שתף קטע נבחר

זירת הקניות

עיר הבה"דים: ניצחון חלקי לארגוני הסביבה

בדיון בבית המשפט העליון קיבלו השופטים את עמדת ארגוני הסביבה באשר לצורך לבצע באזור צומת הנגב תסקיר השפעה על הסביבה בטרם מתחילות העבודות להקמת עיר הבה"דים. בינתיים, צו המניעה לתחילת העבודה נותר על כנו. "אי אפשר לנהל את תהליך בניית עיר הבה"דים במנותק משאלת הזיהום", אמרה השופטת פרוקצ'ה

ארגוני הסביבה יכולים לרשום היום (ה') ניצחון חלקי, אך חשוב ומשמעותי, במאבקם בהקמת עיר הבה"דים. בית המשפט העליון שהתכנס לדון בערעורם על פסיקה בביהמ"ש המחוזי, קיבל את עמדת עמותת "אדם טבע ודין" וארגון "מגמה ירוקה" באשר לצורך לבצע תסקיר ההשפעה על הסביבה באזור בו עתידה לקום העיר, וקבע כי משרד הביטחון לא יוכל להמשיך בעבודות בשטח כל עוד לא תתקבל הכרעה בסוגייה.

  

שלושת השופטים, בראשות השופטת איילה פרוקצ'יה, הציעו למדינה לבצע ולהגיש תסקיר סביבתי באשר להשפעות שיהיו למפעלי התעשייה של רמת חובב על קריית ההדרכה העתידית של צה"ל. עוד קבעו השופטים כי "התסקיר ייחשף להשגות הציבור במתכונת ובהיקף שיוסכם בין הצדדים" - החלטה שתואמת את עמדת ארגוני הסביבה שרוצים שהליך הקמת העיר יהיה שקוף ונתון לביקורת ציבורית.

 

השופטים הציעו למדינה לבחון את ההצעה תוך 14 יום - ובאם תבחר לסרב לה - נקבע כי עליה לנמק את סירובה.

 

היפוך של ההחלטה במחוזי

מדובר בהיפוך של החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שדחה בחודש דצמבר את דרישת ארגוני הסביבה לבצע בשטח תסקיר סביבתי. בית המשפט המחוזי קיבל אז את עמדת משרד הביטחון כי דו"ח שבוצע על פי הזמנת המשרד להגנת הסביבה (דו"ח DHV - י.ע-ד) מהווה תחליף הולם כדי לקבוע אם השטח הנבחר לעיר הבה"דים ראוי לאיכלוס.

  

בדיון היום לא השיבו נציגי משרד הביטחון להצעה אולם מסתמן כי כי בכוונתם לקבלה ולבצע תסקיר השפעה על הסביבה באזור צומת הנגב.

 

משרד הביטחון יחל בהליך תיכנוני

ל-ynet נודע כי בתחילת השבוע נפגש מנכ"ל משרד הביטחון פנחס בוכריס עם שמאי אסיף, ראש מנהל התכנון במשרד הפנים, והשניים סיכמו על התחלת הליך תיכנוני מוסדר של עיר הבה"דים במועצה הארצית לתיכנון ובנייה. הליך שכזה, כולל ממילא תסקיר השפעה על הסביבה. למעשה הליך שכזה עולה בקנה אחד עם העמדה הרשמית של משרד הביטחון, שתומך בביצוע תסקיר (המשרד להגנת הסביבה הוא שטען שאין צורך בתסקיר חדש בשל הדו"ח שסיפק - י.ע-ד). 

 

בדבריה התייחסה השופטת פרוק'ציה להחלטה בבית המשפט המחוזי, ואמרה כי הופתעה לגלות שהפסיקה ניתנה מבלי שבית המשפט קרא את הדו"ח שסופק על ידי המשרד להגנת הסביבה (דו"ח DHV). מנגד, קיבלה השופטת את קביעת שופטת בית המשפט המחוזי בדבר הזמן הרב שעבר עד שהגישו ארגוני הסביבה עתירתם, וגם את הטענה כי הליך האישור התיכנוני של עיר הבה"דים בוועדה החסויה של משרד הפנים (הוועדה למתקנים ביטחוניים - י.ע-ד) היה ראוי.

 

בסיכום הדיון ביקשו נציגי המדינה להסיר את צו המניעה על תחילת העבודות בשטח. בקשתם זו נדחתה על ידי השופטת בנימוק שמדובר בכספי ציבור ולא יעלה על הדעת להתחיל בעבודות בטרם מוצה ההליך המשפטי והושגה הכרעה בנושא. "אי אפשר לנהל את תהליך בניית עיר הבה"דים במנותק משאלת הזיהום", אמרה השופטת.

  

עו"ד ציפי איסר איציק, מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין, אמרה בתגובה: "שוב הוכח שכאשר הציבור עומד בפני שוקת שבורה לנוכח מחדלים של השלטון, בית המשפט מהווה שומר הסף של האינטרס הציבורי ושל זכויות היסוד של הציבור לסביבה ראויה".

 

אלי אסא, רכז פעילות "רמת חובב" בארגון "מגמה ירוקה", בירך על ההחלטה: "אנו שמחים שסוף סוף התקבלה התובנה לגבי הצורך בטיפול בבעיות בשטח, ובזיהום האוויר", אמר. אסא ציין כי לעמדת בית המשפט חשיבות רבה באשר לחייהם של תושבי האזור. עם זאת הדגיש כי "מדובר בהישג רק במידה והתסקיר אכן יבוצע ורק לאחרי שהסוגיות יטופלו בשטח". 

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "כפי שהצהרנו לא פעם בעבר, יינקטו כל הצעדים הקיימים והנדרשים על מנת לוודא שלא נשקפת כל סכנה לשלומם של חיילי צה"ל. וועדת הפיקוח והאכיפה על מפעלי רמת חובב שהוקמה על ידי מערכת הביטחון והארגונים הירוקים תמשיך לפעול במלוא העוצמה עד לעמידה מלאה של המפעלים ביעדים המחמירים שנקבעו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצחון חלקי אך חשוב. הפגנת ארגוני הסביבה נגד עיר הבה"דים
צילום: יונת אטלס
לא אושר להתחיל בעבודות. הדמייה של עיר הבה"דים
מומלצים