שתף קטע נבחר

זירת הקניות

התראה לעיריית קריית גת על זיהום נחל לכיש

העירייה והחברה המפעילה את מכון טיהור השפכים שלה קיבלו התראה לאחר שנמצאו עדויות להזרמת מי קולחין ובוצה מהמכון לערוץ נחל לכיש ללא היתר. הקנס על הפרת חוק שכזו יכול להגיע ל-350 אלף שקלים. עיריית קריית גת: מדובר בזיהום של אינטל, שגדל פי שלושה מבלי שהוקמה תשתית מתאימה; בממשלה יודעים ומעדיפים להתעלם

עיריית קריית גת והחברה האחראית על הפעלת מכון טיהור השפכים בעיר, חשודות כי הזרימו בוצה ומי קולחין למימיו של נחל לכיש וגרמו לזיהומו - כך הודיע היום (א') המשרד להגנת הסביבה. 

 

מחוז הדרום במשרד שלח לאחרונה שתי התראות לעירייה ולחברה, לאחר שבסיורים שנערכו מטעם המשרד ונציגי רשות הטבע והגנים נצפו סימני גלישת בוצה ממכון הטיהור לתעלת ניקוז ולנחל. ההתראות נשלחו משום שלעירייה ולחברה לא היה האישור מטעם רשות המים המתיר להן להזרים את הקולחין לנחל.


נשלחו התרעות. גלישת בוצה בנחל לכיש (באדיבות המשרד להגנת הסביבה)

 

במהלך הסיורים - בינואר ובתחילת מרס - נלקחו דגימות בוצה מערוץ הנחל וממצאיה מצביעים על הזרמת בוצה וקולחין לנחל - פעולות המהווה הפרה של הוראות חוק המים ועשויה לגרור צעדי אכיפה פליליים. הקנס המרבי הצפוי בגין הפרת החוק עשוי אמנם להגיע ל-350,000 שקלים, אולם בשיחה עם ynet הבהירה היועצת המשפטית של המחוז, עו"ד אור אללו-פוקס, כי התראות אלה הינן רק תחילתו של הליך אכיפה מנהלי. "אנחנו מתריאים בפניהם שהם הפרו לכאורה את החוק ודורשים מהם לנקוט באופן מיידי בפעולות להפסקת הנזק", אמרה.

   

"ככל הידוע לי, מדובר במכון טיהור שפכים חדש שלא קיבל בעבר התרעות קודמות", אמרה עו"ד אללו-פוקס. עם זאת, אריק בר שדה, מנהל המחוז, הודיע לראש עיריית קריית גת, אבירם דהרי, ולמנכ"ל החברה המפעילה את המכון, כי עליהם לנקוט מיידית בכל האמצעים הנדרשים למניעת הזרמות הבוצה והקולחין, וכן לניקוי ולייבוש נחל לכיש.

 

בנוסף, במחוז דרום אמרו כי יש לבצע את הפעולות הנדרשות למניעת התפתחות יתושים בנחל, לאור ההזרמה של מי הקולחין. "בכוונתנו לנקוט בכל האמצעים, לרבות אמצעים משפטיים להפסקת זיהום מקורות המים", אמר בר שדה. 

 

יצויין כי נחל לכיש, שאורכו כ-70 קילומטרים, עובר בשטחן של מספר רשויות - בהן אשדוד, קריית גת וקריית מלאכי. הנחל מנקז את מערב הר חברון ונשפך לים ליד אשדוד, ופרט למספר מקטעים בודדים - נחשב נחל זה כנחל אכזב. בשל הזיהומים הרבים שהתגלו בו לאורך השנים, הוקמה במשרד להגנת הסביבה בשנת 1995 מנהלת לנחל - שמטרתה שיקומו והשבת מימיו וסביבתו למצב תקין.

 

מעיריית קריית גת נמסר: "מדובר בבעיה שאינה בתחום אחריותה של עיריית קריית גת, אלא תוצר מדיניות של ממשלת ישראל. העירייה התריעה פעם אחר פעם מפני כמות השופכין של חברת אינטל, שבשנתיים האחרונות השלישה את כמות השופכין שהיא מזרימה, מבלי שייצרה תשתית ניקוז מתאימה. כל הגופים הממשלתיים האחראים יודעים על כך אך מעדיפים להתנער מאחריותם למצב שנוצר, ומגלגלים האחריות לפתחה של העירייה". 

 

קובי בכר, דובר אינטל ישראל, מסר בתגובה: שמירת איכות הסביבה היא ערך עליון בתרבותה הארגונית של אינטל בארץ ובעולם כולו. אינטל פועלת בשיתוף פעולה מלא עם כל הרשויות לשמירה על איכות הסביבה. אינטל שילמה ומשלמת מסים ואגרות גבוהים מאוד לרשויות, כדי להבטיח שהשמירה על איכות הסביבה אכן תקויים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הזיהום בנחל לכיש
באדיבות המשרד להגנת הסביבה
החשד: הזרימו מי קולחין לנחל
צילום: בועז רענן
מומלצים