שתף קטע נבחר

חקלאי הגליל זועמים: אנו חוסכים מים ונענשים

בכנס שקיימו החקלאים במועצה האזורית גליל-עליון נמתחה ביקורת על כוונת רשות המים לקצץ את מכסות המים השפירים ב-27% בשנת 2008. מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל: לא ייתכן שזכויותינו לשימוש במים יהיו נתונות לקיצוץ בשרירות לב. רשות המים: מקורות המים כבר היום כמעט וריקים

חקלאי הגליל העליון זועמים על כוונת רשות המים לקצץ באופן משמעותי את המכסות המיועדות לחקלאות בשנת 2008. לאחרונה פורסם כי בכוונת רשות המים לקצץ את הקצאת המים השפירים לחקלאות ב-27% ולצמצם את המכסה שהיתה נהוגה בחמש השנים האחרונות מ-620 מיליון מ"ק ל-454 מיליון מ"ק בשנה הנוכחית.

 

מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל ויו"ר חברת "חצבני-דן", אחיקם בר-לוי, אמר בדיון שהתקיים הבוקר (ב') במועצה האזורית גליל-עליון, כי "השיטה לפיה רשות המים קובעת את כמות הקיצוץ, משרד החקלאות קובע את מודל הקיצוץ ומשרד האוצר מחליט לא לשלם פיצויים - חייבת להיפסק אחת ולתמיד. אנו דורשים שידברו איתנו בקול אחד, שאחריות הממשלה תהיה כוללת ושלא יהיה מצב שזכויותינו לשימוש במים יהיו נתונות לקיצוץ בשרירות לב".

 

בר-לוי ציין עוד כי ב"אמנת הכבול" (אדמות המחייבות השקייה מתמדת על מנת למנוע פגיעה באיכות מי הכנרת - ח.ע) סוכם עם הממשלה כי לא יתבצע קיצוץ במים. לדבריו, בגליל העליון ישנם 50 יישובים חקלאים המעבדים גידולי שדה ומטעי פרי על שטח של 140 אלף דונם וכי מכסות המים שלהם עומדות נכון להיום על 100 מיליון מ"ק. עוד הוסיף בר-לוי כי בנתונים ששלחה רשות המים ליישובים חלו טעויות רבות ולכן הומלץ לכל המשקים לבדוק היטב את ההודעות על הקיצוץ במכסות.

 

חקלאים שהשתתפו בדיון טענו כי נודע להם שחקלאים אשר לא ניצלו את את מכסות המים שלהם לשנים 2005-6, יסבלו ב-2008 מקיצוץ שמגיע עד ל-70% ממכסת המים שהוקצתה להם בשנת 1989. "אנו מתפרנסים מחקלאות וחקלאות לא יכולה להתקיים ללא מים, לא ייתכן מצב בו חקלאים שחסכו מים למדינה בשנים קודמות ייענשו על כך השנה", אמרו חקלאים.

 

דובר רשות המים אורי שור מסר בתגובה: "כמויות הגשמים בארבעת השנים האחרונות היו מתחת לממוצע הרב שנתי. החוסר במים הולך וגדל ולמרות שאנחנו עדיין בתקופה המוגדרת כחורף, מקורות המים העיקריים של ישראל כמעט וריקים, והמפלסים בהם קרובים מאוד לקווים האדומים התחתונים. ממצב זה, אנחנו אמורים לעבור את כל תקופת הקיץ, ולהתפלל שהמשקעים בחורף הבא יהיו הרבה מעל הממוצע, שכן, אם יהיו כפי שהיו בארבעת השנים האחרונות, או אפילו ממוצעות, מצבנו בשנה הבאה יהיה גרוע אף ממצבנו השנה".

 

לדבריו, "בשל המחסור במים, ומתוך רצון לא להכביד יותר מההכרח, הוחלט לאפשר ירידה מסוימת מתחת לקווים האדומים, מכסות המים לחקלאות קוצצו, והציבור הרחב מתבקש למנוע בזבוז ולהשתמש במים בתבונה, בתקווה שנצליח להימנע מהחרפת הקיצוצים, עד כדי מניעה מוחלטת של השקיית גינות ציבוריות ופרטיות".

 

בהכנת הידיעה השתתף תני גולדשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
מטעים בגליל (ארכיון)
צילום: ניב קלדרון
מומלצים