שתף קטע נבחר

עמוס עוז: "השמאל יכול לנצח בבחירות הבאות"

בכנס תמיכה במועמדותו של חיים אורון לראשות מרצ, קרא הסופר להיענות לאתגר ולהראות "שיש קשר בין הכיבוש לעוני". שולמית אלוני: "הממשלה לא מייצגת את העם, כי ש"ס מובילה הכל". אורון: "איננו רק מפלגת השלום"

''השמאל החילוני היוני עומד בפני שעת הכושר שלו: אפשר לנצח בבחירות הבאות כי יש בשלות" - כך אמר אמש (א') הסופר עמוס עוז בכינוס תמיכה במועמד לראשות מרצ, ח"כ חיים (ג'ומס) אורון, באולם "צוותא" בתל-אביב. הבחירות הפנימיות לראשות המפלגה אמורות להתקיים ביום שליש הבא, 18 במארס, בהן יתמודד אורון מול ח"כ זהבה גלאון וח"כ רן כהן.

 

"האתגר הגדול זה לשכנע ציבורים שיש קשר בין הכיבוש לעוני", הוסיף עוז,

 "אחד נובע מהשני. המצוקה מכרסמת, ויש מדינת מצוקה צפונה ודרומה מגדרה וחדרה. היריב האמיתי שלנו הוא לא הימין ולא דברים אחרים, אלא הוא העייפות והייאוש, תחושה שאין מה לעשות. יותר ויותר ישראלים עייפים ממדינת הימין והמתנחלים, וחשים ש'עד כאן'".

 

עוז הבהיר כי מפלגת העבודה, השותפה בקואליציה של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אינה אלטרנטיבה אמיתית לדעתו, ואמר: "העבודה בראשות ברק היא גוף מתפורר שהשלום לא בראש מעייניו והמצוקה החברתית לא נוגעת בו".

 

לכינוס התמיכה באורון הגיע שורת אמנים ואנשי ציבור, בהם יו"ר מרצ הנוכחי ד"ר יוסי ביילין, ח"כ אבשלום וילן, השרה לשעבר שולמית אלוני, השר לשעבר יאיר צבן, יהונתן ואביב גפן, הזמרת שרון קנטור, הזמר דייויד ברוזה וראשי ארגונים רבים. 

 

אלוני: "המדינה זועקת לתיקון"

דברי ביקורת על מפלגת העבודה השמיעה גם יו"ר מרצ לשעבר. "ג'ומס, בעיניי אתה כבר המנהיג", פנתה אלוני בדבריה לאורון, "המדינה זועקת לתיקון. יושב חכם גדול בעבודה, שרצה להרחיב את סמכויות בתי הדין הרבני, האורתודוקסי והאנכרוניסטי. ברק החל במקרתיזם נגד אמנים ששוחררו בדין, בזמן שחרדים לא מתגייסים לצבא.

 

"מפלגת העבודה היא לא מפלגת העבודה, והממשלה לא מייצגת את העם, כי ש''ס מובילה את כל מה שקורה. חייבים לחזור לעקרונות ולדגל של צדק, חירות ושוויון ברוח הנביאים. אנחנו חייבים לחזור ולדבר על דמותה של ישראל. חייבים לחזק את בג''ץ, ולהזכיר שחופש הביטוי זה בזכותו ולא בזכות הכנסת.

 

"אם דת ולאום חד הם, אין דמוקרטיה. צורך בגיור הוא איוולת. מי שנטמע, נטמע. אל תציקו לאנשים. צריך לתת דגש על האדם. צריך לחזור לחלוציות שאיפיינה אותנו פעם. טוב לחיות כאן גם בלי קפיטליזם-דארוויניסטי", אמרה אלוני.

 

אורון עצמו אמר כי "יש ציבור גדול שמחפש כוח פוליטי שייצג אותו,

 הם לא רוצים את הספינים של ביבי או ברק או את העמדות הקיצוניות של ליברמן, אלא רוצים פוליטיקה של יושר ושל שליחות.

 

"אין לנו אופציה להיות מפלגה של נושא אחד", הדגיש המועמד לראשות מרצ. "נפגשתי עם (מרואן) ברגותי לפני כמה ימים והוא אמר לי: 'ג'ומס, אתה יודע שיש פתרון ואתה יודע מה צריך לעשות'. עם זאת, איננו רק מפלגת השלום, אנחנו מחוייבים לשיקום הסולידריות החברתית ולכינונה מחדש של רשת הביטחון החברתית". בדומה לעוז, אורון ציין כי האויב הגדול של השמאל הוא הייאוש "שפשה במחננו, והתפקיד שלנו הכי חשוב זה להפריח תקווה".


פורסם לראשונה 09/03/2008 21:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
היריב - העייפות והייאוש. עוז
צילום: מאיר פרטוש
צילום: גבי מנשה
תומכת בג'ומס. אלוני
צילום: גבי מנשה
הבחירות בשבוע הבא. אורון
צילום: עופר עמרם
מומלצים