שתף קטע נבחר

OKcupid – גיקים מוצאים אהבה גם בעברית

סטודנטים לפיזיקה, דוקטורנטיות למדעי המוח וסתם חנונים מתאהבים ב‭,OK Cupid-‬ אתר ההיכרויות הכי משוכלל ברשת. עכשיו יש לו גם גירסה עברית

את מורן פגשתי ב-OKCupid.com‬. לפי הנתונים באתר היו לנו ‭75%‬ התאמה, ואישיות הדייטינג שלי התאימה לזו שלה. לא עברה דקה מתחילת הצ'ט, ומורן שאלה: "אתה קורא ‭."?XKCD‬ כמובן שאני קורא את הקומיקס ‭.XKCD‬ מה שלא מובן מאליו זה שאני אמצא מישהי כל כך מוצלחת, שמבינה את ההומור של קומיקס הגיקים הזה. באותו רגע, יותר משהייתי מאוהב בבחורה, הייתי מאוהב באוקיי קיופיד ששידך בינינו.

 

OKCupid, שהוקם ב‭,2001-‬ הוא אתר היכרויות שאהוב במיוחד על חובבי מחשבים ועל אנשים שמאמינים במציאת בני זוג לפי פילוחים סטטיסטיים מורכבים. במקום הפרופיל המסורתי עם המפרט הטכני של המשתמש — מראה חיצוני, עיסוק ושאיפות ב‭150-‬ מילה — האתר מאפיין את החברים בו בעזרת עשרות מבחנים ושאלות התאמה. במבחנים השונים בוחר המשתמש את התשובה הנכונה ביותר עבורו, ואת התשובה שהיה רוצה לשמוע מבן הזוג הפוטנציאלי. מערכת אוטומטית אוספת את כל התשובות, ומפיקה את המלצות השידוך בעזרת נוסחה מורכבת.

 


 

בניגוד לרוב אתרי השידוכים, השימוש ב-OKCupid הוא חינם, וההכנסות מגיעות מפרסומות טקסט ומבאנרים. החברה לא מוסרת נתונים על הכנסותיה, אך סם יגן, המנכ"ל והמייסד השותף, ציין בעבר שהרווח השנתי של OKCupid עומד על "שבע ספרות‭,"‬ כלומר על כמה מיליוני דולרים.

 

בשבוע שעבר הושקה גרסת הניסוי העברית של האתר, לשמחת סצינת הדייטינג הגיקית בישראל. בדומה לגרסה האמריקנית, גם בישראל השימוש באתר יהיה חינם.

 

מה מחפש אתר היכרויות בינלאומי בארץ כל כך קטנה? בראיון טלפוני מניו יורק מסביר יגן שאחד הגורמים המרכזיים שמשכו את החברה לישראל הוא הפעלתנות העצומה של סצינת הדייטינג ברשת העברית: ‭3,500‬ המשתמשים הישראלים של אוקיי קיופיד, ‭56%‬ גברים ו‭44%-‬ נשים, הם הלאום הפעיל ביותר בה. "היחס של כניסות לתושב גבוה בישראל יותר מבכל מדינה אחרת‭,"‬ הוא אומר בהתלהבות. ליגן יש פרופיל משלו באתר, שם הוא מתוודה, בין השאר, שלא היה יכול להמשיך לחיות ללא אהובתו ג'סיקה, מכוניתו וגבינה צהובה.

 

שיכור בפייסבוק, ייצוגי ב-OKCupid

עברות OKCupid בוצע על ידי סטודנט ישראלי שלומד בניו יורק, וישראלי נוסף שהוטס לשם במיוחד. "זה לא תרגום, זו התאמה תרבותית‭,"‬ מבהיר יגן. על הצד השיווקי והמסחרי של האתר הופקדה החברה הישראלית "קבוצת אתרים‭,"‬ מפעילת הרשתות החברתיות הקטנות Eganu ושין‭.1‬

 

האתר רווי בתוכן גולשים: רוב השאלונים נכתבו על ידי המשתמשים בעצמם. אפשר לפתוח בו בלוג ולכתוב הערות על משתמשים אחרים, ובחודשים האחרונים נוספה גם אפשרות נוסח ויקיפדיה לערוך פרופילים של חברים, בכפוף לאישורם. ובכל זאת, האתר לא מגדיר את עצמו כרשת חברתית.

