שתף קטע נבחר

ארה"ב: אובאמה הסתבך בגלל כומר פרובוקטיבי

המועמד הדמוקרטי לנשיאות מצא עצמו בעין הסערה בשל פרסום דרשות של כומר שנוי במחלוקת המקורב לו. בסרטונים שהופצו באינטרנט נשמע הכומר אומר "הילארי לא תוכל להיקרא כושית", מאשים את ארה"ב במתקפת הטרור ב-11 בספטמבר, ומכנה את ישראל "טרור של מדינה"

צרות במסע הבחירות: הסנאטור הדמוקרטי ברק אובאמה נקלע לשערוריה ציבורית בעקבות קשריו ההדוקים עם כומר בדלן שחור, שאף הועסק במטה הבחירות שלו. זאת, בעקבות הפצתן של דרשות, בהן  מתח ביקורת על יריבתו של אובאמה, הילארי קלינטון, תוך שימוש בביטויים גזעניים, ואף כינה את יחסה של ישראל לפלסטינים "טרור של מדינה".

 

הכומר ג'רמייה רייט נחשב למקורב לסנאטור במשך שנים: אובאמה התפלל בכנסייתו ב-17 השנים האחרונות, והוא זה שערך את טקס נישואיו והטביל את שתי בנותיו. לאחרונה אף הועסק רייט בוועד המייעץ בנושאים רוחניים במטה הבחירות של אובאמה, אולם הוא נאלץ לעזוב את התפקיד אחרי שדרשה מצולמת שלו הופצה ברשת האינטרנט, וגרמה לסערה.

 

בסרטון שפורסם נשמע רייט מטיף לבדלנות שחורה, כשהוא עושה בביטויים גזעניים חמורים כדי לטעון שקלינטון לא תוכל להבין את הקשיים בפניהם מתמודדת הקהילה האפרו-אמריקנית. "ברק יודע מה הפירוש לחיות במדינה ובתרבות שנשלטת על ידי אנשים לבנים עשירים", טען הכומר רייט בדרשה שנשא בחג המולד האחרון. "הילארי לעולם לא תבין זאת. הילארי לא תוכל להיקרא כושית", הוסיף.

 

בדרשה אחרת, שנשא חמישה ימים אחרי מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001, רמז רייט שארה"ב הביאה על עצמה את המתקפה הרצחנית. "הפצצנו את הירושימה. הפצצנו את נגאסקי, ותקפנו בנשק גרעיני הרבה יותר מאשר האלפים בניו-יורק ומעולם לא מצמצנו בעין. תמכנו בטרור של מדינה נגד הפלסטינים ודרום אפריקה ועכשיו אנחנו זועמים על כך שמה שעשינו מעבר לים חוזר אלינו בחצר הקדמית שלנו", טען.

 

אובאמה: מגנה את ההצהרות, לא מתכחש לאיש 

בסרטון נוסף נשמע רייט אומר: "לא, לא, אלוהים לא ברך את אמריקה – אלוהים קלל את אמריקה", ובנאום שנשא באוניברסיטה בוושינגטון בינואר 2006 מנה את חטאי אמריקה, בהם האחריות לנגיף איידס ויצירת חברה גזענית שלא תבחר בשחור להיות נשיאה. גם ישראל לא חמקה מהביקורת הנוקבת של רייט, שתקף את וושינגטון על כך שהיא "תומכת בציונים ללא בושה, בעוד היא מתעלמת מהפלסטינים ומוקיעה כל מי שדיבר נגד זה כאנטישמי".

 

אובאמה עשה אתמול מאמצים גדולים להרגיע את הסערה במאמר שכתב ובראיונות שהעניק לערוצי החדשות בכבלים. "הכרתי אותו במשך 17 שנה. הוא עזר להביא אותי לישו, הוא עזר להביא אותי לכנסיה. אני מגנה את ההצהרה של רייט אבל אני לא מתכחש לאיש. הוא מטיף במשך 30 שנה. זה האיש שאני מכיר וזה האיש שהיה כומר בכנסיה הזו", הסביר.

 

הסנאטור, המציג עצמו לציבור האמריקני כמי שיאחד את אמריקה הלבנה והשחורה, הביע תקווה שהעם האמריקני "ימשיך להאמין במה שאני מאמין. הערכים שלי, הרעיונות, מה שאני מדבר עליו במובן של ללכד את המדינה". בנוסף, הוא שב והבהיר כי לא היה מודע להצהרות השנויות בחלוקת של הכומר. "לא שמעתי את ההצהרות שהן מקור המחלוקת. לא שמעתי דברים כאלה לא בדרשות שלו ולא בשיחות האישיות שניהלנו במשך השנים.

 

"הוא מעולם לא היה יועץ פוליטי שלי. הוא היה הכומר שלי והדרשות ששמעתי אותו נושא התייחסו למחויבות שלנו לאהוב את אלוהים ואת האחר ולעבוד עבור העניים ולחפש צדק בכל מקום", טען.

 

בפגישה שערך עם מנהיגים יהודים באוהיו  בחודש שעבר נשאל אובאמה על התבטאויותיו של הכומר רייט, אולם הסנאטור פטר את הדברים ואמר "הוא כמו דוד זקן שלפעמים אומר דברים שאינני מסכים עמם". את התקפותיו על ישראל הסביר בתמיכה שהעניקה לדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכומר רייט. ביטויים גזעניים
צילום: AP
אובאמה. לא שמע את האמירות
צילום: AFP
מומלצים