שתף קטע נבחר

אולמרט: הלחימה תימשך, שלא יטיפו לנו מוסר

בתגובה לביקורת העולמית, אמר ראש הממשלה: "לא זכור לי ששמעתי מהם שהמצב בדרום בלתי נסבל, כשאזרחים תושבי ישראל נפגעו". אולמרט מצפה שהמו"מ יימשך - "הלחימה בחמאס מעודדת את התהליך עם הגורמים המתונים" - והודף טענות על איפה ואיפה: "תושב שדרות יקר כמו תושב אשקלון, אולם הרחבת מעטפת הפגיעה חמורה"

בעוד ראשי חמאס והרשות הפלסטינית קוראים לעולם להתערב ולעצור את ההסלמה בין עזה לאשקלון, מבהיר הבוקר (יום א') ראש הממשלה כי הפעילות הצבאית תימשך: "נפעל בעיתוי ובעוצמה שנחליט עליהם כלפי ארגוני הטרור, נפעל נגד מי שמשלח את המחבלים ומי שמפגע - אין חסינות לאיש - וזאת על-פי החלטה ומתווה של הממשלה".

 

"אם יש למישהו אשליה לרגע אחד, שעל-ידי הרחבת טווח הירי הוא יביא לצמצום הפעילות נגד ארגוני הטרור - יש לו טעות חמורה", הבהיר אהוד אולמרט בישיבת הממשלה השבועית. "צריך שיהיה ברור: אין למדינת ישראל כוונה להפסיק לרגע אחד את הלחימה בהם".  

 

אולמרט התייחס לביקורת הפלסטינית, הערבית והבינלאומית - כולל

 במועצת הביטחון של האו"ם - על הרג אזרחים ברצועה, ואמר: "לא זכור לי ששמעתי מהגורמים שאומרים את זה, שהם טענו שהמצב בדרום בלתי נסבל כאשר אזרחים תושבי ישראל נפגעו. צריך לזכור שמדינת ישראל מגנה על תושביה בדרום הארץ, אין לאף אחד זכות מוסרית להטיף לישראל מוסר ועליה לנקוט את הפעולה הבסיסית - להגן על תושביה נגד הירי, שמשבש את חייהם ועוקר את שמחת חייהם".

 

בדבריו סקר אולמרט את ההסלמה האחרונה: "סוף השבוע עמד בסימן המשך האלימות של ארגוני החבלה והטרור הפלסטיניים, שניסו לבצע ירי רקטות קסאם וגראד באזורים עליהם הם יורים כל הזמן, ואף הרחיבו את הטווח לאשקלון ולסביבתה. תחילת הסבב הזה היה בסיכול פיגוע של יחידת טרור שביקשה לבצע פיגוע איכותי - הפיגוע הזה לשמחתנו סוכל".

  

ראש הממשלה סיפר לשרים על שיחות שקיים בסוף-השבוע, מיד עם שובו מיפן, עם ראשי היישובים המופגזים. "אני מעודד מהתנהלות תושבי הדרום", אמר. "חשתי שיש נחישות גדולה והערכה גדולה לפעילות צה"ל הבלתי פוסקת נגד הטרור בעזה". אולמרט ביקש ממשרדי הממשלה לקצר תהליכים ביורוקרטיים ולהקל ככל האפשר על העורף. הוא הדף טענות שנשמעו, לפיהן דמם של חלק מהתושבים סמוק יותר משל אחרים - ולכן גם התגובה הצבאית בהתאם: "מבחינתי, תושב שדרות יקר כמו תושב אשקלון. אנו תופסים באותה חומרה את הירי לעבר שדרות ולעבר אשקלון. נכון שהרחבת המעטפת - יש לה משמעות חמורה, אבל אנחנו נשבור את המשוואה שהחמאס מנסה ליצור". 

 

"לא ניגרר אחר התלהמות"

אשר לתהליך המדיני מול הפלסטינים, שנכנס כעת - לפי הודעותיהם - לקיפאון, אמר ראש הממשלה: "אנו כמובן מעוניינים להמשיך במשא-ומתן המדיני. כשהחל הבהרנו שאנו מעוניינים לקיימו, למרות המצב בשטח. אין אדם בעולם שיכחיש שפגיעה בחמאס מהווה עידוד להמשך תהליך השלום עם הגורמים המתונים, עימם אנו מנהלים משא-ומתן. ברור לנו שההנהגה הפלסטינית - זו שאנו רוצים להידבר איתה - מבינה את זה היטב".

 

ביום רביעי, הזכיר אולמרט, יתכנס הקבינט לדיון בהמשך הפעילות מול איום הרקטות. ומה הלאה? "אנחנו פועלים מול רוצחים, וההגדרה שלי בעניין הזה רחבה. מדובר בכל מי שנותן אפשרות לירות על אזרחי ישראל. המשלחים, היורים, מספקי האמצעים והמסייעים - נגיע אליהם בחוכמה ובתעוזה. לא ניגרר אחר ההתלהמות של מישהו, ולא אתן את ידי לפגיעה לא-מאוזנת, שהתוצאה שלה יכולה להיות מראית עין בזמן הקצר - אך נזק למדינת ישראל בטווח הארוך".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר הבוקר על המתרחש בחזית הדרום: "ככל

שנדבר פחות ונעשה יותר, כך ייטב. אנו עושים הכל בצורה מדודה ומדויקת, אין שליפות מהמותן". הוא שב והטיל את האחריות להסלמה על החמאס. השר מאיר שטרית אמר: "צה"ל פועל ברצועת עזה ואני חושב שהוא עושה פעולה נכונה, במידה הנכונה. אנו לא פוגעים בחפים מפשע, אלא אם יש שם מחבלים. יש כרגע 200 אלף תושבים במעגל האיום של הקסאמים - צריך לעקור ולהסיר את האיום הזה בהקדם". 

 

השר אלי ישי: "צריך להיות ברור שאנו במלחמה קיומית מול איום מתרחב בדרום. עוד מעט האיום יגיע למרכז, והוא עלול להקיף את כל חלקי הארץ". מנהיג ש"ס הציע לדרוש מאזרחים פלסטינים לפנות אתרים ואז "למוטט את המבנים והמוסדות של הטרור". הוא סיכם: "גילינו הרבה מדי איפוק, והאיפוק היה בעוכרנו. הם עלולים לשפר את היכולות שלהם יותר ויותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בעיתוי ובעוצמה שנחליט"
צילום: AP
"אין זכות מוסרית להטיף"
צילום: AP
מומלצים