שתף קטע נבחר

דיל: 18 מאחזים תמורת בנייה בגושים

ל-ynet נודע כי בדיון שנערך לפני שבועיים במשרד הביטחון, הוצעה למתנחלים עסקה: 18 מאחזים לא-חוקיים יפונו בחודשים הקרובים, ובתמורה כבר החלו לעלות על הקרקע יחידות דיור חדשות בגושי ההתיישבות, שגם לפי ברק - "בכל הסכם עתידי יהיו חלק בלתי נפרד מהסדר". מועצת יש"ע: "היינו מוכנים לסיכומים מרחיקי לכת - אבל לא חולמים אפילו על פינוי מאחזים"

פירוק מאחזים תמורת חידוש הבנייה בגושי ההתנחלויות - זהו ה"דיל", שהציע לאחרונה משרד הביטחון לראשי המתנחלים.

 

ל-ynet נודע כי במסגרת העסקה, אמורה המדינה לפנות בזמן הקרוב 18 מבין 24 המאחזים הלא-חוקיים, אשר עלו על הקרקע אחרי 2001. מן הצד השני כבר החלו להיבנות יחידות דיור חדשות בגוש עציון, בשכונה 7 במעלה אדומים, באגן האיילות שבגבעת זאב, בשכונת נוימן באריאל וכן באלקנה ובאפרת.

 

בלשכתו של שר הביטחון, אהוד ברק, אומרים כי הפרטים סוכמו בדיון

 שנערך ביום ראשון לפני שבועיים, בהשתתפות נציג ממועצת יש"ע. נכחו בו השר עצמו, סגנו מתן וילנאי, מנכ"ל המשרד פנחס בוכריס, הסמנכ"ל ויקטור ברגיל, עוזר השר להתיישבות איתן ברושי, יועצים משפטיים ועוד. על ה"דיל" מסר ברק גם לראש הממשלה אולמרט ולשרת החוץ לבני.  

 

לאחרונה הודיע ראש הממשלה על הקפאת הבנייה מעבר לקו הירוק, בכלל זה בגושי ההתיישבות הגדולים. כל בנייה, לפי ההנחיה החדשה, מותנית באישורו ובאישור הריבון בשטח - שר הביטחון, לפי החוק. במשרד הביטחון ביקשו לבדוק, כיצד ניתן לחזק את גושי ההתיישבות הגדולים מבלי לפגוע במרחב התמרון של הממשלה בשיחות עם הפלסטינים, וכן מבלי להפר את ההתחייבויות שנטלה על עצמה ישראל בוועידת אנאפוליס ובהסכמים הקודמים. 

 

הדיון נערך לאחר שורה של מגעים עם נציגי המתנחלים, שהחלה

עוד קודם לביקורו של הנשיא בוש בארץ. במסגרת הדיונים העלו אנשי יש"ע את הדרישה לחיזוק הגושים. המדינה מצידה ביקשה שהמאחזים - ובהם מיגרון, שאת פינויה הבטיחה לאחרונה שוב בבג"ץ - יפונו בלא אלימות.  

 

"חשוב לפעול על פי המדיניות המכתיבה בראש ובראשונה חיזוק והתעצמות של גושי ההתיישבות, אשר ברור שבכל הסכם עתידי יהיו חלק בלתי נפרד מהסדר", אמר ברק למשתתפים בדיון. בלשכתו הבהירו: "שר הביטחון יוסיף לפעול מהצד השני של המשוואה לפינוי מרצון של מי שאינו מתגורר בגושי ההתיישבות הגדולים, ולפינוי המאחזים הבלתי חוקיים עליהם הצהירה ישראל שיפונו. קיימת הידברות מתמשכת עם ראשי יש"ע בנושא מאחזי אלה".

 

הפרטים על הבנייה המחודשת באותם גושי התנחלויות לא פורסמו במהלך ביקורה האחרון של קונדוליזה רייס באזור, וכנראה לא בכדי. כעת, בעקבות הפרסום, תיאלץ שרת החוץ לבני להסבירם במהלך ביקורה בוושינגטון, לשם היא יוצאת הלילה. 

 

במועצת יש"ע מכחישים כל סיכום בנושא: "לא היה ולא נברא, אף אחד לא חולם לפנות מאחזים", אמר ל-ynet יו"ר המועצה דני דיין. לדבריו, "יכול להיות שזה מה שרוצים במשרד הביטחון, אבל בוודאי שלא נקבל עמדה שכזו בתמורה לבנייה בגושי ההתנחלויות. הדבר היחיד שנכון הוא שאנחנו נמצאים במגעים עם משרד הביטחון על הסדר כולל בסוגיית המאחזים, על פיו המאחזים הנמצאים על אדמת המדינה יישארו במקומם, ואילו באותם המקומות בהם יתברר שיש בעיות של זכויות על הקרקע - נוכל לדבר על העתקה למקומות אחרים".

 

במכתב לשר הביטחון, ששיגרו דיין ועמיתיו למועצה בעקבות הפרסום ב-ynet, הם זועמים: "למרות הקושי העצום שהיה כרוך מבחינתנו, באנו לשיחות בידיים נקיות ומתוך נכונות לקבל סיכומים מרחיקי לכת. אנו רואים בחומרה את התנהגות אנשי משרדך, הפוגעת באמון ובניהול הרציני של השיחות בין הצדדים. אין אנו יכולים בשום אופן לקבל סוג כזה של ניהול משא-ומתן. אם בדרך זו הינך חושב ליצור אמון עם הנהגת המתיישבים, אינך אלא טועה".

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מאחז ליד יצהר
צילום: עמית שאבי
מומלצים