שתף קטע נבחר

"ידיד המשפחה אנס את בתנו חסרת הישע"

בני משפחה מהקריות לא מצליחים להירדם מאז סיפרה הבת, המוגבלת בשכלה, על הסבל שגרם לה ידיד של ההורים. החשוד באונס מכחיש, אך ההורים כבר לא יסלחו: "הוא תכנן את זה מראש. היא אמנם בת 32, אבל למעשה בת 12. זה פשוט כואב"

כבר שלושה ימים שמאיר וטובה (השמות בכתבה בדויים - א.ר) אינם ישנים. במוצאי שבת, סמוך לשעה 3:00 לפנות בוקר, הגיעה ליאת, בתם בת ה-32, ונכנסה למיטתם כשהיא ממררת בבכי אחרי סיוט לילה. החוויה הקשה שעברה עליה ביום חמישי האחרון, שבה אליה בחלום.

 

ביום חמישי הלכה ליאת - הסובלת מפיגור שכלי קל ומתגוררת בבית הוריה באזור הקריות - לדירה ששכרו עבורה ההורים ברחוב סמוך, כהכנה לחיים עצמאיים. מדי יום היא שוהה בדירה השכורה מספר שעות, על מנת לתרגל את עצמאותה.

 

לדבריה, היא דיברה בטלפון עם האיש, ידיד המשפחה כבן 50, שהגיע וליווה אותה לדירה. ליאת מתקשה לספר בצורה רציפה על מה שאירע, אך זוכרת פרטים רבים. "הוא אמר לי שהוא אוהב אותי, ושנוכל לחיות ביחד", היא מספרת. "אמרתי לו שיש לו אישה, אבל הוא אמר שאם אני אעשה לו טוב, הוא ייקח אותי להופעות יחד איתו ולבילויים. האמנתי לו", היא אומרת, "סמכתי עליו. אני מכירה אותו מזמן כבר".

 

על-פי החשד, הידיד הפעיל לחץ על ליאת לקיים עמו יחסי מין והסביר לה שהוא "חייב לגמור". כשסירבה לקיים עמו יחסים - כך חושדת המשטרה על פי עדותה - אנס אותה. כשביקשה שיניח לה, כי היא במחזור, ביצע בה מעשי סדום. עוד אמר לה שאסור לספר על המקרה להורים.

 

"הוא ידע שמדובר בילדה חריגה"

כאשר חזרה ליאת באותו ערב הביתה, לא הייתה היא עצמה. "ראיתי אותה למטה עם הכלבים כשהיא עצובה, עם פרצוף ארוך. מיד הבנתי שמשהו קרה וניסיתי לדובב אותה", שיחזרה האם. "אחרי כמה דקות היא התחילה לספר על מה שקרה בדירה, אבל ממה שסיפרה באותו זמן הבנו רק שהוא נישק אותה ושהיו 'מזמוזים'". האב הנרעש מספר כי התקשר עוד באותו ערב לידיד, ודרש ממנו שלא להיפגש יותר עם בתו.

 

רק למחרת בבוקר, לאחר שהאם חקרה ודרשה, גילתה להם הבת כי נאנסה. בני המשפחה מיהרו לבית החולים, שם אוששה בדיקה רפואית את טענותיה של הבת. במקביל, הוגשה תלונה במשטרת זבולון. חוקרי המשטרה מיהרו לבית שם בוצע על-פי החשד המעשה, ואספו ראיות שנשלחו למעבדות בירושלים ובתל-אביב.

 

"כואב לי מאוד על הבגידה של הבנאדם הזה", אומר האב, "זה אדם שהיה מבאי ביתנו, שהזמנו אותו להופעות בפני ליאת וחבריה (האיש מופיע בערבי שירה בציבור - א.ר.). הוא ידע בדיוק באלו אנשים מדובר, הוא ידע שמדובר בילדים מוגבלים. אני לא מצליח להבין את זה, מה הוא עשה אצלה בבית? הרי הוא יודע שהיא ילדה חריגה.

