שתף קטע נבחר

יותר נשים בכנסת? נתון לבחירת המפלגות

בהצעה חדשה, שמסתמן לה רוב בוועדת חוקה חוק ומשפט, עולה כי על כל מפלגה יהיה להודיע האם היא מתחייבת שברשימתה לכנסת יוצבו לפחות 30% נשים. על פי יוזמי ההצעה, הציבור הרחב "יעניש" בקלפי את המפלגות שיסרבו לשינוי

עד כמה חשוב לציבור להגדיל את מספר הנשים בכנסת?  בדיון שנערך היום (ד') בוועדת חוק, חוקה ומשפט, הסתמן רוב להצעת חוק, לפיה כל מפלגה תצטרך להודיע האם היא מתחייבת שברשימתה לכנסת ישולבו לפחות 30% נשים במקומות ריאלים.

 

החוק לא יחייב את כל המפלגות בצורה גורפת, אך יוזמיו מעריכים כי מפלגה שתסרב להגדיל את מספר הנשים - תשלם על כך מחיר ציבורי.

 

עד לאחרונה ניסו בוועדת החוקה לקדם חוק הקובע כי סיעה שמספר הנשים בה יעלה על 30%, תקבל תוספת כספית על פי חוק מימון מפלגות. על פי ההצעה, אותה יזמו חבר הכנסת גדעון סער (ליכוד), וחברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ), יתווסף סכום של חצי מיליון שקלים על כל מנדט שמיוצג על ידי חברת כנסת. זאת בנוסף לסכום של 1.2 מיליון שקלים המועבר כיום למפלגה על כל מנדט שקיבלה. על הצעת החוק חתמו 48 חברי כנסת, אך היא נתקלת בהתנגדות של הסיעות החרדיות, שלא צפויות לשלב נשים ברשימתם בכנסת.

 

ההצעה החדשה שהועלתה נתמכת על ידי יו"ר הוועדה, ח"כ מנחם בן-ששון (קדימה), ועל ידי היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד סיגל קוגוט.

"בשיטה הזאת המפלגות לא יוכלו לברוח מהמחויבות לקידום השוויון בין המינים, ומפלגה שתברח מכך תעמוד למשפט הציבור", אמר ח"כ ששון, והוסיף כי יפעל לרתום את ראשי הסיעות למען החוק החדש.

 

עו"ד קוגוט ציינה כי היא תומכת בהצעה הגמישה החדשה, משום שאין בה כפייה על מפלגות שמבחינה אידיאולוגית לא מעוניינות לשלב נשים ברשימתם. לדבריה, הציבור יחליט האם יעניש את מפלגות המיוצגות על ידי גברים בלבד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
ועדת החוקה (ארכיון)
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים