שתף קטע נבחר
זירת הקניות

קבוצת שיער

יצאנו לבדוק מה חושבים אחינו לגזע על הדבר הזה שיש לנו על הראש. שאלנו על בלונדיניות, על מה מבאס אותם וכמעט הצלחנו להתאפק אבל בסוף נשברנו ושאלנו גם קצת על נינט. לשמור ולא לגזור

השעה היא 23:30 בלילה. הספקת כבר להתאפר, להידחס לג'ינס ולעלות על מגפונים תוך כדי שאת רצה בכל הבית ומחפשת את הארנק והשרשרת החדשה. את כמעט מגיעה לדלת כשפתאום את נזכרת בפרט קטנטן – השיער! זה ייקח רק שנייה, את אומרת לעצמך ונעמדת במבט נחוש מול המראה. פזור? אסוף? אולי חצי־חצי? ומה עם סיכות? שביל בצד? או ראסטות? את יכולה להישבע שפעם קנית איזו קשת שהייתה אמורה לשמש אותך בדיוק במצבים כאלה. שלושת רבעי שעה מאוחר יותר, כשאת מפרקת בעצבים את התסרוקת העשירית שבנית, קרחת נראית לך פתאום כמו רעיון ממש מעולה. במיוחד אם היא מגיעה בעסקת חבילה עם פלזמה או דייט עם יהודה לוי.

 

לא פלא שאת כל כך לחוצה. את פשוט מציאותית, ולכן יודעת שיש לגברים משהו עם השיער שלנו. יהורם גאון זימר בגעגועים על הבחורות ההן עם הקוקו והסרפן, ואפילו ישי לוי כבש את רחבות הריקודים בחתונות עם "תלתלים שחורים נופלים על הכתפיים". אף אחד מהם, מן הסתם, לא הקדיש לאהובתו שיר בנוסח "בתיה, הו בתיה, השארת שערות בזה של האמבטיה". הם רוצים שנאסוף אותו, אבל שלא ניראה עצורות. ההוא רוצה תלתלים וזה דווקא מעדיף החלקה, ורגע לפני שאנחנו מתאבדות בתלייה מהצמה הם מודיעים שהם בכלל אוהבים אותנו עם פזור. לפעמים נדמה שהשיער שלנו חשוב להם יותר מאיתנו, ובכל זאת, עוד לא נולד הגבר שלא יתעצבן כשהחברה שלו מתעכבת יותר משתי דקות על סידור השיער.


אבל מאמי, מה זה הבקבוקים האלה? (צילום: אימג' בנק)

 

מצד אחד, השיער שלנו הוא מושא הכמיהה והפיוטים של אלפי משוררים מאז בריאת העולם, ומצד שני, שערה אחת שתנחת במרק עלולה להפוך דייט רומנטי לזיכרון טראומטי. אם היה לנו שקל על כל מטאפורת שיער חבוטה, היינו יכולות להרשות לעצמנו ביקור יומי אצל שוקי זיקרי. בינתיים נסתפק בפניני הלשון של כמה בחורים שווים שתפסנו ברחוב והצבנו בפניהם את השאלה: "אז מה בעצם הקטע שלכם עם השיער שלנו?" 

 

אמביציה בלונדינית

אז גם אתה אוהב בלונדיניות?

 

איתן, 29, הייטקיסט: "כן, בעיקר בגלל שאין הרבה כאלה. אני מניח שאם היינו חיים בשוודיה הטעם שלי היה שונה לגמרי. אגב, קצת כמו בנושא הציצים, לא חשוב לי אם מדובר בבלונדינית אמיתית או לא".

 

שי, 26, תקציבאי: "בטח, בעיקר אם גם שאר הנתונים הפיזיים מרשימים. בכלל, אני בעד לטבול את שיער האומה כולה במי חמצן".

 

גידי, 26, סטודנט: "איך אפשר לא לאהוב בלונדיניות? העניין הוא שאני אוהב רק בלונדיניות אמיתיות. ברגע שאני קולט שמדובר בשחורדינית זה כבר לא זה".

 

יונתן, 23, מלצר: "לבלונדיניות יש את הקסם שלהן, אבל המשיכה אליהן היא בעיקר תוצאה של מיתוס ולא העדפה פר־אקסלנס".  

