שתף קטע נבחר

ש"ס: עיכוב הפטור לאברכים - ניסיון לפרק ממשלה

שר הביטחון ברק סירב לאפשר לאלף אברכים להצטרף להסדר "תורתו אומנותו", ובש"ס לא נבהלים. אלי ישי: "זה מנוגד לחוק, העבודה מנסה ליצור משבר קואליציוני". גם יו"ר ועד ראשי הישיבות לא מתרגש: "כל מי שנפשו חשקה בתורה יוכל להמשיך ללמוד"

אהוד ברק עשה שריר - ש"ס והחרדים לא נבהלים. צעדו החריג של שר הביטחון, שסירב לאפשר לאלף אברכים מישיבות חרדיות חדשות לזכות בפטור משירות בצה"ל, עורר את קצפם של מנהיגי החרדים. עם זאת, הם בטוחים כי אין בכוחו של יו"ר מפלגת העבודה לשנות את המצב המעוגן בחוק.

 

"משרד הביטחון לא יהיה עוד חותמת גומי ולא יאשר כל בקשה להשתמט", הסבירו גורמים במערכת הביטחון. מדובר בעיכוב האישור ל-61 ישיבות חדשות, שביקשו לאחרונה להצטרף לכ-50 אלף בעלי הפטור על בסיס ההסדר "תורתו אומנותו".

 

יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, הגיע הבוקר כרגיל לביתו של הרב עובדיה יוסף לתפילת שחרית, ולאחריה אף עידכן אותו בהחלטתו של ברק. אחרי הצהריים גם הגיב על כך רשמית ואמר: "מפלגת העבודה מחפשת ליצור משבר קואליציוני. מדובר ביוזמה מנוגדת לחוק. אין סיבה לבטל הסדר שקיים עשרות בשנים", הוסיף ישי והודיע כי בכוונתו לשוחח עם ברק בנושא על מנת להביא לפתרון מהיר. 

 

מוקדם יותר, בכיר בתנועה הדגיש את האפשרות להחרפת המשבר הקואליציוני, ואמר ל-ynet: "ברק מחפש כל דרך לפרק את הממשלה, ולכן הוא מתנגד לכל דבר שש"ס מובילה". 

 

הבכיר הדגיש את טענתו כשציין את התנגדות העבודה להגדלת קצבאות הילדים, "שמטרתן לעזור לכלל ישראל". עוד הוסיף: "מפלגת העבודה מצאה אג'נדה, להתנגד ל'תורתו אומנותו'. זהו דבר המנוגד לכללי היסוד שמפלגת העבודה חתומה עליהם. ש"ס תעמוד על כל עקרונותיה, ומי שהדבר אינו מוצא חן בעיניו, אינו חייב להישאר בממשלה".

 

גפני: זה ספין של ברק, הוא חייב לשנות את החוק

ח"כ משה גפני מיהדות התורה בוחר להגדיר את ההחלטה כספין תקשורתי מבית מדרשו של שר הבטחון. לדבריו, כאשר דווח לו כבר לפני שלושה שבועות שישנו עיכוב באישור הנושא ממשרד הביטחון, הוא פנה לברק - שענה לו כי אין בעיה כלל וגם לא שינוי מהותי בנושא.

 

למרות ההודעה החדשה של ברק, הסותרת את הדברים שנאמרו לו, גפני מסרב להתרגש. "לברק אין שום סמכות בחוק לשנות את המצב הקיים. אם הוא באמת היה רוצה לעשות שינוי, הוא כבר היה מודיע לחבריו למפלגה, אותם הוא מעוניין לרצות, כי זה מה שהוא מתכוון לעשות", אמר גפני, וציין כי "חוק טל" המסדיר את הנושא חוקק בזמן כהונתו של ברק כראש ממשלה.

 

גפני הדגיש כי שר ביטחון יכול שלא לחתום על מתן פטור משירות צבאי רק לתלמידי ישיבות שהתברר שאינם עומדים בקריטריונים, או ששיקרו. "זהו אינו המצב לגבי 61 הישיבות הללו.

 כדי לשנות זאת, נדרש שינוי בחוק. אני נעלב בשביל אלי ישי, שברק בכלל לא פנה אליו והדברים נודעים לו מהעיתונות".

 

גם בוועד ראשי הישיבות שמעו על החלטת ברק, והנושא יידון במהלך השבוע. יו"ר הוועד, הרב אשר טננבוים, מתקשה גם הוא להאמין שהחלטת ברק תשנה את המצב הקיים. "כל בחור ישיבה שנפשו חשקה בתורה יוכל להמשיך וללמוד", אמר ל-ynet. "אני לא מאמין שאפשר לוותר על לימוד התורה שבו תלוי קיום עם ישראל, גם מבחינה מערכתית וגם מבחינה רוחנית".


פורסם לראשונה 06/03/2008 11:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי. אין לברק סמכות
צילום: דניאל בראון – ג'יני
ברק. לא חותמת גומי
צילום: איי אף פי
מומלצים