שתף קטע נבחר

פנייה לח"כים: עצרו האפרטהייד בקווי המהדרין

יושבת ראש "קולך" שיגרה מכתב לחברי הכנסת וביקשה מהם לפעול נגד ההפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים הציבוריים: "מדובר במעשה קיצוני של אפליה, דיכוי והשפלה המתהדר באצטלה של כשרות למהדרין"

לא מוותרות: חודש וחצי אחרי דיון בג"ץ בעתירה נגד "קווי המהדרין", נקראים גם חברי הכנסת להתגייס למאבק. במכתב ששיגרה אמש (יום א') יושבת ראש ארגון "קולך", רחל קרן, לח"כים היא מכנה את התופעה "אפרטהייד" וטוענת כי "מדובר במעשה קיצוני של אפליה, דיכוי והשפלה המתהדר באצטלה של כשרות למהדרין".

 

במכתבה מתארת קרן הפרדה בין המינים הנעשית בכפייה, שנגררת לעתים גם לאלימות. בעיקר היא דורשת מהח"כים "להשתמש בכל הכלים העומדים ברשותם כדי לעצור את התהליך בראשיתו".

 

את המכתב פותחת יו"ר קולך ברקע הלכתי שלשיטתה מוכיח כי להפרדה "המשווקת כתוספת קדושה" אין כל בסיס בהלכה. מנגד, היא טוענת, ההלכה חוששת דווקא ל"כבוד הבריות" - ובכלל זה לכבודן של נשים - שלשיטות מסוימות "דוחה לא

תעשה שבתורה". הכותבת מזכירה עוד כי חכמי ישראל השוו בין השפלה לשפיכות דמים וקבעו כי "נוח לו לאדם שיפול לכבשן האש ואל ילבין פני חברו ברבים".

 

בהמשך מתארת קרן כי "כאשר נשים מתנגדות לסידור ההפרדה הן זוכות למטר קללות והשפלות, ולעתים מתפתחים העניינים גם לתקיפה פיזית.. נהגי אגד ככלל אינם מתערבים, אפילו במקרים קיצוניים". הכותבת משוכנעת כי הדבר מקשה מאד על הנוסעות העולות לאוטובוס עם ילדים ושקיות קניות, ובהן גם נשים החרדיות "המורגלות להיכנע ללחצים חברתיים מסוג זה".

 

ומה עם הזווית המשפטית? "אין בנמצא הסדר משפטי או תקנות של משרד התחבורה המאפשרות לחברת אגד להגדיר אוטובוסים בין-עירוניים מסוימים כקווים בהם מתבצעת הפרדה בין גברים לנשים", היא טוענת. "סביר להניח שהסדר שכזה ייחשב לבלתי חוקי. האוטובוסים המדוברים גם אינם נושאים שלטים המגדירים אותם כאוטובוסים בהם מתבצעת הפרדה מגדרית".

 

לטענתה, קיימת "הסכמה שבשתיקה" בין אגד לבין הנוסעים החרדים על האפשרות לדרוש מן הנשים לשבת מאחור ולהנחותן כך כאילו המדובר בנוהל רשמי: "נוצרות התארגנויות מקומיות כוחניות שבהם הגברים יוצרים מעין סטטוס-קוו

מקומי לגבי האוטובוס, כשברקע עומד איומם של נציגי החרדים על חברת אגד שאם לא תינתן אפשרות ההפרדה - הם יעדיפו חברות הסעה פרטיות".

 

המרכז לפלורליזם יהודי, שעתר לבג"ץ בנושא, תבע הקמת ועדה שתדון בהסדרים לגבי קווי המהדרין, אך קרן מבהירה כי עמדת "קולך" שונה, והיא מתנגדת נחרצות לכל הסדר שכזה: "לחברה ציבורית כאגד אסור, עקרונית, לתת יד לאפליה זו המהווה מעין הנהגת 'אפרטהייד' בתוככי מדינת ישראל. כל אדם זכאי לנסוע בתחבורה ציבורית באופן חופשי כפי שנראה לו". יו"ר התנועה חוששת ממדרון חלקלק שבהמשכו ייאלצו "גויים" לשבת במקומות נבדלים ואף תיאסר עליהם הנסיעה כלל. "הפרשיות ההיסטוריות ההן טרם נשכחו. בל תהיה ישראל פלטפורמה להפליה דומה על רקע מגדרי", היא מסכמת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גברים מקדימה, נשים מאחורה
קרן. איפה כבוד הבריות?
מומלצים