 

צילום: יריב פיין

 

 

מרלין מונרו לא הייתה בלונדינית אמיתית ולא באמת נהנתה יותר. כולם יודעים את זה, גם הגברים, אבל זה לא מפריע להם להתייחס אליה כאל סמל סקס נצחי ולדמיין אותה עומדת בשמלה הלבנה שלה מעל פתח האוורור ההוא. אנחנו אולי לא היינו מחליפות את שערנו החום והיפה בבלונד שמקורו בבקבוקון צבע, ובכל זאת, גבר ממוצע ינקע את המפרקת בניסיון להסתכל על כל בלונדה שחולפת ברחוב. נשאלת השאלה: מה עשינו רע?

 

ד"ר דניאל וטלמן, סקסולוג קליני מהמרכז לשיפור התפקוד המיני של קופת החולים הכללית בבית החולים רמב"ם, מנמק: "בארץ זה קורה כי הבלונד הוא נדיר, ולכן נתפס כמעניין ומושך יותר. בשנות ה־60 וה־70 הגיעו לארץ מתנדבות סקנדינביות בלונדיניות שהיו מאוד חופשיות ופתוחות בכל מה שנוגע למין, ומאז כנראה נשארה לגברים הישראלים איזו פנטזיה על הבלונדינית הזורמת. גם המדיה ממשיכה לטפח את הדימוי הכיפי והקליל של הבלונדיניות. היא מייצרת אשליה כאילו הן פחות דעתניות, ולכן קלות יותר להשגה. זה לא מקרי שבעולם הפורנו מככבות המון בלונדיניות שמנציחות את הסטיגמה הזאת".  

 

מעלה הקרחות

מה היית עושה אם החברה שלך הייתה מחליטה פתאום לעשות קרחת?

 

אסף, 25, סטודנט: "לא מת על זה".

 

יונתן, 23, מלצר: "הייתי מגיב בתדהמה, כמובן, אבל אני מודה שזה גם היה מסקרן אותי".

 

ירון, 23, גנן: "אני מעדיף שנינט תישאר עם הקרחת והחברה שלי תישאר עם שיער ארוך".

 

גידי, 26, סטודנט: "מה, נינט כזה? אוי, זה יהיה נורא. כשהייתי בתיכון, מישהי שלמדה איתי עשתה קרחת ונראתה מדהים, אבל אני חושב שמדובר במקרה חד־פעמי".

 

יח

 

 

אחת לאיזה זמן צצה לה הכוכבת התורנית שמעלה מחדש את סוגיית הקרחת על סדר היום. לפני עשר שנים זאת הייתה שינייד אוקונור, שהסתובבה עם קרחת בקטע נוגה שכזה, בשנה שעברה בריטני ספירס גילחה את הראש (ואיבדה על הדרך גם את השפיות), ועוד לפני שהספקנו להירגע, שבה לה נינט טייב מהטיול בדרום אמריקה והפכה את הקצוץ לפוני החדש. ועדיין, רוב הבחורים לא ממש מתלהבים כשזה מגיע לבחורה קירחת.

 

לד"ר וטלמן יש הסבר לתופעה: "לאורך ההיסטוריה השיער הארוך מזוהה עם נשיות, וכתוצאה מכך, ברגע שילד מגיע לגיל מסוים הוא מתחיל להבחין בין בנים לבנות לפי אורך השיער. אישה עם קרחת היא בדיוק ההיפך מהמוסכמה הזאת ולכן יוצרת בלבול. הבחירה בקרחת או בשיער קצר לנשים נתפסת בעיני רבים כבחירה במראה לסבי קשוח שהוא אגרסיבי ובוצ'י. זה נכון במיוחד בישראל, כי התרבות כאן היא מאוד ביטחוניסטית, והשיער הקצוץ מקושר לעולם הצבא והגבריות. מעבר לכך, קרחת מעלה הרבה פעמים, שלא במודע, אסוציאציות למחלות קשות כמו סרטן. כל אלה בפירוש גורמים לגברים להביע דחייה או חשש מפני נשים בעלות קרחת". 

 

למעלה-למטה

פזור או אסוף?

 

תומר, 28, בעל דוכן מיצים: "פזור זה הרבה יותר סקסי".

 

אסף, 25, סטודנט: "פזור ובגדול! זה הרבה יותר סקסי. אם מוכרחים אז שיהיה אסוף גבוה, אבל לא בקוקיות או באבו עגילה".

 

גידי, 26, סטודנט: "לא משנה, העיקר הריח".

 

שי, 26, תקציבאי: "אסוף, כי זה משדר כוח, למרות ש'סופר נני' קצת הורידה לי את החשק מהתסרוקת הזאת". 

