שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חסל את השוק השחור!

  60 ג' תירס, 17 גרם אורז ו-58 גרם סוכר הם רק חלק מהמוצרים שהרכיבו את תפריט הצנע היומי, שהונהג בסוף שנות ה-40. הזוכים הגדולים: כל המעורבים בשוק השחור. עוד פנינה היסטורית ששודרה בקול ישראל

   

   

   

  בעקבות גל העליה הגדול שהקפיץ את מספר תושבי המדינה לכמעט מיליון נפש, החליטה הממשלה על הנהגת משטר צנע וקיצוב בכל הנוגע למוצרי המזון הבסיסיים. שר החקלאות דב יוסף מונה גם לתפקיד שר האספקה והקיצוב. רבים בישראל כינו אותו "שר הצנע".

   

  על פי התוכנית קיבל כל אזרח בכל חודש תלושי מזון שערכם שש לירו, ובהם יכול היה לקנות תפריט יומי של 2700 קלוריות שכלל 60 גרם תירס, 58 גרם סוכר, 17 גרם אורז, 20 גרם קטניות ועוד. מידי פעם נהגו אנשי משרדו, ובהם דוברו אשר הירשברג, להגיע לאולפני קול ישראל ולשדר הודעות על שינויים או תוספות.

   

  שנה אחר כך, כאשר השוק השחור פרח ושגשג, יצא משרד האספקה והקיצוב במסע פרסומי למיגור מה שהוגדר כ"נגע". באחת מכרזות הפרסום נכתב "חסל את השוק השחור, ולא - יחסל הוא אותך". שניים מהקריינים הבולטים בקול ישראל של אותן השנים, רות שפירא ופלטי בן-ליש, התבקשו לקרוא את התשדיר - סיסמה בשפת הימים ההם.

   

  התשדיר הוקלט על תקליט וממנו הושמע עשרות פעמים עד לשנת 1953. הוא נמצא גם בתקליטור המצורף לספר "קולה של המדינה", שיצא בהוצאת רשות השידור לרגל חגיגות ה-60 למדינה.

   

  להקלטות הקודמות:

   

   

  היסטוריה ישראלית על ציר הזמן - כנסו לכאן .

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צנע. עודד את השוק השחור
  צילום: פריץ כהן, לע"מ
  צנע. 2700 קלוריות ליום
  צילום: לע"מ
  לאתר ההטבות
  מומלצים