 

האם סצינת הדייטינג ברשת לא עברה לרשתות חברתיות?

 

יגן: "פייסבוק לא יוכל להיות אתר היכרויות, כי כוחו מגיע מאנשים שאתה כבר מכיר. כשהייתי בקולג' יצאתי עם כמה בחורות, זה לא אומר שהקולג' שלי הוא אתר היכרויות‭."‬

 

אבל פיתחתם יישום פייסבוק. הבנתם בעצמכם ששוק הדייטינג מגיע גם לרשתות החברתיות.

 

"שני המקומות תמיד יהיו נפרדים. הפרופיל שלי ברשת החברתית מאוד שונה מזה שאני שם באתר היכרויות. ברשת החברתית אני אשים תמונה שלי שיכור, עם שמונה בירות, כי החברים שלי יאהבו את זה. אבל באתר היכרויות, זה לא הרושם הראשון שאני רוצה לעשות. הנה בחורה לוהטת שאני רוצה להרשים, והנה השותף האידיוט שלי מהקולג' שאני רוצה לשעשע — אלה שני קהלים מאוד שונים‭."‬

 

הישראלים בדרך

במהותו ובתדמיתו, OKCupid הוא אתר לחנונים. זה עשוי לדחות גולשים שלא יחושו בו בנוח, אבל גם עשוי למשוך גולשים שלא מוצאים את עצמם באתרי היכרויות אחרים.

 

"לא תמצא הרבה סטודנטים לפיזיקה ודוקטורנטיות למדעי המוח באתרי היכרויות רגילים‭," ‬מסביר גלעד רונן ‭(28)‬ מתל אביב, חבר ב-OKCupid יותר משנתיים וחצי וחנון לפי הגדרתו, מאחר שיש לו תואר ראשון בפיזיקה מהאוניברסיטה העברית.

 

כשיגן הודיע בדוא"ל למשתמשים הישראלים שהוא מחפש מפעילים לגירסה העברית, היו שמחו על הצעד, שלדעתם יפגע באופי המיוחד של האתר. במילים פחות מנומסות: הם לא רוצים שכל עם ישראל יעבור לגור בשכונה שלהם.

 

רונן דווקא מרוצה: "יש מחסור חמור בישראלים באתר. בחיפוש אני רואה את אותם אנשים שראיתי לפני שנתיים. אני מקווה שהאתר לא יוצף, אבל ממילא תהליך ההרשמה מסנן החוצה אנשים רבים‭."

 ‬ 

מבחן בעירום

"מי היית מעדיף שיתפוס אותך מאונן — אמא או אבא‭"?‬

 

זו אחת השאלות היותר מפורסמות ב"מבחן אישיות הדייטינג" של OKCupid. יותר ממיליון גולשים כבר עברו את המבחן הזה, שמסווג את המשתמש לאחד מ‭16-‬ טיפוסים גבריים ו‭16-‬ טיפוסי נשיים, כדוגמת "הפלייבוי: נקי. חלקלק. מצליחן" או "הפלייסטיישן: קל להדליק אותך, קשה לנצח אותך‭."‬

 

לצד המבחן הזה, שנכתב על ידי צוות האתר, נמצאים מאות מבחנים שהמשתמשים עצמם תרמו, בהם "מבחן הטוהר המיני‭,"‬ ששואל שאלות כמו "האם אי פעם ביצעת במהלך קיום יחסי מין לפחות שלוש תנוחות בסשן בודד‭,"?‬ ואפילו מבחן "האם היית נאצי‭,"?‬ ש"בודק את עמדותיך ואמונותיך בהקשר הגרמני וקובע האם היית נאצי, או לפחות מעלים עין‭."‬

 

המבחנים הפכו למוקד משיכה לגולשים מזדמנים, שבאים לענות עליהם, ולפעמים מתפתים להירשם. הפיתוי לענות תשובות אמיתיות גדול, מתוך תקווה לזכות בניתוח אישיות מדויק ובסיכוי לשידוך מוצלח. אשר על כן, תשובתי היא: אבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים