שתף קטע נבחר

הפגנת הורי נכים ללא סייעות: "זה חיים ומוות"

לפני חודש הבאנו ב-ynet את סיפורו של הילד הנכה שלומי מהצרי מראש-העין, שהוריו נאשמים בכך שהפסיקו לשלחו לביה"ס בגלל שהסייעת שלו קוצצה. עשרות הורים הגיעו להפגין בעניין מול בתי המשפט בפתח-תקווה ודרשו את התפטרות שרת החינוך

"משרד החינוך נגד ילדים נכים. יולי תמיר, תתביישי". תחת כרזה זו ואחרות הפגינו הבוקר (יום ה') עשרות הורים לילדים נכים מול בתי-המשפט בפתח-תקווה, במחאה על כך שמשרד החינוך ביטל את הסיוע הצמוד לילדים. ההורים מחו גם על הגשת כתב אישום נגד זוג הורים מראש-העין, אשר בהיעדר סייעת הפסיקו לשלוח את בנם שלומי מהצרי לבית-הספר, כפי שדוּוח לראשונה ב-ynet בחודש שעבר.

 

יו"ר מטה המאבק של ההורים, דפנה אזרזר, היא אם לבן 3.5 מצפון הארץ הסובל מנכות. "בסך הכל יש בישראל 150 ילדים נכים הזקוקים לסייעת צמודה - 15 מהם אינם הולכים לבתי-הספר", הסבירה אזרזר. "מדובר בחיים ומוות, אם לא תהיה סייעת צמודה, אשר תטפל ותשגיח על הילד במשך כל יום הלימודים. לצערנו משרד החינוך משתמש ברשויות המקומיות על-מנת להגיש כתבי אישום נגד ההורים, במקום לפתור את הבעיה".

 

עשרות המפגינים הפגינו שלטים שעליהם נכתב, בין השאר: "אני צריך לנשום, אל תקחו ממני את הסייעת, ו"משרד החינוך: ילדים נכים שווים פחות".

 

המפגינים קראו לשרת החינוך להתפטר מתפקידה. עם המפגינים נמנים שלושה מחברי מועצת ראש-העין מתי יצחק, אלונה דרוקולן ושרי סלע. סלע אמרה ל-ynet כי המועצה אישרה ברוב קולות תקציב לצורך סייעת צמודה לשלומי מהצרי, אך ראש העירייה לא מכבד את החלטת המועצה. "תקציב עיריית ראש-העין הינו 200 מיליון שקל. עלות סייעת צמודה לילד שבאמת זקוק לכך היא פעוטה ביותר", אמרה סלע.

 

העירייה: משרד החינוך שינה את הנוהל

מעיריית ראש-העין נמסר בתגובה: "החלטת האופוזיציה שעברה אינה עומדת בקריטריונים הקבועים בחוק, אינה שיוויונית ולמעשה לא ניתן לפעול על פיה, נוכח נהלי משרד החינוך".

 

עוד מסרה דוברת העירייה: "המדובר באב שזכה לסיוע רב מצד המערכת העירונית. האב מתלונן למעשה על נוהל חדש של משרד החינוך שבמסגרתו לא מאפשרים יותר סייעות אישיות צמודות לתלמידים. העירייה מצרה על מהלכיו של האב והחלטתו שלא לשלוח את התלמיד לביה"ס, בכך עבר למעשה האב על חוק חינוך חובה".

 

ממשרד החינוך נמסר כי "מדיניות המשרד הינה לעבור מסייעת אישית לסיוע אישי, ובמסגרת זו ניתנים תדרוכים מסודרים לצוות הכיתתי באמצעות מומחי התחום,

 הן בתחום ההוראה והן בתחום הטיפול. מנתונים שנאספו במשרד עולה כי כ-90% מההורים מרוצים מהמעבר".

 

אשר למקרה של מהצרי, אומרים במשרד החינוך "כי האב נתבע על ידי הרשות המקומית ולא על ידי משרד החינוך, שכן הרשות הוסמכה על פי חוק לאכוף את חוק חינוך חובה. בעניין זה המשרד יפעל בכפוף להמלצות בית המשפט. למשפחה הוצע להמשיך ולקבל סיוע צמוד על ידי מספר חברי צוות חינוכי אשר יתודרכו באופן מקצועי לעבוד עם התלמיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלומי מהצרי
צילום: רענן בן צור
הפגנת ההורים בפ"ת
צילום: רענן בן צור
מומלצים