שתף קטע נבחר

סקר בארה"ב: מקיין מוביל על יריביו הדמוקרטים

לפי סקר של העיתון לוס-אנג'לס טיימס ורשת בלומברג, המועמד הרפובליקני ג'ון מקיין מוביל על פני ברק אובאמה בפער של שני אחוזים, ועל פני הילארי קלינטון בשישה. מהסקר עולה כי הוא זוכה לאהדתם של 61 אחוזים מהנשאלים, נתפס כ"מנהיג חזק יותר" וכבעל ניסיון מתאים יותר משני הסנאטורים הדמוקרטים

שניים רבים, שלישי לוקח? בעוד הסנאטורים ברק אובאמה והילארי קלינטון מתכתשים ביניהם על מועמדות המפלגה הדמוקרטית, ממתין להם בצד המועמד הרפובליקני ג'ון מקיין, עם סיכוי הולך וגדל לנצח בבחירות הכלליות.

 

סקר חדש שנערך עבור העיתון "לוס-אנג'לס טיימס" ורשת "בלומברג" מצביע על הקושי של הדמוקרטים לחזור אל הבית הלבן בתקופה של מלחמה. זאת במיוחד מול מקיין, המקבל ציונים גבוהים בסקרים בכל הקשור לניסיון, המלחמה בטרור והתמודדות עם המצב בעיראק. מהסקר עולה כי לו היו נערכות הבחירות היום, מקיין היה מנצח את אובאמה בפער של שני אחוזים (42-44), ואת קלינטון בפער של שישה אחוזים (40-46). מקיין זוכה, לפי הסקר, לאהדתם של 61 אחוזים מהנשאלים, בהם גם דמוקרטים.

 

למרות שמקיין עצמו הודה בידע הלוקה שלו בנושאים כלכליים, הוא עדיף בעיני הבוחרים על פני ברק אובאמה, ביחס של 42 לעומת 34 אחוזים. הילארי קלינטון מנצחת את מקיין בעימות הכלכלי הווירטואלי 34-43. בהתמודדות בנושא המנהיגות, הנשאלים רואים בסנאטור מקיין "מנהיג חזק יותר" מקלינטון ואובאמה. הוא מנצח את שניהם בקלות גם בשאלה למי יש את הניסיון המתאים להיות נשיא. את אובאמה הוא מביס בפער של 31 אחוז ואת קלינטון ב-12 אחוז.


עמדותיו הלוחמניות הוכיחו את עצמן, מקיין באוהיו היום (צילום: רויטרס)

 

עיקר הבעיות של מקיין בשלב זה הן בתוך המחנה השמרני במפלגתו. אחד מכל ארבעה רפובליקנים שהצביעו בבחירות המקדימות לא מרוצה מהעובדה שהוא יהיה מועמד המפלגה לנשיאות. מחציתם של הבלתי מרוצים הבהירו שיצביעו עבור מועמד אחר או יעדיפו להישאר בבית ביום הבחירות לנשיאות ב-4 בנובמבר. מקיין צבר עד כה תמיכה של 1,013 צירים והוא זקוק ל-178 צירים נוספים כדי להגיע למספר שיבטיח לו את המועמדות - 1,191.

 

"יש לי חדשות בשבילך"

מקיין יוכתר ככל הנראה רשמית כמועמד הרפובליקני אחרי הבחירות המקדימות שיהיו ביום שלישי הקרוב. הוא צפוי לנצח באוהיו (88 צירים) שבה הוא מוביל בסקרים ב-29 אחוזים על פני יריבו מייק הקאבי. מקיין אמור לנצח בקלות גם ברוד איילנד (20 צירים) ו-ורמונט (17). עם זאת, הוא לא יכול לסיים את המרוץ בלי טקסס (140 צירים), שבה מוביל מקיין בסקרים בפער משכנע של 18 אחוז. מייק הקאבי, שעד היום צבר תמיכה של 257 צירים בלבד, אמר שהוא לא מבין במתמטיקה, רק בניסים - אך נראה שגם הניסים ייגמרו ביום שלישי הבא.

 

בתוך כך, הערב לא פיספס מקיין הזדמנות לעקוץ את אובאמה, על שאמר מוקדם יותר כי ינקוט בפעולה כנשיא "אם אל-קאעידה יקימו בסיס בעיראק". בנאום שנשא בפני תומכים בטיילר, טקסס, אמר מקיין: "כשבוחנים את ההצהרה הזו, היא די יוצאת מן הכלל. יש לי חדשות בשבילך: אל-קאעידה כבר פועל בעיראק, קוראים לארגון שם אל-קאעידה בעיראק".  

 

אובאמה מיהר להגיב בעצרת באוניברסיטה בקולומבוס, אוהיו: "אני יודע שאל-קאעידה פועל בעיראק, לכן יש לי חדשות לג'ון מקיין: אל-קאעידה לא היה בעיראק עד שנשיא ארה"ב ג'ורג' בוש פלש אליה". בציינו כי מקיין אוהב לומר לתומכיו שירדוף את אוסאמה בן-לאדן עד ל"שערי הגיהנום", אמר אובאמה: "כל מה שהוא עשה עד כה הוא ללכת בעקבות מלחמתו המוטעית של ג'ורג' בוש בעיראק".


פורסם לראשונה 27/02/2008 17:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממתין בצד וגורף תמיכה. מקיין
צילום: רויטרס
העימות האחרון בין אובאמה וקלינטון
צילום: רויטרס
מומלצים