שתף קטע נבחר

אל מבצר מונפור: מטיילים בפארק גורן

פארק גורן שבגליל נמצא בין נחל בצת לנחל כזיב, ובו תמצאו עצי אלון עבותים, חורש ים תיכוני, פינות פיקניק, ואולי, אם יהיה לכם מזל, תוכלו לראות גם יחמור פרסי. שלושה מסלולים קלילים

הפעם נטייל בפארק גורן שבגליל העליון-המערבי, בין עצי אלון עבותים ומצלים שעברו לאחרונה דילול, גיזום וטיפוח. מי שיתמזל מזלו, ויפקוד את הפארק בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחרי הצהריים המאוחרות, יפגוש ביחמור הפרסי. אייל שהושב לאחרונה אל הפארק, ואוכלוסייתו הולכת ומתבססת בו. משוליו הדרומיים של הפארק נשקפים נפתוליו של נחל כזיב ושרידיו המרשימים של מבצר המונפור.

  

בכל שנה, בעיקר לקראת חודשי הקיץ, תוכלו לצפות בעדרי צאן ובקר הפוקדים את פארק גורן ומסייעים ליערני קרן קיימת לישראל במניעת שריפות יער. לעדרי הצאן יש אומנם מקום בפולקלור הישראלי, בשירה ובגעגועים לשיבה אל הטבע, אולם הכנסתם של עדרים אלה ליער ורעייתם המבוקרת נועדה לשמש ככלי למניעת שריפות יער. העדרים, הניזונים מהעשבייה, מפחיתים את כמות חומרי הבערה היבשים העלולים להתלקח בשעת שריפה.   


אם יתמזל מזלכם, תראו יחמור הפרסי (צילום: עמית דולב, קק"ל)

 

תעודת זהות

אזור גיאוגרפי: גליל עליון-מערבי. הפארק נמצא בתווך בין שמורות הטבע של הנחלים הגדולים: נחל בצת בצפון ונחל כזיב בדרום.

 

גודל היער: משתרע על פני כ-2,000 דונם. סביב לו עשרות אלפי דונמים נוספים של חורש ים תיכוני מפואר.

 

תחנת מידע וחניוני נופש: תחנה בכניסה לפארק, החניון המרכזי והגדול הוא חניון המצפור שבו שולחנות פיקניק.  

  

לינה בשטח: ניתן ללון לינת שטח בפארק בתיאום מראש 04-9950118.

 

התאמה למוגבלים בתנועה: במגרש החניה יש חניה שמורה מותאמת לרכבי נכים. שביל הגישה למרפסת התצפית אל המבצר נגיש לכיסאות גלגלים. בפארק תא שירותים המיועד לנכים כמו גם ברזיות מים. הנגישות לתיאטרון הפתוח ולכמה שולחנות המפוזרים בפארק אפשרית לכיסאות גלגלים.

  

יוצאים לדרך

ממצפור מונפור למבצר מונפור: ממצפור מונפור נשקפים הנופים המרהיבים של נחל כזיב. אי אפשר שלא להבחין במבצר הממוקם בשליש הגובה של המדרון שממול, ומכאן יורד שביל להולכי רגל המסומן בצבע אדום, אל אפיק הנחל, סמוך למבנה אבן גדול שכפי הנראה קשור לחוות המבצר בימי הביניים בצד השני של הנחל השביל מטפס אל המבצר.

 

מן המבצר יש לשוב לאפיק הנחל. עתה אפשר לחזור למצפור פארק גורן, או להמשיך בשביל האדום במעלה המדרון עד לחניון הילה. במקרה זה יש לדאוג לרכב שימתין בצידו השני של הנחל. משך הטיול כ-3 שעות.


שרידיו של מבצר המונפור (צילומים: כליל אדר, קק"ל)

  

מפארק גורן לעין טמיר: מסלול הטיול מתחיל בחניון הזיתים בקצהו המזרחי של פארק גורן. מכאן יורד שביל רגלי (מסומן בצבע כחול), היישר לעין טמיר שבאפיק נחל כזיב. כאן אפשר ליהנות ממי המעיין, הבוקעים מתוך מחילה בסלע ומעצי הדולב הגדולים המעטרים את הסביבה. ליד המעיין צומחים עצי דולב גדולים. מי שמסתפק בכך יכול לשוב כלעומת שבא. משך הטיול כ-1.5 שעות.

  

מי שמעוניין בטיול ממושך יותר, טוב יעשה אם יצעד בשביל הנוח במורד הנחל (המסומן בצבע ירוק). גם כאן אפשר לראות עצי דולב גדולים וצמחייה מגוונת המלווים את האפיק, שבו זורמים מים ברוב קטעיו. לאחר כשני קילומטרים נטפס בשביל (מסומן בצבע שחור) בחזרה לפארק גורן (מושב גורן). בתום המעלה יש לצעוד מזרחה (ימינה) לאורך ראש מצוק נחל כזיב עד לחניון הזיתים. משך הטיול כ-3-4 שעות.

  

ממצפור מונפור לחורבת עקודים: מסלול קל יחסית בשביל משולט, כולו בתחום הפארק, המוליך ממצפה מונפור מערבה. השביל עובר בין עצי חורש לאורך 1 ק"מ, עד שהוא מגיע לחורבת עקודים, שבה נמצאים שרידים של יישוב מן התקופה הביזנטית. חוזרים למצפה מונפור בדיוק באותה דרך, משך הטיול כשעה עד שעה וחצי.

  

כיצד מגיעים?

ציר הגישה העיקרי לפארק גורן מסתעף מכביש הצפון (כביש מס' 998 בין סימני 11-21 ק"מ). נוסעים משלומי לכיוון מושב גורן, חולפים על פני קיבוץ אילון ופונים ימינה (דרומה), היישר לתוך הפארק. אפשר להגיע לפארק גם מהכביש הנופי הצר היוצא ממושב עבדון. כביש זה חוזר לפארק ליד מצפור מונפור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתאים לכל המשפחה
צילום: כליל אדר, קק"ל
מומלצים