 

"הוא תכנן את זה מראש, וביצע את מה שתכנן. אחרת בשביל מה באת אליה הביתה? מה יש לך לחפש שם? היא אמנם נראית כמו אישה בת 32, אבל למעשה מדובר בילדה בת 12. זה פשוט כואב". כשהוא משחזר את הלילות הקשים מאז, בהם ליאת מתעוררת מסיוטי לילה בבכי, גם הוא נשבר, ושניהם בוכים זה על כתפי זו.

 

"צריך להפסיק עם הסלחנות, גם בלי עדות בבית המשפט"

מאז המקרה התכנסו בני המשפחה בדירתם בקריות. שני האחים, ההורים וקרובי משפחה נוספים מחבקים את ליאת בלי הרף, מחבקים האחד את השני, מנסים להתחזק ולמצוא נחמה.

 

האם מבקשת למצות את הדין עם החשוד, אך ניסיון העבר לימד אותה שלא תמיד נוטה החוק לצידם של החלשים. "גם ככה זו אוכלוסייה חלשה ובעייתית, שנופלת בין הכיסאות. אלה אנשים שבקושי מצליחים לגרד עוד שבב של עצמאות, של יכולות להתמודד, ובא בנאדם כזה, ובלי שום מחשבה גוזל מהם גם את המעט הזה. באיזו זכות הוא פוגע בה בצורה שכזו?".

 

האם ביקשה להעביר מסר למערכת החוק: "צריך להפסיק עם הסלחנות. לאנשים האלה (המוגבלים, א.ר) אין שיקול דעת במקרה כזה, זה בכלל לא משנה אם מקרה כזה היה בהסכמה או לא, ובמקרה שלנו לא מדובר בהסכמה. זו פגיעה בחסרי ישע וכך המערכת צריכה להתייחס לכך, בלי לצפות שאנשים כמו הבת שלי יעלו לדוכן העדים ויעידו".

 

את התלונה הגישו ליאת והוריו ביום שישי. חוקרי משטרת זבולון תשאלו אותם על האירועים בדירה. בשבת לפנות בוקר הגיעו השוטרים לעצור את החשוד במעשה. האיש, נשוי ואב לילדים, הכחיש את המיוחס לו מכל וכל. לדבריו, הצעירה שהתלוננה היא שהטרידה אותו בטלפונים השכם והערב, כשהיא מבקשת ממנו להצטרף להופעותיו.

 

פרקליטת החשוד: הוא היה זה שהעמיד לה גבולות

במוצאי שבת הובא החשוד בפני שופט בבית משפט השלום בקריות. חוקרי המשטרה טענו בדיון כי הצעירה הצביעה על אפיונים גופניים ספציפיים של החשוד, וכן כי בדירתה נמצאו ממצאים ביולוגיים שנשלחו לבדיקת מעבדה. עו"ד תמי אולמן, המייצגת את החשוד, ציינה בבית המשפט כי אם היה שמץ של אמת בטענות, יכול היה החשוד להימלט מיד לאחר שיחת הטלפון מאביה של הצעירה.

 

עוד ציינה כי מזה 30 שנה מפעיל החשוד קפיטריה בבית ספר, ומעולם לא התקבלה עליו כל תלונה. בשיחה עם ynet הדגישה ע"ד אולמן: "היא נהגה להטריד אותו בטלפונים, כדי שייקח אותה להופעות וביקשה את קרבתו. הוא דווקא היה זה שהעמיד גבולות והבהיר לה שלא ייתכן ביניהם שום קשר".

  

השופט אליעזר שחורי סבר כי יש מקום לשחררו בערבות גבוהה, אולם המשטרה ערערה על ההחלטה - ומעצרו הוארך אתמול (יום ב') ביומיים נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(אילוסטרציה)
צילום: liquidlibrary
עו"ד תמי אולמן
צילום: ודים דניאל
מומלצים