שתף קטע נבחר

בריחת המוחות: האוצר מאשים את המרצים

מחקר שחשף נתונים מדאיגים על מעבר אקדמאים לחו"ל נדון בוועדת החינוך של הכנסת. נציגת האוצר טענה כי "השביתה עצרה את הדיונים על יישום דו"ח ועדת שוחט", ויו"ר הסגל האקדמי הבכיר השיב: זה שקר. יו"ר המועצה להשכלה גבוהה הביע דאגה: "השכלה גבוהה מוחלפת בתארים"

מי אשם בהפיכת ישראל לאלופת העולם ב"בריחת מוחות"? האוצר ניסה היום (ב') לגלגל את האחריות על המרצים הבכירים, ופתח שוב כמה מפצעי השביתה הארוכה בתולדות ההשכלה הגבוהה במדינה. נציגי הסגל האקדמי הגיבו בחריפות להאשמות, שנשמעו במסגרת דיון בוועדת החינוך של הכנסת.

 

מחזיקת תיק החינוך באגף התקציבים באוצר, ריקי הרמן, טענה כי אין שינוי בתקנים ובתקצוב בגלל סירוב המרצים לדון ביישום המלצות ועדת שוחט. בתגובה, תקף אותה יו"ר הסגל האקדמי הבכיר,

 פרופסור צבי הכהן ואמר: "זוהי אי אמירת אמת, שלא לומר שקר. היתה הסכמה שלא לדון בנושא רק במסגרת הסכמי השכר, אבל אין בעיה לדון בכל מסגרת אחרת".

 

הדיון בוועדה נסוב על מחקרו החדש של ד"ר דן בן-דוד מאוניברסיטת תל-אביב, שמצא כי ישראל היא היום המובילה העולמית בבריחת המוחות, כש-25% מחברי הסגל האקדמי הישראלי נמצאים בארצות-הברית, לעומת 12% בקרב עמיתיהם הקנדיים ולא יותר מ-4% מחברי הסגל של אוניברסיטאות באירופה.

 

עורך המחקר הדגיש כי ישראל הענייה של שנות ה-50 וה-60 העלתה את מספר חברי הסגל הבכיר לרמה האמריקנית, ואילו ישראל העשירה הפכה את סדר העדיפויות ומשנות ה-70 הורידה את מספר התקנים האקדמאים בשליש, לעומת גידול בשיעור דומה בארה"ב.

 

"אפשר לקבל היום תואר כמעט ללא לימודים"

"השחיקה הקבועה בשכר המרצים והיעדר ראיה אסטרטגית לאומית גרמו לבריחת המוחות בהיקפים שאינם מוכרים במדינות אחרות, ממדינה נטולת משאבי טבע מלבדם", אמר ד"ר בן-דוד, וציין לעומת זאת את הגידול העצום במספר התארים שהעניקו האוניברסיטאות והמכללות - בשיעור של 335% - יחסית למספר התושבים.

 

"היום ניתן לקבל תואר כמעט ללא תשלום של לימודים", העיר פרופסור יצחק גלנור, יו"ר המועצה להשכלה גבוהה. "הכפלת הנגישות למערכת בצירוף הקיצוצים יצרה תחרות פרועה שהובילה להורדת הרמה. בעצם נוצר אצלנו מצב שבו השכלה גבוהה מוחלפת בתארים".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה), הטיח בנציגת האוצר: "אתם צריכים להיות אחראים למה שקורה באוניברסיטאות ולתוצאות הקיצוצים בתקציבים".

משם, הועבר כאמור הכדור לסגל הבכיר ולתוצאות השביתה, שמנעה לדברי הרמן דיון בהמלצות ועדת שוחט.

 

"אנחנו שומעים מד"ר בן דוד שישראל נהפכת למדינת עולם שלישי ותגובת האוצר היא התחשבנות על שביתת המרצים", הגיב מלכיאור. "צריכה לקום זעקה על כך שוועדת שוחט תקועה כמעט שנה, אבל בינתיים סיימנו את השביתות ומה שאנחנו שומעים זה רק תירוצים". ברוח זו גווע הדיון, והתזכורת מכיוון האוצר, כי את המלצות הוועדה יש לבצע במקשה אחת, כולל העלאת שכר הלימוד, נשארה ללא תגובה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקף את האוצר. הכהן
צילום: אלכס קולומויסקי
גם הוא תקף את האוצר. מלכיאור
צילום: דודי ועקנין
הוועדה בראשותו עדיין במחלוקת. שוחט
צילום: גיל יוחנן
הפגנה במחאה על השביתה האחרונה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים