שתף קטע נבחר

הבית החדש של הפליטים: גן העצמאות בתל-אביב

ל-200 פליטים מאפריקה נמאס מהעומס במקלטים ומהבעיות התברואתיות ולכן הם החליטו להעתיק את מגוריהם לגן העצמאות בתל-אביב. מחזיקת תיק הרווחה בעירייה, יעל דיין, התריעה במכתב ששלחה לראש הממשלה מפני אסון הומניטרי

הפליטים יוצאים לגנים: תושבי דרום תל אביב נדהמו אתמול (יום ד') לראות כ-200 פליטים אפריקנים, שהעתיקו את מקום מגוריהם לגנים הציבוריים - העצמאות ולווינסקי. עומס רב במקלטים ובעיות תברואתיות, אילצו את הפליטים ואת ארגוני הסיוע, בלית ברירה "למצוא מחסה" בגנים הציבוריים הפתוחים.

 

ארגוני הסיוע השונים, בהם "מסילה" - מרכז הסיוע לעובדים זרים ו"רופאים לזכויות אדם", מסייעים לכ-200 פליטים השוהים בגנים הציבוריים החל מיום שלישי. במקום נפרסו מזרונים וניתנו לפליטים שמיכות. מתנדבים רבים אוספים עבור הפליטים מזון וציוד, כדי לאפשר להם להתמודד עם המציאות הקשה - בהיעדר קורת גג מתאימה. תושבים רבים הגרים בסמוך נעתרו אף הם לסייע לפליטים.


מגורי הפליטים בגן העצמאות בתל-אביב (צילום: רועי שרון)

 

מחזיקת תיק הרווחה ויו"ר הוועד לזכויות אדם בעיריית תל אביב, יעל דיין, שלחה מכתב דחוף לראש הממשלה, אהוד אולמרט, בו התריעה מפני אסון הומניטרי הנגרם בהיעדר מדיניות ונטילת אחריות של גורמים ממשלתיים, לנושא הפליטים. "ההתמודדות היא למעלה מכוחותינו והתוצאות הצפויות הרות אסון", כתבה דיין.

 

לדברי דיין, ממשלת ישראל הותירה את עיריית תל-אביב לבדה בהתמודדות עם מצוקת הפליטים, שמוסיפים להגיע לאזור המרכז וגודשים את המקלטים הציבוריים שנפתחו עבורם. "המקלטים דחוסים עד אפס מקום, יש התפרצות של מחלות. פינינו חולים באבעבועות רוח ונשים בהריון, אך אין עוד מקום במקלטים ואין לנו עוד אמצעים לסייע לאנשים הללו. יש כאן קטסטרופה, אנחנו מטפלים כמיטב יכולתנו אבל יכולתנו מוגבלת".

 

דיין קראה לממשלה לאפשר לפליטים לקבל אשרת עבודה, שתאפשר להם להתקיים בכבוד. "יש לנו פניות רבות ממעסיקים שיכולים לתת לאותם אנשים מקום לינה ומזון, אך בינתיים אנו נתקלים מול חוסר היענות מוחלטת לכל בקשה ופנייה שלנו. אנחנו מכבים את השריפה המיידית, ומטפלים במי שאפשר, אבל אנשים חולים לא זוכים לטיפול, אין רווחה ואין מזון. הכל תלוי במתנדבים שיוצאים מגדרם לעזור, ובעיריית תל-אביב".

 

תמי שכנאי, מתנדבת מעמותת "שורשים" המסייעת לקשישים ומשפחות מהקהילה האתיופית, הגיע לגן העצמאות כדי לרכז את תרומות המזון והאחזקה. "התבקשנו לסייע לפליטים ששוכנו באחת הדירות, אולם הם נאלצו להתפנות. הפליטים אמרו לנו שהם רעבים מאד ושאין להם אוכל. אי אפשר לעמוד מנגד, לראות אנשים רעבים ולסובב את הגב".

 

לדברי שכנאי, "תושבי תל-אביב עוברים ליד הגן ונדהמים. כולם באים ושואלים מה קורה כאן, כי הם פשוט בשוק. כל הגן מלא בשמיכות ומזרונים ואנשים שוכבים על הרצפה. זה נראה הזוי לחלוטין".

פורסם לראשונה 12/03/2008 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פליטים בגן בתל-אביב
צילום: רועי שרון
מומלצים