שתף קטע נבחר

מקיין - המועמד הרפובליקני; קלינטון עדיין במרוץ

הסנאטור ג'ון מקיין ניצח בארבע מדינות וקיבל את מספר הצירים הדרושים לו כדי להיות מועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות. הילארי קלינטון ניצחה בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית באוהיו ובטקסס. נצחונות אלה יאפשרו לה להישאר במירוץ

המרוץ הרפובליקני הוכרע - הדמוקרטי עדיין לא. הסנאטור ג'ון מקיין הוא כבר זמן רב המועמד הוודאי של הרפובליקנים לנשיאות ארצות הברית, אך הנצחונות הלילה (ד') בטקסס, אוהיו, ורמונט ורוד איילנד, הפכו אותו למועמד הרשמי. מקיין צבר יותר מ-1,191 הצירים הנדרשים לו והמערכה הוכרעה. לאחר שנודעו התוצאות הוא אמר: "המירוץ החשוב מתחיל עכשיו".

 

המועמד הרפובליקני מייק הקאבי סרב לפרוש מהמרוץ עד כה, גם כשנאמר לו שאין לו כל סיכוי. התגובה שלו היתה: "אני לא טוב במתמטיקה, אבל לעומת זאת - טוב בנסים". הלילה נגמרו גם הנסים, וג'ון מקיין בן ה-71, סנאטור ממדינת אריזונה, הוא המועמד הרפובליקני לנשיאות.

 

מקיין יגיע היום לבית הלבן על מנת לבקש את תמיכתו של הנשיא ג'ורג' בוש. ברכתו של הנשיא המכהן חשובה לו, בשל הצורך לאחד מאחוריו את השמרנים במפלגה, שרבים מהם מתנגדים לו וכן כדי לגייס תרומות להמשך מערכת הבחירות. ההתרחשויות במפלגה הדמוקרטית, המתקשה להכריע על מועמד ודאי, מועילות אף הן לסיכוייו של מקיין.


ג'ון מקיין ורעייתו סינדי, הלילה בטקסס. המירוץ החשוב לפניו (צילום: AFP) 

 

בנאום התבוסה שלו הלילה סיפר הקאבי כי צילצל למקיין וברך אותו על נצחונו. "נעשה הכל לאחד את המפלגה ואת המדינה", הוסיף.

 

קלינטון ניצחה באוהיו ובטקסס

הסנאטורית הילארי קלינטון ניצחה הלילה בבחירות המקדימות במדינת אוהיו ובמדינת טקסס. היא ניצחה גם ברוד איילנד, ואילו ברק אובאמה ניצח בוורמונט. בנאום ניצחון בפני קהל משולהב בקולומבוס, אוהיו, אמרה קלינטון: "אתם יודעים מה אומרים - מי שמנצח באוהיו, מנצח בבחירות. נמשיך קדימה, נמשיך להתחזק, ונישאר עד הסוף".  

 

אובאמה, שנאם מול תומכיו בטקסס, אמר: "לא משנה מה קרה הלילה, יש לנו עדיין יתרון דומה לזה שהיה הבוקר (לפני הבחירות - י.ב.ח) ואנחנו בדרכנו לנצח".


התפילות עזרו? קלינטון בכנס בחירות בטקסס (צילום: רויטרס) 

  

בוורמונט יש בסך הכל 23 צירים, ולכן כוחה של המדינה בוועידת המפלגה אינו גדול, אפילו זניח. הניצחון של אובאמה במדינה זו היה צפוי, שכן מדובר באחת המדינות הכי שמאלניות בארה"ב, שבה התנגדות נחרצת למלחמה בעיראק.  

 

הבחירות המקדימות בטקסס ובאוהיו ריכזו עניין רב. קלינטון הייתה חייבת לנצח לפחות באחת מהמדינות הללו, כדי להימנע מלחץ מצד ראשי המפלגה והצירים המיוחדים שיבקשו ממנה לפנות את הדרך לאובאמה.  

 

בבחירות המקדימות של הדמוקרטים המאבק היה על 228 צירים בטקסס, 162 באוהיו, 33 ברוד איילנד ו-23 בוורמונט. מכיוון שאצל הדמוקרטים קיימת חלוקה יחסית של הצירים, ההכרעה נראית רחוקה.

עד תחילת ההצבעה במדינות הללו צבר אובאמה 1,386 צירים, לרבות תמיכה של 199 צירים מיוחסים. קלינטון צברה 1,276 צירים כולל 241 צירים מיוחדים. נותרו 1,299 צירים ב-14 מדינות שבהן טרם התקיימו בחירות מקדימות, בעוד שכדי לנצח יש לצבור 2,025 צירים.

 

מסקר חדש של העיתון "וושינגטון פוסט" ורשת הטלוויזיה האמריקנית ABC, שפורסם לפני היוודע התוצאות, עולה כי שני שליש מהמצביעים הדמוקרטים חושבים שקלינטון צריכה להמשיך אם תנצח במדינה אחת – טקסס או אוהיו. אם היא תפסיד בשתיהן, סבורים הדמוקרטים כי עליה לפרוש.


פורסם לראשונה 05/03/2008 02:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקיין. המועמד
צילום: רויטרס
אובאמה. לילה גורלי
צילום: AP
קלינטון. ניצחה באוהיו
צילום: AP
הקאבי. כבר לא במרוץ
צילום: איי פי
מומלצים