שתף קטע נבחר

דרישה: לפרק את סוכת האבלים של המחבל מי-ם

בפניה למפכ"ל המשטרה ולשר לבטחון פנים טען ח"כ גלעד ארדן כי "לא יתכן שממשלת ישראל תאפשר לחלוק כבוד בשטחה לרוצח שפל ובזוי". מנגד, טענו חברי הכנסת הערבים כי אנשי הימין מנצלים כל הזדמנות כדי להאשימם בבגידה. מפקד מחוז ירושלים: עצרנו 8 אנשים במסגרת חקירת הפיגוע

סוכת האבלים עדיין עומדת. חבר הכנסת גלעד ארדן (ליכוד) דרש הערב (שבת) מהמשטרה לפרק את סוכת האבלים שהוקמה לזכרו של המחבל שביצע את הפיגוע בישיבת "מרכז הרב" בירושלים, ורצח שמונה מתלמידי המוסד. מוקדם יותר אסרו הרשויות בירדן על קרובי משפחתו של המחבל להקים סוכה דומה בשטחם.

 

 

ארדן פנה הערב למפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן ולשר לבטחון פנים, אבי דיכטר, בדרישה לפרק לאלתר את סוכת האבלים של משפחת המחבל שביצע את הפיגוע. "לא יתכן שממשלת ישראל תאפשר לחלוק כבוד בשטחה לרוצח שפל ובזוי, ולעטר כבוד זה בדגלי חמאס וחיזבאללה הקוראים להשמדתה", אמר.

 

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב אהרון פרנקו, גילה כי המשטרה עצרה שמונה חשודים במסגרת חקירת הפיגוע. בהתייחסו למחבל שביצע את הפיגוע, אמר בראיון בערוץ 2: "הערכתנו היא שהוא תכנן את הפיגוע ותצפת על האזור, לא ידוע כמה זמן".


ביתו של המחבל במזרח ירושלים (צילום: AFP) 

 

ח"כ דב חנין (חד"ש) התייחס לקריאות לפרק את סוכת האבלים ואמר בשיחה עם ynet כי הוא מתנגד באופן עקרוני לעונשים קולקטיביים. "מי שמבצע עבירה צריך לקבל עונש. אני לא חושב שעונשים על בני משפחה ועל קרובי משפחה זו דרך נכונה להתמודד עם בעיות", אמר.

 

אתמול דרש חבר הכנסת זבולון אורלב (מפד"ל) משר הפנים, מאיר שטרית, לשלול לאלתר את אזרחותם של בני משפחת המחבל ולגרשם לעזה. "דגלי חמאס סביב ביתו של הרוצח בירושלים מעידים על כך שמדובר במשפחת מחבלים", אמר אורלב.  

 

מנגד, טענו חברי כנסת ערבים כי חברי כנסת מהימין מנצלים את ההזדמנות כדי להתנגח בציבור הערבי כולו. "איתם וליברמן הם פשיסטים ששמו להם למטרה להתנפל על האזרחים הערביים", טען חבר הכנסת אחמד טיבי בשיחה עם ynet, בעקבות אמירותיהם הבוטות של חברי הכנסת שונים על רקע הפיגוע. 

 

"ליברמן ואיתם מתנפלים על הערבים"

"הדבר המפתה הוא לומר שמדובר באנשים מטורפים וחולי רוח, כמו איתם וליברמן, אבל לא כך הם פני הדברים. מדובר בפשיסטים על פי כל הגדרה, ששמו להם למטרה להתנפל על האזרחים הערבים ומנהיגיהם לרבות הח"כים הערבים, שתמיד התנגדו לפגיעה באזרחים בו בזמן ששני אלה הסיתו להרג, רצח ושפיכות דמים", אמר טיבי.

