שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הפסד ל"ירוקים": שדות ים יתרחב על חשבון החוף

מפלגת "הירוקים" התנגדה להחלטה לאפשר לקיבוץ שדות ים להרחיב 48 בתים על חשבון רצועת החוף הסמוכה. עמדתה התקבלה תחילה - אך כעבור ארבעה חדשים התקיים דיון חוזר והיא נדחתה. נציג "הירוקים": חוק שמירת הסביבה החופית אינו יותר מהצהרה; הוא אינו באמת מגן על החוף. פרקליט הקיבוץ: הבנייה לא תפגע בחוף

בתי קיבוץ שדות-ים יוחלו להתרחב על חשבון רצועת החוף הסמוכה - כך החליטה השבוע המועצה הארצית לתיכנון ובנייה.

 

ההחלטה הופכת החלטה של ועדת הערר של המועצה, שקיבלה באוגוסט את עמדת מפלגת "הירוקים" בנושא, וקבעה שאין לקיבוץ זכות לחרוג אל מעבר לתחום 100 המטרים מקו המים, שנחשב לתחום בו אסורה בנייה בחוק.

 

"הירוקים" הגישו את התנגדותם להחלטת המועצה מסוף 2006 שקבעה כי לקיבוץ יותר להרחיב 48 בתים עד להיקף בנייה של כ-200 מטרים רבועים כל אחד, ולחרוג לתוך רצועת החוף. "הירוקים" טענו, באמצעות עו"ד אריאל יונגר, כי אישור תוספת הבנייה מנוגדת לחוק שמירת הסביבה החופית, וכי מדובר בפגיעה חמורה בתועלת ובהנאת הציבור מהחוף.

  

ועדת הערר קיבלה, כאמור, את עמדת "הירוקים" אך כארבעה חודשים לאחר מכן עתר הקיבוץ לבית המשפט המחוזי בחיפה. בעקבות עתירה זו החליט חבר ועדת המשנה לעררים, דורון דורקמן, לבקש דיון חוזר בנושא במועצה הארצית. במפלגה טוענים כי בקשתו זו הוגשה באיחור רב וחרגה מהזמן שמותר לקביעת דיון חוזר - שבעה ימים בלבד.

 

"חוק החופים אינו יותר מסתם הצהרה"

בשיחה עם ynet הבהיר דרור עזרא, רכז תחום ים וחופים במפלגה, כי "הציבור מאבד אט אט את אמונו בחוק לשמירת הסביבה החופית". לדבריו, מאז נחקק החוק הוכח במספר הזדמנויות שונות כי אין ביכולתו להגן על חופי ישראל. "ארבע שנים לאחר חקיקת חוק החופים, הוכח שהוא אינו יותר מסתם הצהרה וחופי ישראל ממשכים להיגזל", הדגיש.

 

עזרא מתח ביקורת חריפה על מה שהוא מכנה "הפעלת לחצים פוליטיים למען קבלת יהלומי נדל"ן נדירים". עו"ד יונגר, שייצג את המפלגה, אמר ש"ההחלטה לקיים דיון היא בעייתית במיוחד, ואנו מתכוונים לתקוף אותה משפטית. ברגע שנקבל את הנוסח נשקול אם לעתור בצורה כוללת על כל החלטה".

 

עו"ד אודי פנחס, המייצג את קיבוץ שדות ים, תקף בשיחה עם ynet את עמדת "הירוקים" וכינה אותה פופליסטית. "התוכנית להרחבת 48 הבתים האלה היא תוכנית שמשמעותה דאגה לרווחת התושבים. בתים אלו קיימים מזה עשרות שנים וכל מה שהתוכנית הזו מאפשרת להם זה להרחיב את שטח מגוריהם עד לשטח של 160 מטרים – כמו שאר בתי הקיבוץ".

 

פנחס ציין כי "לא מדובר בבנייה חדשה בתחום ה-100 מטרים אלא בהרחבה של הקיים, ולא תהיה פגיעה בסביבה החופית... המשחק של 'הירוקים' הוא פופוליסטי. אנחנו לא מנסים לגנוב את חוף הים ויש אבחנה ברורה בין הבתים לבין רצועת החוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורחב בכל-זאת. קיבוץ שדות ים
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים