שתף קטע נבחר

טורקיה לארה"ב: המבצע הצבאי יימשך ככל שיידרש

שרי ההגנה של ארה"ב וטורקיה נפגשו באנקרה על רקע המבצע הטורקי בצפון עיראק, שנכנס אל יומו השביעי. שר ההגנה הטורקי הבהיר למקבילו רוברט גייטס: הכוחות ישובו הביתה רק לאחר שישלימו את משימתם. גייטס: לא קיבלתי לוח זמנים ספציפי, אך יהיו לי פה פגישות נוספות

שר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, הגיע הבוקר (יום ה') לאנקרה כדי לומר לה שעל המבצע הצבאי הטורקי הנרחב בצפון עיראק להיות קצר, אך שמע ממנה רק כי הוא יימשך ככל שיידרש. המבצע הצבאי, שנכנס היום אל יומו השביעי, גבה עד כה את חייהם של לפחות 230 מורדים כורדים ו-24 חיילים טורקים.

 

"ארצות הברית מאמינה כי המבצע הנוכחי צריך להיות קצר ומכוון נגד מטרות מדויקות ככל שניתן", אמר גייטס בתוך פגישתו עם מקבילו הטורקי, וצ'די גונול. גונול מצדו אמר כי הכוחות שפלשו אל עיראק ישובו הביתה רק לאחר שישלימו את משימתם. טורקיה הודיעה כי המבצע נועד לפגוע בתשתית הארגון הכורדי הבדלני "מפלגת הפועלים הכורדית" (PKK), שלוחמיו יוצאים מצפון עיראק לתקיפות בדרום-מזרח טורקיה.


חייל טורקי באזור הגבול עם צפון עיראק, אתמול (צילום: רויטרס)

 

השר גייטס אמר כי "לוח זמנים ספציפי לא עלה בפגישתי עם שר ההגנה, אך יש לי עוד שלוש פגישות היום באנקרה". אתמול נפגש שליח טורקי בכיר, אחמט דבוטוגלו, עם הנשיא העיראקי ג'לאל טלבאני ועם שר החוץ הושיאר זבארי ואמר להם כי "מטרתינו ברורה, משימתנו ברורה, ולא ייקבע כל לוח זמנים לנסיגה עד אשר בסיסי הטרור יסולקו מצפון עיראק". הפגישה נערכה על רקע גינוי תקיף מצד ממשלת עיראק יום קודם לכן, שבו דרשה בגדד מאנקרה להפסיק מיד את מה שכינתה "הפרת ריבונותה".

 

ביום חמישי שעבר חצו את הגבול מטורקיה אלפי חיילים טורקים, במבצע צבאי רחב-היקף נגד תשתיות המורדים הכורדים, הנאבקים עשרות שנים על הקמת מדינה עצמאית כורדית בדרום-מזרח טורקיה. אנקרה טוענת כי נאלצה לצאת למבצע לאחר שהרשויות בעיראק והכוחות האמריקנים המוצבים בשטחה לא הצליחו למנוע מכ-3,000 מורדים כורדים להשתמש בצפון עיראק כבסיסי אימונים ולהוציא משם פיגועים נגד חיילים ואזרחים בשטחה של טורקיה.

 

גורמים רשמיים בארצות הברית אמרו כי אנקרה הודיעה לבגדד ולוושינגטון על המבצע המתוכנן קודם לביצועו. אבל מאז, קרא גייטס לטורקיה לשפר את התקשורת עם עיראק ולשמור על המשכיותה. "פעולה צבאית לבדה לא תפתור את בעיית הטרור שממנה סובלת טורקיה", אמר אתמול גייטס. "יש בהחלט מקום לפעילות ביטחונית - אך יש ללוות פעילות זו ביוזמות כלכליות ופוליטיות כדי להתמודד עם כמה מהבעיות שיוצרות את האווירה לפעילות המורדים הכורדים", ציין השר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גייטס: קצרו את המבצע
צילום: AP
גונול: נילחם עד להשגת המטרות
צילום: איי פי
המבצע נמשך. טורקים בעיראק
צילום: AP
מומלצים