שתף קטע נבחר

בלבולי ביצים

כשבתנובה חששו שלא יספיקו למכור בזמן עשרות אלפי ביצים, פשוט זייפו את תאריך התפוגה שלהן – ואז איחסנו אותן ללא קירור. קצין הביטחון שהתריע – פוטר. תנובה: "הצגה מעוותת של אירועים חריגים"

זה קרה בסוף קיץ 2006. בתנובה התקשו להיפטר מעודפי ביצים, אבל תחנת המיון בכפר ויתקין המשיכה לשלוח להם עוד ועוד ביצים. מנהלת התחנה, חנה י', מסרה שקיבלה שיחת טלפון ממנהל אתר האיסוף המרכזי, מנשה שאבו. "אני לא יכול להתמודד עם הכמויות האלה, תצטרכי לעשות משהו".

 

המנהל אף הציע לה פיתרון: לשנות את תאריכי התפוגה על הביצים למועדים רחוקים יותר, כדי להרוויח זמן. "תוסיפי שבוע", סיפרה ששאבו דרש ממנה. חנה י' הבינה את משמעותה החמורה של הבקשה, שעומדת בניגוד מוחלט להוראות משרד הבריאות, אך ניגשה למכונה שמדפיסה את תאריכי התפוגה על הביצים ושינתה אותו, כך שנרשם כאילו הביצים יישארו טריות עד 4 באוקטובר, במקום עד 28 בספטמבר.


בדקתם את התאריך? אז בדקתם! (איור: הילית שפר)

 

אז סירב שאבו לאסוף את הביצים עם תאריך התפוגה המזויף, מחשש שאלה ישווקו מוקדם מדי, מה שיחשוף את שינוי התאריך. לפיכך נשארו הביצים במחסני תחנת המיון, ועוד בימים חמים במיוחד, של 30 מעלות צלזיוס. השרב ששרר אז במישור החוף סיפק לחיידקים מסוכנים תנאים להתרבות מהירה. רק בתום שבוע הועברו הביצים לחלוקה, כאשר לפי המידע שהגיע ל"7 ימים" הן שווקו ללא כל מגבלה, בעיקר לבתי מלון, בסיסי צה"ל ואולמות אירועים.

 

"מעשה זה הינו הונאה של לקוחות תנובה ועלול לפגוע במוניטין ובבריאות של הלקוחות", כתב אז קצין הביטחון בחטיבת הביצים, ח"צ, "למותר לציין את השארת הביצים ללא קרור בקיץ, במחסן, למשך ימים רבים, ולאחר מכן לשווקו, כשהתוצאות עשוית להיות הרות אסון". מיד לאחר הגשת הדו"ח מודר ח"צ מהפרשה, שנסגרה בשקט שלא לנקוט כל פעולה נגד המעורבים, שעדיין עובדים בחברה עד היום. כולם חוץ מאשר ח"צ, שפוטר באחרונה.

 

מתנובה נמסר בתגובה: "מדובר באירועים חריגים שתוקנו ומוצגים באופן מעוות. אין קשר בין הכשלים להפסקת העבודה, שנעשתה בשל צמצומים, בעיות משמעת או בהסכמה".

 

  • התחקיר המלא – בגליון סוף השבוע של "ידיעות אחרונות"
הביצים נותרו במחסנים, ללא קרור
צילום: סי די בנק
מומלצים