שתף קטע נבחר

ברק במכללת ספיר: הפתרון לקסאם - מהר מהצפוי

שר הביטחון סייר במקום נפילת הרקטה שהרגה את רוני יחיא, נפגש עם ראשי יישובים והבטיח פתרון "יותר מהיר ממה שהרבה אנשים חושבים". ראש המועצה האזורית אשכול אמר לו: "נתמוך בך במאבק מול פקידי האוצר על המיגון"

ביקור בהול באתר הפגיעה הקטלנית. שר הביטחון, אהוד ברק, בא הלילה (ד') למכללת ספיר, שם מצא את מותו הקורבן ה-11 למתקפת הרקטות הבלתי פוסקת מעזה לעבר הנגב המערבי. רוני יחיא, סטודנט במכללה ואב לארבעה בן 47, נהרג מפגיעת קסאם - וברק הגיע למקום האסון, במקביל לתקיפות צה"ל בעזה.

 

"זה לא מה שאתם חושבים, זו פעולה שתוכננה עוד קודם", אמר בפגישתו עם ראשי מועצות ויישובים הנמצאים תחת איום הרקטות. במהלך הפגישה נשמעו הדי הפיצוצים מפעולת צה"ל ברצועת עזה, בתגובה למתקפת הקסאם. לפני כן, סיירו ברק, ועמו סגן שר הבטחון, מתן וילנאי, במקום הנפילה הקטלנית ושמע הסברים על המקרה.

 

במהלך היום נורו יותר מ-40 רקטות קסאם לעבר יישובי מערב הנגב. לבית החולים "ברזילי" באשקלון, שספג שתי פגיעות קסאם, פונו עשרות נפגעי חרדה. "זהו יום קשה, יש לנו הרוג וזה לא פשוט בכלל. באתי בעיקר כדי לשמוע אתכם ופחות לדבר", ציין ברק בתחילת הישיבה, ולאחר ששמע את דברי ראשי המועצות אמר להם: "אני מחזק את ידיכם בשעות הקשות הללו. הפתרון לקסאם יהיה הרבה יותר מהיר ממה שהרבה אנשים חושבים".

 

ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, סיפר לברק כי בקיבוץ יד מרדכי היה אמור להתקיים אמש אירוע לנשים, אבל "לצערנו הרב נאלצנו לבטל אותו מכיוון שהמקום אינו ממוגן וחששנו לשלום התושבים".

 

ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, טען כי על הממשלה לפעול בצורה יותר מאסיבית בנושא המיגון. "אנו מוכנים להירתם ולסייע לך במאבק שלך ושל משרד הביטחון מול פקידי האוצר", אמר ילין לשר הביטחון.

 

סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, הנחה לפתוח מחר את הכניסה לעשרות מקלטים משופצים בעיר שדרות, כדי לתת מענה נוסף לתושבים בעת הישמע התרעת "צבע אדום". זאת, לאור דרישת תושבים שטוענים כי אינם מוצאים מחסה ראוי. יש להדגיש כי מדובר רק במבואות המקלטים, מעין מסדרון בדרך למבנה עצמו.

 

המכללה נותרה ריקה

מאז החל ירי רקטות הקסאם לעבר מערב הנגב נפלו באזור מכללת ספיר רקטות רבות, אולם יחיא היה הקורבן הראשון של פגיעה קטלנית. הסטודנטים הרבים שלמדו במכללת ספיר בזמן הפיצוץ נטשו אותה,

 ולמרות ניסיונות הרגעה מצד נשיא המכללה, הבהלה המיידית ניכרה בשטח.

 

בשעות אחר הצהריים כבר היתה המכללה ריקה מאדם, לאחר שהסטודנטים התפנו לבתיהם. לדברי דב דלין, סטודנט ללוגיסטיקה שנה ג' במכללת ספיר, "המקום היה פשוט נטוש. כולם עזבו, הלכו הביתה".

 

נשיא מכללת ספיר, פרופ' זאב צחור, ניסה למנוע בהלה רבתי. "מדובר באזור שסופג לא מעט ירי של רקטות", אמר. "מחר נחדש את הלימודים במכללה ואני מניח שלאט-לאט נחזור לסדר היום. אנו משתתפים בצערה של משפחת הסטודנט שנהרג, אבל הנחישות של הסטודנטים מאוד חזקה. הלימודים יתקיימו כרגיל, אנחנו לא בשבעה".

 


 


פורסם לראשונה 27/02/2008 23:27

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק במכללה. סייר במקום הנפילה
צילום: אבי רוקח
נפילת הקסאם בספיר
צילום: AFP
רוני יחיא, ההרוג מהמכללה
צילום רפרודוקציה: ישראל יוסף
מומלצים