שתף קטע נבחר

בית החולים מתעכב: "אשדוד החליטה להשתגע"

בית החולים באשקלון ספג רקטות קסאם, אך גם בישיבת הוועדה לפניות הציבור בכנסת לא זכו אנשי אשדוד למענה בנושא הסחבת בהקמת בית החולים בעיר, שהובטח בחוק. כעת הם מאיימים בהשבתה ובמחאה: "זה עניין של חיים ומוות. נגרום לפקקים עד חיפה"

ביום בו התפוצצה רקטה בשטח בית החולים ברזילי באשקלון, בעת טיפול בפצועים ממטחים נוספים שנורו מעזה, הסחבת בהקמת בית החולים באשדוד השכנה מצפון גרמה לבכירי העירייה לאיים בסגירת העיר. "אשדוד מהווה יעד אסטרטגי לפגיעה והתושבים חוששים לחייהם", אמרו אתמול (ד') ראשי מטה המאבק למען הקמת בית החולים, בישיבת הוועדה לפניות הציבור בכנסת.

 

בשיתוף ועדי העובדים, מתוכננת השבתה של כל המפעלים והשירותים אם בתוך שבוע לא תתקבל הכרעה ממשלתית לגבי הקמה בפועל של בית החולים, שהובטח בחוק לפני שש שנים.

 יו"ר הוועדה, ח"כ סופה לנדבר (ישראל ביתנו), מעודדת ודוחפת את הפעילים לסגור את העיר.

 

מ"מ ראש העירייה, ד"ר יחיאל לסרי, וחבר המועצה יצחק גל, רמזו שסגירת העיר תכלול גם את הצמתים הראשיים הסמוכים. "הפקקים יגיעו עד ירושלים וחיפה - למען תדע כל הארץ שאשדוד החליטה להשתגע. בשבילנו זו שאלה של חיים ומוות. נשבור את הכלים עד שכל המדינה תבין שמדינת ישראל מפקירה את תושבי אשדוד. מחזיקים אותנו בערפל. כל גורם ממשלתי אומר משהו לא ברור. גם אחרי הדיון בבג"ץ אנחנו ממשיכים להרגיש שמוליכים אותנו באף".

 

בג"ץ השיב לעתירת התושבים במתן ארכה של 60 יום למדינה לסיים את ההליך המקדמי שבסיומו יוחלט אם לבחור את היזם במכרז או במשא ומתן בין שלושת הגופים שהציגו את מועמדותם. סגן החשב הכללי ויו"ר ועדת המכרזים הממשלתית גיל שבתאי אמר כי בג"צ הבהיר למדינה ש"הגיע רגע האמת וצריך לגשת להקמה".

 

לסרי הגיב: "60 יום זה מרשם בדוק לסחבת נוספת". ראש העירייה צבי צילקר טען שניתן לסגור את העסקה בתוך שבועיים-שלושה. "הממשלה צריכה לגלות רצון טוב כדי לחבר בין המועמדים ולא להכשיל את הסדר הקרקעות, אחרת לא יהיה מנוס מיציאה למאבק הציבורי", אמר צילקר ל-ynet.

 

"אפשר להקים בית חולים אפילו עד הקיץ הקרוב"

נציגי האוצר, מנהל מקרקעי ישראל ומשרד הבריאות לא שכנעו את משתתפי הדיון בכנסת בנכונותם לתרום לפתרון מהיר של הבעיה - כולם עובדים לפי הספר. אלי יקיר מאגף השיווק של המנהל לא מוכן לתת את הקרקע אלא במחיר המלא שיעריך השמאי. משרד הבריאות לא מוכן להתחייב על מתן אישור למכשור רפואי מתקדם. ח"כ לנדבר האשימה את יקיר ב"פרובוקציה" ואמרה: "רק בגללו אמליץ לסגור את העיר".

 

צילקר ציין כי גרעין בית החולים בעצם קיים במבנה בן תשע קומות (ארבע מהן מתחת לפני הקרקע) שהקימה עמותת רפואה וישועה (השייכת לחסידות גור) עבור חדר מיון קדמי. האתר המיועד לבית החולים חופף את משבצת המבנה. ראש העירייה הבהיר כי בהשקעה לא גדולה בתשתית רפואית ניתן להפעיל במבנה שתי מחלקות של בית החולים (פנימית וילדים) עוד בחודשי הקיץ.

 

אבל הביורוקרטיה הממשלתית מתנהלת בקצב שלה. האוצר סיכם עם המועמדים רק את עניין הפעלת שרות רפואי פרטי (שר"פ) במסגרת השרות הציבורי של בית החולים, ועל נכונותם להשקיע במכשור הרפואי. אבל תוכנית עסקית אין בינתיים לאיש ולאף אחד לא בוער. לדברי ראש העיר, כל פניותיו לשר הבריאות שיתערב לקידום הפרויקט כלל לא נענו. לפי האיומים, סבלנותו של צילקר ואנשיו תפקע בקרוב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת מחאה למען בי"ח באשדוד (ארכיון)
צילום: לימור אדרי
צילום: צפריר אביוב
ראש העירייה, צבי צילקר
צילום: צפריר אביוב
מומלצים