 

טיבי התייחס לדברי ההספד שנשא חבר הכנסת אפי איתם במסע הלוויה של נרצחי הפיגוע בישיבת "מרכז הרב" בירושלים, בו טען כי חברי הכנסת הערבים הסיתו לביצוע פיגועים בהפגנת הענק שערכו במחאה על פעולת צה"ל בעזה. "לפני יומיים דיברתי בצורה חריפה על חברי הכנסת הערבים הבוגדניים שהתנחלו בתוך כנסת ישראל. הם באו אז מההפגנה באום אל פחם שם אמרו 'השאהידים של עזה - תנוחו, אנחנו נמשיך את העבודה'.

 

"עכשיו אנחנו רואים לזוועתנו שזאת הייתה תוכנית מבצעית. הם התכוונו למה שהם אמרו: הרוצח של אתמול עם תעודהת זהות כחולה, אזרח מדינת ישראל, אין לי ספק שמה שקרה באום אל פחם נתן לו השראה, נתן לו ביטחון, נתן לו כיוון ולגודל הזוועה הוא כנראה לא האזרח היחיד שנושא תעודת זהות של מדינת ישראל ומוכן לרצוח את אזרחיה ואותה", טען.

 

לטענת טיבי, לא מדובר בפעם הראשונה שחברי כנסת מהימין יוצאים בהצהרות קיצוניות נגד הציבור הערבי ומנהיגיו. "איתם ננזף על ידי הרמטכ"ל בזמנו בשל שימוש יתר באלימות נגד אזרחים, וליברמן קרא להעמיד אותנו מול כיתת יורים ולטרנספר את תושבי המשולש. לא אלה הם אבירי המוסר, אלא נושאי דגל המוות והשכול. באירופה שני אלה היו מוקצים ומוחרמים כאנשים קיצוניים ומסוכנים דוגמת לה-פן, ז'ירינובסקי והיידר", הוסיף.

 

"דבר אחד צריך להיות ברור, אנחנו אזרחי מדינת ישראל, בני העם הערבי הפלסטיני, מעולם לא שדדנו קרקע של אחרים ולא קראנו להרג ורצח. שני אלה מתגוררים מחוץ לגבולות מדינת ישראל על אדמה

שדודה ושטח כבוש. אני בז למהגרים פשיסטיים שזכות קיומם הפוליטית היא התקפה ועוד התקפה על עשרים אחוז מהאוכלוסיה וקריאה לגירושם" הוסיף.

 

לדבריו, המתקפה מימין לא תשפיע על המגזר הערבי בישראל. "השיירה שלנו תמשיך לצעוד קדימה מול הנביחות של אנשים המסכנים לא רק אותנו אלא את החברה הישראלית כולה ועל כך דרושה אמירה של השפויים בקרב הרוב היהודי שאמורים לבלום את מסע השיסוי של הפאשיזם הישראלי, כי אחרת השתיקה של המחנה השפוי תתפרש ככניעה".

 

גם עמיתו לסיעה של טיבי, ח"כ טלב א-סאנע, הגיב על הדברים ואמר כי "תפישתו של איתם מסוכנת לישראל יותר מאשר הגרעין האיראני, שכן היא שוללת כל סיכוי לדו קיום בשלום ומעמידה את האזור במשוואה – אנחנו או הם".

 

יצוין כי המתיחות בעקבות הפיגוע בקרב הציבור הערבי-ישראלי קיבלה את ביטויה המכוער גם בשני משחקי כדורגל של ליגת העל. ביום שישי צעקו אוהדי קבוצת אחי נצרת במהלך דקת הדומיה בתחילת המשחק נגד הפועל פ"ת, והעדיפו לחגוג ביציעים. הערב (שבת) ארעה תקרית דומה במשחק של בני סכנין נגד מכבי נתניה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס אמנון מרנדה ואבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
ארדן. לפרק מיד את הסוכה
צילום: ניב קלדרון
חנין. ללא עונש קולקטיבי
צילום: חגי אהרון
טיבי. שלא יטיפו מוסר
צילום: חגי אהרון
צילום: גיל יוחנן
איתם. הערבים הסיתו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים