שתף קטע נבחר

מבצע "חורף חם" בעיצומו: סורקים בשטח בנוי

עם השלמת השלב הראשון של "ניקוי" השטחים שמהם משוגרות רקטות, עברו החיילים לסרוק אחר אמצעי לחימה בעומק השטח הבנוי. גורם ביטחוני: "הסרנו את הכפפות ולא נצפה מהצד בשיגורי קסאמים". במהלך המבצע ספגה חטיבת גבעתי שתי אבדות, ובצד הפלסטיני ספרו בצה"ל כ-70 הרוגים

גם הלילה (יום א') נמשך מבצע "חורף חם", שהחל בסוף השבוע ברצועת עזה, שמטרתו להעניק "טיפול שורש" למרחבי שיגור הרקטות. בינתיים, נגמר חלקו הראשון של המבצע בשכונת סג'עייה בעיר עזה ובפאתי ג'בליה, והכוחות החלו לסרוק בשטח הבנוי ולהשמיד אמצעי לחימה. אתמול נהרגו בפעילות בעזה שני לוחמי גבעתי, סמל ראשון ערן דן-גור וסמל ראשון דורון אסולין. עוד שבעה חיילים נפצעו. הפלסטינים דיווחו על עשרות הרוגים ופצועים.  

 

"הפעילות הצבאית כנגד כל שרשרת הקסאם תימשך באופן משמעותי. בנושא זה הסרנו את הכפפות ואין כל כוונה לצפות בשיגור קסאמים מהצד", אמר ל-ynet גורם ביטחוני על רקע פעילות צה"ל. הגורם ציין כי פעילות המאסיבית תימשך ואף תגבר כבר בתקופה הקרובה.

 

עד לשעות הערב המאוחרות, ספרו כ-70 הרוגים בפעילות שהחלה לפני יממה בצפון הרצועה. על-פי הדיווחים מהכוחות בשטח, רוב הנפגעים הם חמושים השייכים לחמאס. בצה"ל דוחים את הטענות על פגיעה בחפים מפשע וטוענים כי נמנו אירועים בודדים כאלה, ולא אחת מפיץ חמאס טענות שווא כדי ליצור דעת קהל עולמית אוהדת.

 

הפעילות נחלקת לשתי משימות עיקריות - הראשונה, שנגמרה, היתה "ניקוי" השטחים מהם משוגרים הרקטות, לרבות פיצוץ תעלות ובורות וכל אמצעי אחר המשמש את היורים. כעת מתפנים הכוחות לסרוק את השטח הבנוי ולאתר אמצעי לחימה, גם בבתים פרטיים.

 

כבר אמש החלו הכוחות לסרוק את השטח, אך בשל היתקלויות רבות עם המחבלים, הושעה מעט המהלך, שהתחדש בינתיים. בדיונים ביטחוניים שהתקיימו אמש בקריה בתל-אביב נקבע כי צה"ל ימשיך בפעילות זו, תוך שבירת המשוואה שחמאס מנסה ליצור, לפיה כניסה קרקעית ישראלית תעלה בנפגעים רבים. בדיונים הובהר כי צה"ל יפעל בכל מקום שיידרש, ללא התחשבות באיומי חמאס.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, קיים אמש התייעצות ביטחונית בקריה בתל-אביב בהשתתפות הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, ראש השב"כ, יובל דיסקין, ראש אגף המודיעין, האלוף עמוס ידלין, ובכירים נוספים. "הפעילות המבצעית ברצועת עזה נמשכת". אמר ברק בתחילת הדיון. "חמאס נושא באחריות ויישא במחיר. איננו שמחים על פגיעה באזרחים בעזה, האחריות היא של החמאס ושל יורי הרקטות. האחריות העליונה שלנו היא להביא ביטחון לתושבי שדרות, אשקלון ובעוטף עזה, וזאת נעשה".

 

החשש המרכזי של צה"ל נותר "תג מחיר הכניסה לרצועה". חמאס הכין ביצורים מבטון והציב צלפים. אחד הלוחמים שנהרגו, נפגע מאש צלפים בכניסה לפעילות. "בסך הכל, הכוחות בשטח מבצעים את הפעילות באופן ראוי לכל הערכה", סיכמו קצינים בכירים את העבודה שמבצעים של לוחמי גבעתי, לוחמי גדוד 9 של השיריון, לוחמי ההנדסה וחיל האוויר. "לפעילות הקרקעית יתרונות ברורים באזורים אלה וההצלחות מדברות בעד עצמן".

 

בצה"ל הבהירו שהמבצע בצפון הרצועה אינו "המבצע הגדול", אולם גם האחרון כבר ערוך ומוכן והכל תלוי בהתתפתחות האירועים בשטח. קצינים בכירים לא פוסלים אפשרות כי "חורף חם" יגרום להסלמה שתביא בסופו של דבר לאור ירוק למבצע הגדול. עם זאת, ייתכן שדווקא כמה מבצעי עומק נקודתיים יביאו את חמאס לחשוב מחדש ולהפסיק את האש. גורמים ביטחוניים הבהירו שהלחץ על ארגוני הטרור יימשך בעוצמה גבוהה. 

 

אמש תקף חיל האוויר מספר יעדים של חמאס. במקביל, הוחלט שכל מי שידו ברקטות הקסאם והגראד, יהיה על הכוונת הצבאית, ממערך הייצור, השינוע ועד החוליות עצמן. מאז החלה ההסלמה ביום רביעי החולף ועד מוצאי שבת נורו יותר מ-130 רקטות, 14 מתוכן רקטות גראד, ששוגרו לעבר אשקלון וסביבתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פטריית עשן מיתמרת מעל עזה
צילום: AP
כוחות נוספים מחוץ לעזה
צילום: AFP
נהרג בקרב. סמ"ר דורון אסולין
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן
סמ"ר ערן דן-גור שנהרג בעזה
צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן
חיל האוויר תוקף יעדים
צילום: AFP
מומלצים