שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  האו"ם הציג תרשים איראני לפיתוח נשק גרעיני

  תרשים ארגוני שמחבר בין שלושה פרויקטים איראנים הגיע לידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. התרשים מחבר בין תוכנית העשרת האורניום, תוכנית לניסויים בחומרי חבלה ופיתוח טילים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים. לא ברור אם התרשים מהימן, אבל סוכנות הגרעין תדרוש מאיראן הבהרות

  חוקרי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם דרשו מאיראן להסביר את פשרו של תרשים ארגוני הקושר בין ניסויים בחומרי חבלה והתאמת ראש נפץ גרעיני לפרויקט העשרת האורניום, כך מסרו היום (א') דיפלומטים בווינה.

   

  לדברי הדיפלומטים, בכיר בסוכנות הגרעין הציג בפניהם בשבוע שעבר מידע מודיעיני שלפיו איראן עסקה ב"מחקר התחמשות" אטומי ואף מסר את שמו של האיש שניהל את המחקר עבור משרד ההגנה האיראני. בתקציר המצגת שהועבר לידי סוכנות הידיעות "רויטרס" נאמר כי איראן סירבה לאפשר לחוקרים לראיין את מוחסן פקריזאדה או לבקר באתרים שבהם התנהלו הניסויים.

   

  התקציר מאשר מידע שדלף לאחר התדרוך בשבוע שעבר, לפיו קיימות לכאורה ראיות לכך שאיראן המשיכה גם ב-2004 בפעילותה הצבאית הגרעינית. טענה זו באה בסתירה לדו"ח המודיעין האמריקני מסוף השנה שעברה, לפיו תוכנית ייצור הנשק הגרעיני באיראן הוקפאה ב-2003. "המצגת היתה המחשה גרפית שמגבירה את דאגתנו. אנחנו מצפים לתשובות", אמר סיימון סמית, נציג בריטניה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, לאחר התדרוך שנערך ב-25 בפברואר.

   

  הגילויים נחשפו בשעה שארצות הברית ובנות בריתה העיקריות באירופה מגבירות את הלחץ על ארבע מדינות מתפתחות החברות במועצת הביטחון של האו"ם כדי שיתמכו בהחרפת הסנקציות על איראן, על רקע סירובה להפסיק את תוכניתה הגרעינית. מחר צפויה מועצת הביטחון לדון בנושא.

   

  איראן כידוע טוענת כי תוכניתה הגרעינית נועדה לצרכים אזרחיים ולמטרות שלום בלבד - אך המערב חושד כי פניה מועדות לייצור נשק גרעיני. בשל סירובה של טהרן להפסיק את העשרת האורניום הוטלו עליה כבר שני סבבי סנקציות.

   

  סוכנות הגרעין של האו"ם טוענת כי עדיין לא ברור אם המידע המודיעיני החדש מהימן - והיא דורשת מאיראן תשובה מפורטת. פקריזדה, קצין בצבא האיראני, היה מנהל מכון מחקר בתחום הפיזיקה שנהרס ב-2004 לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ביקשה לבקר במכון כדי לבדוק אם הוא משמש למחקר גרעיני.

   

  התרשים שהוצג על ידי אולי היינונן, סגן ראש הסוכנות, חיבר בין שלושה פרויקטים שזכו לשמות קוד: פרויקט 5, שנועד להעשרת אורניום, פרויקט 110 שמטרתו לערוך ניסויים במטען אטומי, ופרויקט 111, שנועד לפתח טיל שיהאב-3 המסוגל

  לשאת ראש נפץ גרעיני. במצגת הופיע דו"ח התקדמות על שלושת הפרויקטים, שנגע לתקופה בין 14 בינואר ל-9 ביולי 2004. הערכת המודיעין האמריקנית שהתפרסמה בסוף השנה שעברה קבעה כאמור כי איראן הקפיאה את תוכנית הנשק הגרעיני ב-2003.

   

  לטענת דיפלומטים, היינונן אמר כי הסוכנות זקוקה למידע נוסף כדי להבין אם הראיות מהימנות - אך הודה כי החומר משמעותי מספיק כדי לדחוק באיראן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים