שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס

  יוסי שריד: "מי שאינו תורם - שיעבור לקצה תור המנותחים"

  יוסי שריד התייחס לנושא תרומת האברים כאל מובן מאליו, עזר לאנשים להגיע אל ההשתלה המיוחלת, הכיר חברים שהמתינו ועברו השתלות, אבל רק כשח"כ אריה אלדד הניח בפניו את הטופס, חתם בעצמו על כרטיס אָדי. "שכל מי שיכול יחתום בעצמו, יביע את נכונותו ובכך ישמש דוגמה צנועה לחוג מכריו ומרעיו"

  החתימה

  חתמתי על כרטיס אָדי לפני שבע שנים.

   

  ההתלבטות

  טרם החתימה על כרטיס אָדי לא היו לי שום התלבטויות.

   

  הגורם

  יום אחד לפני שבע שנים ניגש אלי ח"כ אריה אלדד, שלמרות המרחקים הפוליטיים בינינו אנחנו עובדים בידידות, והחתים אותי על כרטיס אָדי. לא חתמתי קודם כי לפעמים אנחנו לא עושים דברים שנראים לנו מובנים מאליהם. יכולתי לחתום עשר שנים קודם, שלושים שנה קודם או עשר שנים אחר כך. הוא בא עם הטופס אז חתמתי, אם היו באים קודם הייתי חותם קודם.


  הייתי דוחה תרומה ממי שמסייג את תרומתו. יוסי שריד (צילום: עופר עמרם)

   

  התגובות

  אצלנו זה דבר מובן מאליו, זה לא איזה עניין גדול. זה ברור מבחינתנו ומבחינת כל האנשים שסובבים ומכירים אותי, ככה שזה לא סנסציה.

   

  פגשתי בחולה

  פגשתי באנשים שעברו השתלות, יש לי ידידים שעברו השתלות. הייתי מעורב יותר מפעם אחת במאמצים לשלוח אנשים למדינות אחרות כדי שיעברו השתלות ואני יודע כמה זה מסובך. קודם כל, בהרבה מקרים אנשים צריכים לנסוע למרחקים, ובכך כרוכות הוצאות אסטרונומיות ושיבוש מוחלט של חיי המשפחה. בשנים האחרונות גם אין נכונות יוצאת מן הכלל במדינות אחרות להשתיל אברים, כי גם שם יש מצוקה יחסית ומכיוון שישראל לא תורמת את חלקה למאמץ הכללי אז המחויבות להשתלות לאזרחים ישראלים היא פחותה.

   

  חותמים עכשיו:

   

  פרויקט תורמים לחיים:

 1. מתלבטים? היכנסו לפורום אדי ב-ynet

   

  כולנו שווים

  זה נראה לי דבר כל כך מפלצתי, שאם מישהו מתנה את תרומתו בתנאי שלא תינתן לערבים, הייתי דוחה את ההתנדבות שלו. זה מעורר בי מידה עצומה של מיאוס. לא הייתי רוצה לחיות בעולם שהאנשים בו לא תורמים לזולתם רק משום שהם ערבים או יהודים. היו הרבה מקרים שערבים תרמו אברים ליהודים ויהודים יכולים לתרום לערבים, אם זאת תהיה הנורמה אז כל המבצע כולו, שכרו בצידו. מי שמתנה בכך את תרומתו, אז מן הראוי לוותר על חתימתו.

   

  התרומה והדת

  יכול להיות שהאנשים המסתייגים מסיבות דתיות צריכים להיות אחרונים כאשר הם יהיו זקוקים לתרומת אברים. יכול להיות שאז הם יבינו את מה שהם לא מבינים בדרך הטבע. לרבנים יש תפקיד מכריע, לו היו מסבירים לאותו הציבור שזהו מקרה מובהק של פיקוח נפש. הרי פה מדובר בהצלת חיים באופן הממשי והמוחשי ביותר,

   אם זה לא פיקוח נפש, מהו פיקוח נפש? "כל המקיים נפש אחת כאילו קיים עולם מלא", אלה הם ציוויים מאוד חשובים מקדמת דנן.

   

  מילה לספקנים

  אני לא מאמין בהטפות, אם אנשים מבוגרים שכבר היו צריכים לעמוד על דעתם לא מבינים את החשיבות במתן המשמעות היחידה שאפשר לתת למוות, שהיא הצלת חיים. במליצות אנחנו טובים תמיד, להגיד 'במותם ציוו לנו את החיים', וכל מיני קלישאות שדופות וחלולות, וכאן יש באמת הזדמנות למלא את המליצות במשמעות ובתוכן. מי שלא השתכנע עד היום, אני מטיל ספק אם ישתכנע בעתיד. במקום להטיף, כל מי שיכול יחתום בעצמו, יביע את נכונותו ובכך ישמש דוגמה צנועה לחוג מכריו ומרעיו.


  רוצים לראות מי עוד חתם על כרטיס אדי ומפציר גם בכם להציל חיים? לחצו כאן  


 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תרומת אברים היא המשמעות היחידה שאפשר לתת למוות
  צילום: עופר עמרם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים