ
מומלצים