שתף קטע נבחר

ברק סירב לתת פטור משירות לאלף אברכים

"לא נהיה עוד חותמת גומי", מסבירים גורמים ביטחוניים את סירובו של שר הביטחון לאשר ל-61 ישיבות חרדיות חדשות להצטרף להסדר. ברק הורה לגבש קריטריונים חדשים, שעל בסיסם יצורפו ישיבות להסדר

לתוך הסדק הקואליציוני הפעור ממילא בין מפלגת העבודה לש"ס נכנס היום (ה') אלמנט חדש, שכבר מאיים להפוך למשבר הפוליטי הבא: בצעד חריג סירב שר הביטחון, אהוד ברק, לאפשר לאלף אברכים מישיבות חרדיות חדשות לזכות בפטור משירות בצה"ל.

 

המדובר ב-61 ישיבות חדשות, שביקשו לאחרונה להצטרף לכ-50 אלף בעלי הפטור על בסיס ההסדר "תורתו אומנותו". לדברי גורמים ביטחוניים, עד היום היה מקובל שהשר מאשר את צירופן של ישיבות חדשות באופן אוטומטי, ואולם הפעם החליט ברק להימנע מכך.

 

ברק שלח את עוזריו ואת היועצים המשפטיים לגבש קריטריונים חדשים, שעל בסיסם יצורפו ישיבות חדשות להסדר.

 "משרד הביטחון לא יהיה עוד חותמת גומי ולא יאשר כל בקשה להשתמט", הסבירו גורמים במערכת.

 

מאחורי הרעיון עומד ההיקף ההולך וגובר של החרדים שאינם מתגייסים לצה"ל. בשנת 2007 עמד היקף בעלי הפטור בשל "תורתם אומנתם" על 11.2% מכלל המתגייסים, ועל פי תחזיות צה"ל, ב-2011 יעמוד שיעורם על 12.3%. לפי התחזית של ראש אגף משאבי אנוש, אלוף אלעזר שטרן, בתוך עשור יגיע היקף בעלי הפטור ל-25%.

 

"היום, מתוך האוכלוסייה שלא מתגייסת, ישנם כ-11 אחוזים שמצהירים כי 'תורתם אומנותם'. אבל צריך לזכור כי בכיתות א' לומדים היום במסגרת חרדית 25 אחוזים, ואם לא תהיה התערבות בנושא הזה, אנחנו נהיה שם בעוד כמה שנים", אמר שטרן בנובמבר בכנס באוניברסיטת בר-אילן. הוא אף רמז כי ישנם רבים מאלה המצהירים כי 'תורתם אומנותם', שכלל לא עוסקים בפועל בלימוד תורה.  


צילום ארכיון: צביקה טישלר

 

מאז קום המדינה, צמח מספר האברכים בעלי הפטור מ-400 לכ-50 אלף. ככלל, במערכת הביטחון מודאגים מאוד מהירידה בהיקף המתגיסיים לצה"ל בשנים הבאות.

 "האתגרים של צה"ל גדולים ומורכבים, וצריך צה"ל גדול וחזק", אמר גורם ביטחוני. "בשל כך יש להקטין כל ניסיון לשלא להתגייס לצבא, גם בהיבט זה של 'תורתם אומנותם' וגם בהיבטים אחרים".

 

לפני כשבעה חודשים, לאור פרסום נתונים מדאיגים על רמת ההשתמטות מצה"ל, שר הביטחון מתח ביקורת נוקבת על מה שכינה "הלגיטימציה לה זוכה תופעת ההשתמטות מכל קצוות החברה". ברק אמר אז: "מצבא העם הופך צה"ל בהדרגה להיות צבא של חצי מהעם בלבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צווי הגיוס בדרך
צילום: זום 77
מומלצים