שתף קטע נבחר

12 שנות מאסר לרופא שהדביק חולים בצהבת

בית המשפט שלח לכלא את ד"ר סרגיי פונטוס, שהדביק חולים בצהבת לאחר שהזריק להם ממזרק שבעזרתו צרך סמים. בית המשפט קבע כי יש להרתיע את פונטוס מלחזור על מעשיו, אולם נמנע מלהטיל עליו קנס כספי כדי לא לפגוע עוד במשפחתו

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (ה') 12 שנות מאסר על ד"ר סרגיי פונטוס, "ד"ר צהבת", שהורשע כי הדביק 37 מטופלים בנגיף הצהבת מסוג C אותו נשא. בגזר הדין קבע השופט כי על העונש שהוטל על פונטוס להרתיע אותו מלשוב בעתיד על מעשיו.

 

פונטוס, שהתמכר לסמים, נהג להזריק לגופו עשרות מנות של סם מסוג פנטניל שגנב מבית החולים. הוא הדביק את החולים לאחר שהזריק לגופם תרופות באמצעות מזרק בו השתמש.

 

בגזר הדין קבע השופט כי העונש שיוטל על פונטוס צריך להוות צעד הרתעה שימנע ממנו לשוב בעתיד לסורו. "לאור רמתו המוסרית הירודה של הנאשם, כפי שהתגלתה בתיק זה, קיים פוטנציאל של מסוכנות העלול לנבוע מכך ויש להרתיע גם את הנאשם מלחזור, בדרך כלשהי, על התנהגותו העבריינית", נכתב בגזר הדין. בנוסף, קבע השופט כי פונטוס "מעל באמון, התמכר לסם, גנב סם, סיכן חולים והדביק את החולים בוירוס קטלני".

 

הפרשה נחשפה עם מעצרו של פונטוס באוגוסט 2003, בחשד שהדביק חולים בדלקת כבד מסוג צהבת סי. פונטוס פוטר מתפקידו כרופא מתמחה בחטיבת ההרדמה בבית החולים סורוקה ארבעה חודשים לפני שנעצר, לאחר שהודה בשימוש בסמים. חבריו למחלקה סיפרו כי ראו אותו לפני שפוטר כשהוא יוצא מתא השירותים בבית החולים ומותיר אחריו מזרק ופדים מוכתמים בדם.

 

אנשי הצוות הרפואי מיהרו לדווח על שראו להנהלה, וזו זימנה את הרופא שהודה מייד כי הוא משתמש בסמים, אך טען כי הוא אינו עושה זאת במהלך העבודה. פונטוס נעצר ונחקר, ובתום חודשיים של חקירות הוגש נגדו כתב אישום חמור.

 

פונטוס הורשע לפני כשבעה חודשים ב-25 עבירות, בהן חבלה חמורה, הפצת מחלה במזיד, גניבה, מעשה פזיזות ושימוש בסמים.

עם זאת, בגזר הדין החליט בית המשפט להתחשב בעובדה שבעקבות הפרשה נפגעה קשות הקריירה הרפואית של פונטוס, שרישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות לאחר הרשעתו.

 

בנוסף, החליט השופט לשקול לחיוב גם את העובדה שהרופא טען כי נגמל מהתמכרותו לסמים, ואף הציג בדיקות שתן המעידות על כך. בית המשפט אף נמנע מלהטיל על פונטוס קנס כספי, לאור מצבו הכלכלי הקשה והרצון שלא לפגוע עוד במשפחתו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
פונטוס. הזריק לחולים ממזרק מזוהם
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים