שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אושר טרומית: איסור על יבוא נפצים ומכירתם
  עד עתה נאסרו יבוא והפצה של צעצועים וחומרי נפץ מסוכנים רק בצו שאכיפתו הייתה מוגבלת. הכנסת אישרה בקריאה טרומית: 4 שנות מאסר על המשחקים בצעצועים המסוכנים ו-7 שנות מאסר על היצרנים והיבואנים. ח"כ גפני: "מדובר בחפצים מסוכנים שעלולים לגרום גם למוות. יש להרתיע בעזרת החוק"

  הכנסת מחמירה בענישת היצרנים, היבואנים, המוכרים והמחזיקים בנפצים וחומרי הנפץ הנמכרים לילדים לקראת חג הפורים. המליאה אישרה פה אחד בקריאה טרומית הצעת חוק פרטית המאיימת ב-4 שנות מאסר על המשחקים בצעצועים המסוכנים ו-7 שנות מאסר על היצרנים, היבואנים והמפיצים. הממשלה לא התנגדה לחוק.

   

  עד כה נאסר הייצור, היבוא והמכירה של הקפצונים, הזיקוקין ושאר חומרי הנפץ הזעירים. זאת על ידי צו שהוצא לפי חוק הפיקוח על מצרכים. מכוח הצו - נאסר המסחר בצעצועים אלה בחוקי עזר עירוניים, אך בפועל - כמעט שלא נאכף הדבר בידי הפקחים העירוניים, או בידי משרד התמ"ת, הממונה על חוק הפיקוח.

   

  הצעת החוק שיזם ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קובעת את האיסורים הללו לראשונה בחוק העונשין ומגדיר את המסחר והשימוש בצעצועים המסוכנים כעבירה פלילית, שבצדה עונשי המאסר הכבדים.

   

  גפני אמר שנאלץ לנקוט בצעד הזה לאחר שהחקיקה הקיימת נהפכה ל"אות מתה" ולא הרתיעה איש. התוצאה - כפי שהסביר ח"כ גפני - תפוצה גוברת של צעצועי הנפץ משנה לשנה, לא רק במגזר היהודי ולא רק לקראת הפורים. יצוין כי גם במגזר הלא יהודי גובר השימוש בחגים מסוימים בחומרים שכאלה ויחד אתו עולה גם מספר הנפגעים.

   

  "מדובר בחפצים מסוכנים שעלולים לגרום לפציעות חמורות ואף למוות, המחייבים איסור מפורש ומרתיע בחוק", אמר גפני והזכיר את החזיז שהושלך במשחק הכדורסל באולם "מלחה", שגרם לפציעת מאבטח ואת הסטטיסטיקה המשטרתית של הנערים שאבדו עין, אצבעות, או שנכוו מהחומרים. השיא היה בחג הקרבן המוסלמי האחרון, שבו נפצעו 25 מבוגרים וילדים מחזיזים ונפצים.

   

  הצעת החוק שעברה מתייחסת באיסור המסחר וההחזקה ל"צעצועים אשר השימוש המקובל בהם
  עלול לגרום למשתמש או לבני אדם אחרים נזק גופני או לסכן את בריאותם או לגרום להם הטרדה". החוק מגדיר את החומרים כ"צעצוע הפולט אש, צעצוע נפיץ הגורם להתפוצצות, צעצוע שנועד לגרום לגירוי או עיטוש, וצעצוע שהוא חיקוי של כלי יריה, או נראה ככלי יריה, אלא אם עמד בתקן שקבע שר המסחר והתעשייה".

   

  יצוין כי קיים ספק אם הכנסת תספיק להשלים את הליכי החקיקה לפני חג פורים הקרוב, שיתקיים בעוד כשלושה שבועות. החוק יעבור כעת לוועדת חוקה חוק ומשפט ורק לאחר אישורה - יוגש לקריאה שנייה ושלישית במליאה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  גפני. ליצור הרתעה
  צילום: צביקה טישלר
  פציעת המאבטח במלחה
  צילום: חיים צח
  צילום: סבסטיאן שיינר
  תפיסת נפצים. ארכיון
  צילום: סבסטיאן שיינר
  מומלצים