 

GO

 

 

וד"ר וטלמן מפרש: "שיער אסוף משדר משהו עצור וכמעט מאופק מדי. בתקופות בהיסטוריה שבהן ידם של השמרנים הייתה על העליונה, נשים תמיד אספו את השיער, לעומת התקופות הפרועות יותר, כמו הסיקסטיז, שבהן בחורות פיזרו את שערן כסמל לחופש ולשחרור מיני. בדתות מסוימות, והיהדות ביניהן, לנשים בכלל אסור לגלות את שערן כי שיער גלוי ופזור נראה נועז ומשדר פתיחות, ולכן עלול לעודד מחשבות לא צנועות מצד הגברים. שיער פזור הוא עד כדי כך מושך שהרבה מאוד גברים גם מבקשים מהנשים שיפזרו את שערן במהלך הסקס". 

 

חשבנו שהעולם השתנה, שיש מקום למראה מיוחד ומתוחכם יותר. נו, אז חשבנו. בסופו של דבר התברר לנו (שוב) שגברים מעדיפים בלונדיניות, ורצוי עם שיער פזור. אז בפעם הבאה שחוזי הטרנדים למיניהם יטענו שהגיע תורן של הברונטיות, אל תחפשו אותנו. אנחנו במספרה... מחמצנות. 

 

סיפור מסמר שיער!

הייתה לך פעם פדיחת שיער עם מישהי?

 

יונתן, 23, מלצר: "פעם התחלתי עם גבר בגלל שילוב מבלבל בין אפלוליות פאבית נפוצה לשיער שלו, שהיה ארוך ושופע".

 

ירון, 23, גנן: "לחברה שלי יש שיער מאוד ארוך ונשירה בהיקף לא קטן. בבוקר אני קם כשאני כפות בשערות. פעם הרגל קשורה ליד ופעם השיער מלופף סביב הראש".

 

צילום: אייל נבו

 

 

שי, 26, תקציבאי: "קרה לי מתישהו מקרה מאוד מביך כשבדרך למצב אינטימי נתפסו שערותיה של החברה שלי בחגורה..."

 

תומר, 28, בעל דוכן מיצים: "יצאתי עם מישהי שהיה לה שיער חלק וארוך. ירד בחוץ גשם והיא נורא נלחצה. אחרי שנרטבנו לגמרי הבנתי למה: פתאום מצאתי את עצמי בדייט עם כבשה".

 

אסף, 25, סטודנט: "לפני כמה שנים מכרתי מכשיר לעיסוי ראש שנקרא 'אורגזמטרון' והצעתי הדגמה למישהי חמודה. פתאום קלטתי שיש לה פאה, וזה היה מאוד לא נעים..."

 

תוספת תשלום

מה אתה אומר על תוספות שיער?

 

תומר, 28, בעל דוכן מיצים: "לא אוהב את זה, זה מאוד לא טבעי".

 

אסף, 25, סטודנט: "על הפנים! ממש גועל נפש. זה כמו ללטף מטאטא כי השיער קשה ומגעיל".

 

צילום: אלון שפרנסקי

 

 

איתן, 29, הייטקיסט: "האמת, גיליתי שיש דבר כזה רק לפני כמה חודשים. זה יכול להיראות נחמד, אבל אני לא מבין מה הסיפור הגדול. במקרה הזה האורך לא קובע".

 

שי, 26, תקציבאי: "גועל נפש. זה מזכיר לי את מחזיקי המפתחות עם זנבות השועלים".

 

גידי, 26, סטודנט: "זה דבר מגעיל. זה תמיד נראה לי כמו משהו מת שבחורה מדביקה לעצמה על הראש. בעעע!"

 

הטבלה לא משקרת

תן שם של כוכבת שיש לה שיער הורס וכוכבת בעלת שיער מבאס.

 

איתן, 29, הייטקיסט: הורס – "יונית לוי". מבאס – "אם־סי קרולינה".

 

ירון, 23, גנן: הורס – "פמלה אנדרסון, בעלת השיער הכי מושלם בכל הזמנים!" מבאס – "אחינועם ניני".

 

יונתן, 23, מלצר: הורס – "מילה ג'ובוביץ' ב'האלמנט החמישי'." מבאס – "ליל קים – הייתה תקופה שהיא חמצנה את השיער ברמות לא הגיוניות".

 

שי, 26, תקציבאי: הורס – "הקצוץ של נינט לגמרי מגניב, למרות שהיא לא בלונדינית". מבאס – "עדי אשכנזי".

 

גידי, 26, סטודנט: הורס – "יעל בר זוהר". מבאס – "בריטני ספירס".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נינט טייב? גל גדות? העיקר לוק מתוחכם
כתבו לנו
מומלצים
מומלצים