שתף קטע נבחר

בוש: וטו על חוק האוסר עינוי חשודים בטרור

בנאום הרדיו השבועי שלו הודיע נשיא ארצות הברית כי החליט שלא לאשר הצעת חוק האוסרת שיטות חקירה של חשודים בטרור הנחשבות עינויים. "החוק ימנע מאיתנו את אחד הכלים היעילים במלחמה נגד הטרור", טען. ארגוני זכויות אדם: "בוש יירשם בהיסטוריה כ'נשיא העינויים'"

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, הודיע כי החליט להטיל וטו על חקיקה שתמנע מסוכנות הביון האמריקנית (CIA), להשתמש בשיטות חקירה המפעילות לחץ פיזי על חשודים בטרור.

 

בנאום הרדיו השבועי שלו טען בוש כי שיטות החקירה של ה-CIA מונעות התקפות טרור, ומצילות את חייהם של אזרחים אמריקנים. "הצעת החוק שהגיעה לידי תמנע מאיתנו את אחד הכלים היעילים ביותר שברשותנו במלחמה נגד הטרור, ולכן פסלתי אותה", אמר.

 

לחוק, שקיבל את אישור בית הנבחרים בחודש דצמבר האחרון ואושר גם בסנאט בחודש שעבר, היה דרוש אישורו של הנשיא. עם זאת, הנשיא סבור כי אין צורך בשינוי מתכונת החקירה הנוכחית."זו לא העת עבור הקונגרס לנטוש שיטות שהוכיחו את עצמן בשמירה על ביטחון אמריקה", אמר בוש.

 

על פי ההצעה החדשה, אמור היה החוק לשרטט נהלים ברורים בנוגע לשיטות החקירה המותרות. החלטתו של בוש זכתה לגינוי מצד תומכי החוק, שטענו כי הוא ישמר את יכולתה של ארצות הברית לאסוף חומר מודיעיני חשוב ואף יעלה את רמת המוסר הלאומית.

 

יושבת ראש בית הנבחרים, ננסי פלוסי, אף הצהירה כי חברי הבית הדמוקרטים יפעלו כדי לעקוף את הוטו שהטיל הנשיא. "בסופו של דבר, היכולת שלנו להנהיג את העולם תלויה לא רק ביכולתנו הצבאית, אלא גם בסמכותנו המוסרית", טענה.

 

גם הסנאטור ג'יי רוקפלר, יושב ראש ועדת המודיעין בסנאט, טען כי ספק אם שיטות החקירה הנוכחיות מסייעות יותר מאחרות במלחמה בטרור. "אין שום מידע שהגיע לידיי המצביע על כך שאינפורמציה שנגבתה מחשודים באמצעות שיטות חקירה כאלה הוביל לסיכול איום טרור מיידי. בנוסף, לא שמעתי דבר שגורם לי לחשוב שאת המידע שהושג מנחקרים בטכניקות האלה לא ניתן לחלץ מהם בשיטות חקירה רגילות", טען.

 

המתנגדים: ארה"ב תמשיך לבצע מעשים בלתי-אנושיים

ארגוני זכויות האדם האמריקנים התרעמו אף הם על החלטת הנשיא. "הווטו שהטיל הנשיא שולח מסר לעולם שלמרות התנגדות הקונגרס, ארה"ב תמשיך לבצע את המעשים הלא-אנושיים ומחרידים האלה, כשלמעשה אנו צריכים להיות מאוחדים בקריאתנו להפסיק את העינויים וההתעללות. אף אחד לא נמצא מעל לחוק – גם לא הנשיא", טען אנתוני רומרו, מנכ"ל האגודה האמריקנית לזכויות האזרח.

 

ג'ניפר דסקל, יועצת בכירה לענייני מלחמה בטרור בארגון זכויות אדם טענה כי ההחלטה תיזכר תמיד לרעתו של בוש.

"הנשיא בוש יירשם בהיסטוריה כ'נשיא העינויים'. הוא התעלם מרוב בקונגרס על מנת להמשיך ולאפשר את שיטות החקירה האלה, שכל בר-דעת יכנה עינויים", טענה.

 

שיטות החקירה של ארגון ה-CIA עלו לאחרונה לכותרות בעקבות פרשת השמדת קלטות שתיעדו עינויים שעברו עצירים שנחקרו על ידי חוקרי הארגון. הפרסום על השמדת הקלטות, שצולמו בשנת 2002, עורר סערה ציבורית בארצות הברית. ועדת המודיעין בסנאט האמריקני הודיעה כי היא תחקור את הפרשה. חלק מהמבקרים חוששים כי בקלטות תועדו עינויים, האסורים על פי החוק האמריקני והבינלאומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בוש. שיטות שהוכיחו עצמן
צילום: AP
פלוסי. תפעל לביטול הוטו
צילום: איי פי
מומלצים