שתף קטע נבחר

חטיב: "לא נשב בחיבוק ידיים מול השואה בעזה"

יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, שאוקי חטיב, מתח בעצרת שהתקיימה באום אל-פאחם ביקורת גם על העולם הערבי על שאינו מביע תמיכה בתושבי הרצועה לנוכח פעולות צה"ל ברצועה. ח"כ זחאלקה: ישראל מבצעת פשעי מלחמה. אם היא תסרב להפסקת אש - יש לכפות זאת עליה

אלפי ערבים צעדו הערב (ג') ברחובות אום אל-פחם במחאה על "פשעי ישראל" ברצועת עזה וה"טבח" שמבצע צה"ל לדבריהם באוכלוסייה הפלסטינית. המפגינים נשאו דגלי אש"ף ודגלים שחורים ומחזיקים שלטים בהם נכתב בין היתר: "לא לחיסול ולא להרעבת העם הפלסטיני".

 

"תרשמו אצלכם: יש מישהו המתכנן שואה חדשה בעזה", אמר יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, שאוקי חטיב, בנאום שנשא בעצרת. "אנו לא נשב בחיבוק ידיים כלפי הדם הזורם בעזה, דם ילדינו ונשינו, אנחנו גוף אחד. הטבח בעזה יסתיים והכיבוש יברח משם", הוסיף.

 

יו"ר ועדת המעקב מתח ביקורת על העולם הערבי שאינו מביע תמיכה בתושבי הרצועה. "הם אינם מותחים ביקורת, אפילו מתביישים לדבר, אנחנו מפה תומכים באמת בעזה. עזה חזקה ובראש מורם תנצח את כלי המוות. המנהיגים הישראלים צריכים ללמוד מן ההיסטוריה - אין פיתרון בכוח", אמר חטיב.

 

האשם עבד אל-רחמן, ראש העירייה המקומית, ביקש להעביר בנאומו שני מסרים. האחד - להנהגה הפלסטינית: "כולנו כאן הערב באום אל-פחם, סכנין והגליל, קוראים לכל הפלסטינים להתאחד. האיחוד הזה הוא המסר הברור שלנו לבני עמנו". בנוסף, פנה למקבלי ההחלטות בישראל: "העם הזה, ניסיתם אותו במטוסים, בחיסולים, בביתי הסוהר. המטוסים שלכם וההפצצות לא ישברו את העם שלנו".

 

"יש תסיסה בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל"

יושב ראש בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר כי בציבור הערבי שורר זעם על הממשלה, המבצעת פשעי מלחמה ברצועת עזה ומאיימת להמשיך בהם. "יש לעצור את הטירוף של אולמרט וברק. אם הם ימשיכו לסרב להפסקת אש צריך לכפות אותה עליהם ולחסוך בדם חפים מפשע".

 

יושב ראש חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר כי "הפגנה המתקיימת נגד מבצע שכביכול הסתיים ונגד התוכניות הקטסטרופליות של ראש הממשלה ושר הביטחון. האוכלוסיה הערבית לא תשתוק. זו רק הפגנה אחת משרשרת הפגנות שמתקיימות מיום שישי ברחבי הארץ. אנו חשים שיש תסיסה בקרב האוכלוסיה הערבית-פלסטינית בישראל".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר בעצרת כי "זוהי הפגנה האומרת לא לכוחנות ולמצור האכזר ולא לפשעי המלחמה בעזה. יש להגיע להפסקת אש שתוציא את האזרחים משני הצדדים ממעגל האלימות. בנוסף לחברי הכנסת הערבים, נכח בהפגנה גם מנהיג הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח.

 

הפעילות בעזה - לא "זבנג וגמרנו"

בישיבת חירום שקיימה שלשום ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, הוחלט לגבש הצעה להסכם אחדות לאומית פלסטינית בין חמאס לפתח. בישיבה, בה השתתפו מרבית חברי הכנסת הערבים, נדונה החשיבות באחדות בקרב הפלגים הפלסטיניים על רקע פעולות צה"ל ברצועת עזה. 

 

שלשום התפרעו תושבים ממזרח ירושלים על רקע ההסלמה הביטחונית בעזה. המפגינים יידו אבנים לעבר כוחות מג"ב, הבעירו צמיגים ופחים ואף השביתו באופן חלקי בתי עסק בעיר. במקביל, נערכו הפגנות גם בשטחי הגדה, בקריאה לעצור את התוקפנות הישראלית. במהלך הפגנות אלה נהרג נער פלסטיני מאש כוחות צה"ל.

 

על אף שמבצע "חורף חם" הסתיים שלשום, גם היום נמשך ירי רקטות הקסאם אל הנגב המערבי. ארבע רקטות נורו לעבר שדרות ויישובי שער הנגב. בית ריק בשדרות ספג פגיעה קשה אך למרבה המזל, יושביו יצאו להתאוורר במרכז. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום במהלך ביקור בצפון כי הפעילות המבצעית ברצועת עזה תימשך עוד זמן וכי לא מדובר ב"זבנג וגמרנו".

 

"חובתנו כממשלה להחזיר את השקט לשדרות, אשקלון ועוטף עזה. ממשלת ישראל תעמוד בחובתה - גם אם פירוש הדבר שנצטרך להגביר את הלחץ על יורי הקסאמים. לתושבי עזה אני אומר מפה: כאשר ייפסק הירי ופעולות הטרור בתוך שטח ישראל, תיפתח הדרך למציאות אחרת של שקט ושכנות טובה בין שני הצדדים", אמר ברק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זחאלקה. הטירוף של אולמרט
צילום: רונן בוידק
צילום: אורי פורת
עזה תנצח את כלי המוות. חטיב
צילום: אורי פורת
מומלצים