שתף קטע נבחר

פרידמן מקדם החמרת הענישה על עבירות רכוש

הצעת חוק להחמרת הענישה על מי שיבצע עבירת רכוש אושרה בקריאה ראשונה ברוב של 18 חברי כנסת, מול שני מתנגדים. לפי ההצעה, יוטל עונש של 7 שנים על מי שגנב בסכום של יותר מחצי מיליון שקל. כיום העונש על גניבה הוא שלוש שנים

מליאת הכנסת אישרה אחר הצהריים (יום ב') בקריאה ראשונה הצעת חוק להחמרת הענישה על מי שיבצע עבירת רכוש. בנוסף להחמרת הענישה, קובעת הצעת החוק מדרג ענישה בין גניבות של רכוש בעל ערך גבוה לבין גניבות של רכוש בעל ערך נמוך.

 

שר המשפטים, דניאל פרידמן, הבהיר כי הצעת החוק קובעת הבדל בין מי שגנב עוף בסופרמרקט ובין מי שגנב ציוד במאות אלפי שקלים. הצעת החוק הממשלתית זכתה לרוב של 18 חברי כנסת מול 2 מתנגדים ונמנע אחד.

 

פרידמן הסביר, כי "מטרת החוק היא ליצור אבחנה ברורה בין פגיעות רכושיות בעלות דרגות חומרה שונות, הבאות לידי ביטוי בשווי הכספי של הפגיעה הרכושית". לדבריו, "ההצעה מתייחסת הן לערך הפגיעה והן לערך הנזק הנגרם כתוצאה מהפגיעה - לפי הגבוה".

 

במקרים בהם יש פגיעת רכוש בסכום משמעותי, העבירה הופכת מעוון לפשע. "בהצעה פשוטה זו יש פיתרון מקיף להרבה בעיות", הסביר פרידמן. "בין השאר, היא מאבחנת בין העבריין המקצועי שעוסק בגניבת מקצועיות ומורכבות לבין הנער הפוחז שגונב מחנות המכולת. על פי החוק הנוכחי, אין הבדל בין מי שגנב עופות בסופרמרקט לבין מי שגונב ציוד חקלאי בשווי מאות אלפי שקלים. בהצעה שלנו אנו קובעים מידרג".

 

פרידמן הסביר עוד, כי "מי שגונב או מזיק בערך העולה על חצי מיליון שקלים - עונשו שבע שנות מאסר. מי שגונב או מזיק בערך שבין 10,000 שקל לחצי מיליון שקלים - עונשו ארבע שנות מאסר". לדבריו, "יש בהצעה כדי ליתן מענה הולם לגניבות של תשתיות ושל ציוד חקלאי מבלי להפלות לרעה סוגים אחרים של גניבות".

 

על גניבה בערך שווי של פחות מ-10,000 שקל לא יחול שינוי, והעונש יישאר העונש הקבוע כיום על עבירת גניבה - שלוש שנות מאסר. פרידמן אמר עוד כי "יש לי כוונה להעביר חקיקה לאכיפה אלטרנטיבית לעבירות פעוטות ערך שנעברו בפעם הראשונה כך שהטיפול בהם יהיה מנהלי ולא פלילי".

 

ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) התנגדה להצעת החוק ואמרה: "יש בכנסת ובממשלה אובססיה של החמרת ענישה והיא מעידה יותר מכל על אוזלת יד ועל היעדר אמיתי של רצון להילחם בגורמים לפשיעה". לדבריה, "במקום להשקיע בחינוך, בנוער בסיכון ובשיקום אסירים - דברים שמאפיינים מדינת רווחה נורמלית - המדיניות הכלכלית גורמת לכך שיהיו יותר ויותר פושעים.

 

"בארצות הברית יש החמרה דרמטית של ענישה - אחוז שלם מאזרחי ארצות הברית יושב בכלא, והפשיעה רק גואה. כשזה בא במקביל לבניית בתי כלא פרטיים, כמו שאצלנו הדבר כבר קורה לצערי - עניין הכליאה הופך לעסק רווחי ואנחנו נמצאים על סף תהום מוסרית. אם כבר להחמיר ענישה, אז להחמיר ענישה נגד עברייני צמרת עם צווארון לבן שמקעקעים את יסודות המדינה ולא עם עבריינים קטנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידמן. 18 ח"כים תמכו
צילום: עטא עוויסאת
צילום: גבי מנשה
כמה שווים מפתחות? אילוסטרציה
צילום: גבי מנשה
צילום: דודי ועקנין
יחימוביץ. התנגדה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים